Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (45)


Recommended Posts

 Nu vin la bookfest si nici la atelierul Cristinei.

 

Alaptat de 2 ori pe zi nu mi se pare fezabil a la long, adica imi va scadea rapid lactatia. Ea si-asa noaptea nu se trezeste sa suga. Si n-as trezi-o pe Ami dimineata la 7 ca sa-i dau inainte sa plec la servici. Daca tot o sa-mi scada de tot lactatia macar o intarc dinainte, civilizat :)

 

Omleta la aburi e reteta pediatrei mele dintr-o revista Mami mai veche. Pun o oala de apa la fiert, peste ea teflonul in care pun niste unt si maglavaisul, daca vrei detaliez maglavaisul. Dureaza ceva sa se faca la aburi dar ii place Amisorului, ca ou fiert nu mai mananca.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 346
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ilenutza pai stai ca nu ti-am dat reteta, am zis doar in mare. Daca te chiar intereseaza iti dau si reteta maglavaisului: 3 oua batute amestecate cu 2 lingurite de faina si cu 6 linguri de lapte. Adica separat pun intr-o canuta 2 lingurite de faina si amestec pe rand laptele ca sa nu se formeze cocoloase. Apoi adaug amestecul in ou. Se pune si putina sare.  Apoi se toarna maglavaisul in teflonul in care s-a topit untul. Se lasa vreo 10-15 minute sa se inchege. La sfarsit se rade deasupra putin cascaval pe razatoarea mica.

 

Dar merge numai dupa 1 an pentru ca pana la 1 an nu e voie albus fiind alergizant.

 

Probabil iese si numai din ou, fara faina si lapte dar nu stiu cum ca nu am incercat [:I]. Poate ca e mai putin pufoasa.

 

-------------

 

De 1 iunie ne-am intalnit in parc cu niste prieteni vechi de-ai Silviei apoi au venit la noi 2 colege de-ale Silviei sa lucreze la un proiect iar eu cu Nati am fost la film cu Noki & Sarah.

 

Cadouri: Silvia - Jurnalul unei pustoaice vol 4, Nati o papusa Liv. Ami - nimic pt ca are suficiente jucarii momentan si inca nu stie de 1 iunie. [hopsieu]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenutza, adevarul e ca, cel putin la noi, Ami practic nu ar avea nevoie de nicio jucarie noua la cate a mostenit de la surori. I-am mai luat cate una misto (din categoria putin dar bun) si a mai primit, dar necesitatile sunt extrem de scazute. Plus ca la varsta asta pt ea totul e o jucarie, cotrobaie pe unde poate, e interesata de orice [il].

 

Azi a fost Silvia in excursie la ceva cu orientare, supravietuire, aventura, trasee in copaci in zona Balotesti. Foarte frumos, din pacate s-a intors cu o capusa [bang]. Noroc ca am gasit-o repede, riscurile sunt foarte mici, totusi am inceput Amoxicilina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenutza, am o intrebare pentru tine: [flo]

Ziceai ca in noul apartament ti-ai pus uscatorul de rufe peste masina de spalat. Ai construit sau cumparat un raft oentru asta sau le-ai pus direct una peste alta? Suporta masina uscator direct deasupra ei? Sunt de aceeasi dimensiune? De la ce firma? 

 

Uscatorul pe unde evacueaza apa rezultata? Are si el o teava de "output"?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]  remember us?

 

Am primit mail astazi ca s-a produs mutarea in noua casa si am intrat sa va mai salut  [flo2] . Am citit fugitiv ceva din urma, va ca toata lumea e ok, bebelusii s-au facut mari. 

Felicitari LAVI pt achizitionarea noului camin, sa il stapaniti sanatosi si bucurosi!

 

Despre noi nimic nou, nu am timp de nimic, scoala, lectii, balet, abia mai rasuflu

 

Sper sa mai revin

 

Va pupam

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madau chiar si telegrafic e bine ca ne saluti!

 

Lavi cum ai depistat capusa ca si eu sunt interesata de fenomen! [fri]

 

Am masina si uscator BOSCH, am pus uscatorul peste masina de spalat si le-am prins intre ele cu un sistem cumparat separat ,aprox 100 de lei,sistem tot bosch.Au aceleasi dimensiuni.Apa de la uscator se strange intr-o cuva pe care o golesc cand se umple adica cam dupa 2 cicluri de uscare.Am grija sa nu las apa in cuva si sa o golesc.

 

Inainte de bosch am avut masina de spalat Whirpool si tot asa le-am tinut, una peste alta.

 

Sub masina de spalat am pus un covor antiderapant ( fiind parchet jos) sa nu alunece la stoarcere.

 

Sistemul de prindere este universal, nu tine cont de marca masinilor.

 

Nu am nici un raft, nimic.

 

Am masina noua de spalat cu un ciclu de 15 minute [pk] [pk] [pk]  si f silentioasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madau, bine ai revenit! Ma bucur ca sunteti bine! Bravo Mirunei ca a continuat baletul!

 

Ilenutza, multumesc pt info. Capusa si-a gasit-o Silvia singura. Dupa fiecare iesire la padure/locuri cu iarba inalta, mai ales locuri umede, trebuie sa controlezi pe toata lumea din cap pana in picioare. Capusele prefera zonele cu pielea mai fina. Capusele adult sunt maronii si mai maricele, act unbob de mazare. Nimfele sunt mici cat o gamalie, sunt ca niste alunite cu picioare. Trebuie scoase cat mai repede, daca stau sub 24 de ore pericolul e foarte mic. Daca rupi capusa in procedeul de scoatere trebuie sa mergi de urgenta la spital sa o scoata acolo. Cam asta e pe scurt treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...