Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (45)


Recommended Posts

Lavi, am inteles.  In teorie, as prefera si eu sa aiba Rianna parte de un pranz cald, sau cu felul 1 si felul 2, in loc de mancare uscata sau ce reusesc eu sa-i pun de-acasa.  Pe de alta parte, din cauza programului scolar, Rianna sta la afterschool 2 1/2 ore sau 3 1/2 ore pe zi (depinde de zi), pe cand in Romania cred ca se sta mai mult la afterschool.  

E mortala Nati  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 346
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ilenutza asa am zis si eu cu Virgil, ca nu o chiar bate vantul, nu are rost sa murim de mila ei. A zis Virgil ca acum are ocazia sa constate ca eu nu fac cea mai rea mancare din lume :). Tragem nadejdea amandoi ca pana la urma va manca cate ceva. 

 

Chiar ca a fost mortala, imi venea sa si rad cand imi povestea pe drumul de intors.

 

Am avut si eu sedinta la Nati, 81 lei pe auxiliare, 50 fondul clasei (invatatoarea a propus 30 dar au plusat parintii ca sa fie ceva si pt Craciun - pom, mos, chestii), plus manualele pe care le-am luat de la librarie. Cam asta dpdv financiar.

 

 

Maria, sa stii ca nu te iert pana nu-mi zici cum a fost drumul pe la Calafat, atat prin Ro cat si prin Bg. Nu te iert, te mai intreb.  [balo]

 

 

Mesterul nostru a zis ca s-a 'liberat mai repede de la proiectul actual si vine de pe 5 octombrie. Era planificat de pe 1 nov. Suntem varza, nu am ales gresie, faianta, nu am comandat usi, geamuri, nu am stabilit unde punem prizele... suntem in urma rau cu apt. Cam aglomerata perioada. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu uite parchetarul (0745) 306 149, alex , e tanar dar f bun

[iartama] ca am uitat

 

A e haios ptr ca la gradi era cea mai buna mancare din lume... Asa ca acum avem texte : am mancat si ieri ciorba asta :)))

 

Cum e bona? Cum e in libertate ?:))

 

La A 150 manuale, rechizite, 50 fondul clasei, 3 ore sedinta !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow Ilenutza, 3 ore sedinta! La noi au fost numai 2 h.... [:)]

La noi 85 lei manualele, 40 fondul clasei si o lista de rechizite de cumparat.

 

Cu mancarea, asta este noi nu putem gati zilnic cum se gateste la gradi. E bine sa aibe in fiecare zi ceva gatit fix in ziua respectiva, dar eu, personal, acasa chiar nu pot, nu am timpul necesar pt asa ceva, as sta numai in bucatarie non stop

Stiu ca le-am si zis, cand erau la gradi, dar in vacanta acasa, ca se vor mai repeta felurile de mancare, caci la gradi sunt oameni, de meserie, care se ocupa DOAR de gatit, pe cand eu (de ex.) ma ocup de mult mai multe. AU inteles repede, n-au fost probleme,..in general nu am avut la ele mari probleme cu mancarea...

 

Lavi, si pe mine m-a pufnit rasul cu spagheta Nataliei [:-)))]

As putea sa te intreb, daca e sa facem haz de necaz: a mancat-o pe cea mai scurta?

 

Serios vorbind, este si pt ea perioada de acomodare la noul program, si urma isi va intra in ritm, si va trebui sa si manance (sigur foamea o va impinge sa manance)

 

MI-aduc aminte cand erau fetele bebelusi, alaptate exclusiv, si erau usor slabute, nu luau in greutate cf graficelor lor, ma sfatuia dr. sa-i dau totusi completare ca nu mamanca bebe sufficient... OK, am incercat si nimic, ma panicasem, ca poate moare copilul de foame, ele refuzau systematic laptele praf... pe urma m-am Calmat, gandindu-ma ca instinctual de supravietuire e mai mare decat mofturile si ca nu mor copiii de foame cu laptele praf langa ei (in caz ca cel de la san chiar nu le ajungea). Cred ca-i valabil si pt copiii mai mari... [:)]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am trecut cu bine sedinta cu parintii, mult mai putine surprize decat ma asteptam. oricum, deja ne cunoastem, stim care e treaba...

auxiliarele noastre au fost 35 (de la euristica) + 18 cel de engleza (inca nu l-am vazut).

Rechizite... cat te tine buzunarul, le-am luat treptat, am pierdut sirul.

La clasa cumparam tabla pentru marker, sa scoatem creta pe vecie din circuit - 15 lei/copil ne costa chestiunea asta, absolut rezonabil.

Voi ce auxiliare aveti, incat sa coste atat ?!?!

(auxiliarele noastre = cate un caiet de lucru pentru romana, mate si cun. mediului. Cel de lecturi suplimentare il luasem dinainte de vacanta, vreo 12 lei si el.)

 

Lavi, scuze, citisem intrebarea, dar mi-a scapat din vedere - a trecut deja asa de mult de la vacanta din Thasos... Pentru noi varianta asta de drum a fost cea mai buna, sub toate aspectele. Am luat-o fix spre sud, din Caracal spre Bechet unde am luat bacul. A costat ceva (cam 140 lei dusul, 80-90 intorsul), dar ne-am sincronizat bine ca timp, n-am asteptat. Varianta cu podul din Calafat au incercat-o recent niste prieteni si au fost fff dezamagiti: inseamna o ocolire totala de vreo 98 de km, pe drumuri foarte proaste. Plus ceva taxa de pod, nu mai retin cat. 

Noi in prima sapt din sept am furat o mica vacanta la marea neagra, nu mai retin daca am povestit si pe-aici. Ne-am cazat in mamaia nord si am misunat mult, de la gura portitei pana in vama veche [:D].

