Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (45)


Recommended Posts

Bafta la cumparaturi!  De haine, de faianta, de cada de baie...  [:)] fiecare dupa cum are nevoie.  Am sa arunc si eu un ochi pe site-ul Zara, ca aici noi nu avem magazinul.  Am facut insa cumparaturi la greu la Zara in Spania.

 

Ile, de la toata lumea aud ca tarile scandinave sunt foarte scumpe.  Noua oricum ni se pare scumpa Europa in general, comparat cu State...  nu stiu cand ne-om incumeta sa vizitam Europa nordica atunci  [fri]

 

Lavi, noi am schimbat cada din baia Riannei anul trecut, dar pe bune ca nu stiu din ce material e fabricata asta noua.  Am sa caut bonurile sa vad daca gasesc ceva scris pe ele.  Suntem foarte multumiti de ea, nu e flexibila, nu scartaie, nu se zgarie, nu se ingalbeneste...deocamdata.

 

Noi am fost aseara la sedinta cu parintii, tare mult imi place de invatatoarea Riannei!  Ne-a prezentat planul pentru anul asta scolar si ce asteptari are de la elevi.  Diferenta fata de clasa I e faptul ca anul asta temele trebuiesc predate zilnic; in clasa I primeau pachetul lunea si il duceau inapoi terminat vinerea.  Acum in fiecare zi trebuie sa mearga la scoala cu temele facute.  Prima parte a zilei o petrec scriind si citind, apoi au o pauza mai mica.  Dupa asta au cam o ora si ceva de matematica, si apoi pauza de masa.  Dupa pauza de masa au ore diferite, in functie de zi: educatie fizica, muzica, biblioteca, sau computer lab.  In zilele mai lungi (3 zile/sapt) mai au stiinte si social studies dupa.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 346
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am trimis link la pozele din Germania in contul comun.

 

Si eu mai am una-alta pentru Ami de la fete, dar pe majoritatea le dau dupa Nati ca nu am unde sa depozitez atatia ani, plus ca vreau sa aiba si Amisor, in majoritate, lucruri noi. Dar unele care imi sunt f dragi le pastrez.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meems ma bucur ca iti place invatatoarea !

 

Eu nu stiu unde o sa pice A!

 

Fetelor ati intervenit in procesul de alegere al invatatoarei ?

 

Pe mine nu ma deranjeaza sa poarte unul de la altul daca sunt ok, si cred ca are timp sa poarte si haine noi :))) asa a mai economisim cat putem :))

 

Mothercare m-a dezamagit, preturi bune la reduceri in rest nu. Am luat sosete si pantaloni care s-au scamosat imediat. O singura bluza arata ok dupa cateva luni

 

Eu sunt fun Marc& spencer tot ce am luat a fost de calitate, sosete purtate 2 ani arata ca noi de ex., pantaloni la fel

 

Next mi se pare scump, okaidi scump si prost

 

Z nu am incercat, nu stiu ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meems, foarte interesant sa ne povestesti de scoala Riannei, eu sunt curioasa privind sistemele de invatamant din alte scoli. Si la ce ora se termina scoala intr-o zi? 

 

Ilenutza, nu-s de acord cu tine privitor la Okaidi. Excesiv de scumpe sunt doar unele chestii, gen ciorapi lungi (dresuri) sau costumase intregi de bebe. Tricourile si pijamale sunt de foarte buna calitate, la fel si blugii si puloverele, fuste, rochite. Eu cumpar de ani buni de la ei si sunt multumita.

 

De Mothercare ai dreptate, de exemplu body-urile nu mai sunt ce au fost, am avut un set de 7 la Nati care au fost impecabile si acum la Ami, dar cele cumparate mai recent s-au scurtat si labartat. Totusi Ami a avut 2 salopete de iarna tip cosmonaut, foarte bune, au rezistat la destule spalari impecabil. (una luata de mine, una cadou, nu am fost eu nebuna sa cumpar 2 :) ) Plus ca sunt moi, placute la purtat, au si manusi si tot ce le trebuie. A mai avut vara asta o rochita de panza care la fel, s-a comportat f bine la multe spalari. 

 

De la M&S am cumparat f putin, nu am o parere. La Next sunt mai scumpicele dar f dragute si au in special pt varste mici. Pt varste mari mai subtire. In Romania, cel putin. De comandat online m-am lasat, prefer sa vad fizic ce cumpar.

 

Regret Debenhams-ul [q]. Si Kiabi. [q]

 

La C&A mi se pare ca mai nou sunt prea tipatoare hainutele de copii. Dar uneori gasesc chestii chiar dragute si bune calitativ. 

 

Nu stiu unde sa mai merg cu Silvia, cred ca voi ajunge la magazine de adulti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va zic: datorita Corapinei [flo][flo][flo] de sambata am bona. (fosta bona a nepoticii ei Sophie)  Vom incepe pe 17 septembrie cu perioada de training si de la 1 octombrie ma intorc la servici! [bis]

 

Sa vedem cum va fi. In orice caz mi-e dor de servici. Si de salariu :)

 

Ilenutza, ziceai ca poate imi recomanzi parchetar. [flo]. Cum au lucrat, ti-au umplut casa de praf la raschetat sau au avut sac din ala care sa tina praful?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Lavi, felicitari pt reinatoarcerea la serviciu!

 

Lavi, Ilenutza, ref, la magazinele de copii, noi cumparam de la diverse hipermarketuri (la reduceri sau nu), C&A, H&M (au lucruri ok, rezonabile ca pret), am mai luat de pe la Z; mothercare mi se pare fff scump, la fel de Mark&Spencer (m-am uitat de fapt la ceva pt mine, imi cautam un tricou cu maneca scurta, si doar la 80-100 de lei am vazut, fusta la 200 de lei - mult).

Rochite de vara modele f dragute (si au oferta destul de larga) la LC Waikiki

 

Regret si eu Kiabi foarte mult, aveau lucruri bune si ok ca pret.

 

Okaisdi nu l-am "probat" deci nu am o parere, next la fel...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, am dat o tura rapida prin pozele tale din Germania, sunt frumoase!!  M-am bucurat mult s-o revad pe Miha si familia ei, Emilia e o bomboana de fetita!  Iar Ami e pur si simplu o dulceata, mi-au placut foarte mult pozele in care sta lipita pe V  [il]

Ami si bona au facut cunostinta?  [:)]  Bafta sa mearga totul ok si tranzitia ta inapoi la lucru sa fie una usoara.

 

Tot Lavi: Rianna are ore de la 8:25 - 14:06 lunea si martea, iar restul saptamanii orele sunt de la 8:25 - 14:51.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.waicittbutwhy.com/2013/07/7-ways-to-be-insufferable-on-facebook.html

 

Un articol foarte misto si interesant! Incat mi-e si rusine ca am pus poze in in album si v-am dat link [:I]

 

Monicabo multu]mesc de felicitari da' le merit dupa  1 oct daca iese totul bine. 

Meems [pup] multumesc de aprecieri!

Da, Emilia e o frumusete si seamana cu Mihaela pe cand Maya seamana mai mult cu tatal lor. Ambele sunt active, asta seamana mai mult cu tatal lor ca Mihaela e genul mai cumintica, mai potolita :)

 

Bona a venit la noi sa ne cunoastem si a fost si Ami de fata. Reticenta la inceput, apoi s-a apropiat de ea, dar nu f tare. Amalia nu e o lipicioasa. Doamna e incantata ca Ami e fetita (ea are tot fata si a mai avut grija de un singur copil, nepotica Corneliei) si ca nu o solicitam in week-end-uri si ca stam aproape. Si pe mine ma incanta ca sta aproape pt ca cine vine de departe, o veni la inceput cu entuziasm dar si-l cam pierde pe parcurs. Mi-a placut de ea cum gandeste, nu e o lingusitoare care sa te aprobe in tot ce zici, pare desteapta. Sa vedem cum va fi. E cam greu de noi ca nu avem absolut niciun backup, niciun bunic/unchi/matusa, nu avem la cine sa apelam de urgenta in caz ca renunta. Asa ca am rugat-o frumos, daca vrea sa renunte sa ma anunte din timp si o sa-i mai repet.

 

Tot Meems sta ceva la scoala Rianna! Mie mi se pare foarte bine, eu sunt pro scoala [biz]

 

Am inscris-o ieri pe Nati la afterschool, costa 950 lei pe luna (voi cat platiti?). Pe site era 850 dar intre timp au scumpit. [bang]. N-am mai cautat alta optiune pt ca imi convin astia ca sunt foarte aproape de casa, imi va fi usor sa o iau. Sper sa fie bine Nati, sa nu se lalaie cu temele si sa nu faca mofturi exagerate la pranz. Am ceva emotii.

 

Da, sunt ceva schimbari mari: servici, bona, afterschool, Silvia nesupravegheata de mine dimineata. [cusca]. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pe la pranz!

 

Lavi de ce te-a apucat rusinea? :) ca nu am inteles?:)

 

Bona ce program are?

Nati ce parere are de afterschool? Ca ai mei fug de el ca de altceva... Scoala dupa scoala, asta au retinut ei.

 

Iti trimit nr parchetarului pe pm

 

Silvia nu o sa fie singura, doar bona o sa fie acasa, nu?

 

O sa imi iau si eu pe cineva de sapt viitoare dar voi fi si eu acasa

 

I-am inscris pe baieti la British pana la urma, asa ca am nevoie sa ii duca/ aduca, daca mai facem si altceva ...

 

Miri ai gasit bona? Ce faci? Te-ai dat la fund?:)

 

Am comis-o cu hainele: i-am luat bambinei un pulover de baieti fiind convinsa ca e de fata...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ile, esti incorigibila cu hainele astea de baieti!!!!

2 fii te-au marcat bine de tot! [:-)))]

 

Eu am program 9-15, dar uneori trebuie sa stau mai mult, adica rar plec la 15 fix.

Bona va avea program 8:30-16:30. Eu voi pleca de dimineata cu Nati la scoala si ramane V pana vine doamna.

 

In atriburiile ei NU intra supravegherea Silviei. La ora cand trebuie Silvia sa manance si sa plece la scoala (are ore de la 12 sau de la 13), bona as vrea sa fie in parc cu Ami, pentru ca sunt orele cele mai bune de iesit in parc toamna, iarna si primavara devreme. 

 

Nu mai vreau sa fie Ami sacrificata cu iesitul in parc pt ca eu sa ma ocup de celelalte 2 surori cu trimis si luat de la scoala. Am fost destul eu 3 in 1.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...