In prima seara "in statiune" zicea dl sotz ca acum intelege de ce face 2 zile de drum pana in Thassos si sa-mi iau portia de marea neagra acum, ca cine stie cand o mai vedem  [:p]

In final, mini-vacanta a fost fff reusita, dar ne-am tinut departe de vuietul statiunilor. Facut multi km (in total cat drumul de thassos [:D]), gasit destule plaje faine, neaglomerate spre pustii (era septembrie deja).

problema e acum unde mergem vara viitoare?!?! Thasos-ul a fost perfect, dar chiar 3 ani la rand... ar fi prea plictisitor. Noua ne-ar placea tot prin Grecia, copiii ar cam vrea hotel cu topogane, mini-disco etc (un AI la bulgari ar merge bine) ... Sa vedem cum ni se mai pune pata pana atunci, niciodata n-am fost buni la planuri  pe termen lung [:D].

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu, a venit Anuca acasa de la gradi cu papuceii de clasa cu tot - ea nu mai merge niciodata acolo [bang] [bang]... tine-ti-mi pumnii sa trecem cu bine si hopul asta!

 

(au fost multe schimbari la ei, e nou absolut tot colectivul de educatoare, dupa un haos general anul trecut pe final, toate prietenele ei de anul trecut au plecat la scoala... ufff, si ziceam ca anul asta e no-stress [alcool] )

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu-s in vacanta de Ami, sunt in training cu bona. Imi place de ea, sper sa se acomodeze si Ami. Deocamdata interationeaza cu ea dar sunt si eu prin zona. Ieri a facut circ mare ca am lasat-o doar cu fetele mari pana am fost la sedinta la Nati.

 

Noi nu mai avem caiete auxiliare decat la Abilitati practice si la Lectura. In rest caiete tip 2, mate si de biologie pt cunoasterea mediului. Si mai au cate o culegere la romana si una la matematica de pe care vad ca primesc teme acum. (din aceeasi colectie ca si culegerile de anul trecut).

 

La engleza am comandat carte + caiet (43 lei) si la religie 8 lei.

 

Ilenutza, multumesc de numar!

 

Eu as vrea parchet de fag, ca si aici, pentru ca are o culoare mai calda, mai rosiatica, imi place mai mult. Stejarul are alta culoare si ceva striatii, nu-mi place la fel de mult. Nu zic ca e urat dar fagul e mai pe sufletul meu. 

 

Maria, valeleu cu Ana!

Ea e ultimul an de gradi, nu?

 

Multam de impresiile despre drum. Am vazut pozele de la marea romaneasca, bravo ca ati colindat foarte mult. Noi la vara mergem in Skopelos, am rezervat deja. [biz] [hippie] Un al doilea concediu nu stiu unde va fi, depinde f f tare de buget. Dar la o mare in strainatate nu renuntam.

 

Monica multu' de incurajare, ai dreptate, si eu ma bazez pe instinctul de supravietuire sa cred ca pana la urma va manca. Un copil sanatos va vrea sa traiasca si chiar mai mult, sa nu-i ghiortaie burta de foame in timpul temelor, asa ca pana la urma va manca ceva. 

 

Eu in anul asta stat acasa am gatit zilnic cate ceva, si chiar si asa mereu nu picam pe gustul Nataliei, dar ce sa fac, nu pot face zilnic cate un fel de mancare pt fiecare membru al familiei. De acum se intarca balaia cu gatitul zilnic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, ma gandeam acum la voi, la vacanta voastra viitoare: mergeti in Grecia la mare si apoi un al doilea concediu sau mini-concediu undeva unde sunt stranduri cu tobogane,si apa termala cum ar fi in Ungaria. Sunt stranduri din astea in mai multe statiuni si orasele din apropiere de Romania si poti sa faci un tur pe la mai multe. Si asa impaci pe toata lumea. Eu am varianta asta in vedere pentru la vara viitoare, combinat si cu Pestera Ursilor si Meziad care am inteles ca e proaspat reamenajata, si eventual si Budapesta si Bratislava daca avem timp si bani sa extindem pe mai multe zile. La Gyula de ex e frumos si strandul si statiunea, are si cetate... si mai sunt.

 

Mai aveam in vedere si Italia: lacul Garda + Gardaland + Venezia dar e destul de improbabil ca ne vor ajunge banii. 

 

In cel mai rau caz (financiar) mergem doar la noi la cabana de la munte.

 

Dupa cum vezi am mai multe variante, in oricare dintre ele sunt convinsa ca va fi frumos, sanatosi sa fim.

 

Stranduri cu apa termala si tobogane sunt si in Slovenia mai multe, dar noi am fost de 2 ori in Slo. In schimb voi n-ati fost, deci iata inca o idee.

 

Fug dupa Nati s-o iau de la after.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ufff, am reusit s-o duc pe Ana la gradi. Lupta mare intre firea ei ultra-sinsibila si ultra-incapatanata si educatoarea pe model nemtzesc, care le impune retete de succes [alcool]. Am negociat la greu cu ambele parti - cu Anuca toata dupa-amiaza, cu educatoarea de dimineata, m-au stors...

 

Lavi, cautat Skopelos-ul pe harta si in poze, arata exceptional. Cum se ajunge acolo, cu ferry din Volos, sau mai e si alta varianta? Nu costa o gramada ferry-ul? (pentru skiathos incepea de la 250 eu cand cautasem eu... Daca adaugi costurile cu benzina si cazari intermediare, mai bine mergi cu avionul)

Multumesc mult pentru celelalte idei, trebuie sa ma apuc de studiat [flo].

 

Acum imi dau seama ca n-am apucat sa vad pozele voastre din Europa park si parca mi-a scapat si povestea... Cum v-a placut parcul asta ? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...