Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (190) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Poate ma intelegeti mai bine de ce am optat pentru sofranel (CLA).

 

 

Acidul linoleic conjugat reduce activitatea lipazei lipoproteinice, o enzima necesara celulelor adipoase pentru extragerea grasimilor din vasele de sange, si creste, in acelasi timp, activitatea unei alte enzime responsabile cu arderea acestor grasimi.

Astfel, CLA intervine la nivelul esential al schimbului permanent de substante intre celule si vasele de sange. In loc sa ajunga si sa se depuna in celulele adipoase, grasimile sunt transportate catre celulele musculare, unde sunt arse, fiind transformate in energie. In acest fel, acidul linoleic conjugat pur si simplu "topeste" grasimile printr-un mecanism foarte simplu, eficient si sanatos.

Grasimea care, in mod normal, conform proceselor metabolice naturale, ar fi fost absorbita de celulele grase "pasive", este trimisa astfel catre celulele musculare, adevarate motoare de ardere a grasimilor. In loc ca ea sa fie depozitata in organism, celulele grase functionand ca o adevarata camara, grasimea va fi "topita" de catre celulele musculare, unitati foarte eficiente, care ard grasimile, transformandu-le in energie.

In final, procesul conduce nu numai la "topirea" grasimii, adica la un proces extrem de eficient de slabire, ci, in acelasi timp, si la o intarire a sistemului muscular, la un plus de energie, la un organism fortificat si la un plus de sanatate. Scaderea in volum a celulelor de grasime care tind sa dispara conduce, evident, si la o drastica reducere a celulitei. Putem spune astfel ca acidul linoleic conjugat reuseste, practic, sa transforme atat de neplacutul si inesteticul strat de grasime in masa musculara si sa topeasca efectiv dezagreabila celulita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Ariadna, asa e mereu in we, toata lumea e plecata sau are foarte multa treaba, intra mai putin si mai rar pe forum.

Ieri:

MD-ora 13.00-ciorba de legume -mai devreme nu am apucat sa mananc absolut nimic

P-ora 16.00-alta ciorba de legume

G- wasa cu 2 felii de telemea

G2-pasta de fructe blenduita-mar, morcov, portocala, caise congelate-un castronel

C- cartofi dulci cu ceapa verde si usturoi-F2 , salata de varza

 inainte de culcare-2 pahare de lapte degresat-cand mi-am dat seama ca in afara de zeama de la ciorba nu am baut nimic toata ziua

 

Incepe sa se repete haosul orar din mesele mele, si nu prea imi place.Dar mananc seara f tarziu si dimineata mi se face foame din ce in ce mai tarziu.Revin la proastele vechi obiceiuri si nu cred ca e foarte bine.

 

Am facut niste chifle cu aluatul de wassa-care e cam 70 % tarate- si am pus si doua lingurite de gluten.Wow, cum creste...s-a dublat in jumatate de ora, chiar functioneaza!

 

Cartofii dulci i-am facut si i-am gustat  pentru prima data in viata mea, mi-au placut mult inabusiti in tigaie, cu o lingura de ulei, si multa ceapa si usturoi verde.Au consistenta de cartof, si un gust intermediar intre cartof si o radacinoasa aromata.Cred ca merg facuti si ca mancarica de cartofi, bulionul le-ar mai taia din dulceata, si combinati cu o salata de ardei copti.O sa incerc si asa.Oricum buni, si foarte satiosi.

 

post-79951-0-86580200-1368337378_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Uf, am mai scris un mesaj vineri dar cred ca am uitat sa il trimit [:I]

 

Ariadna, este pe culinar o budinca dulce cu quinoa. Smantana lichida e cea de frisca. Are parca 30% grasime si se dilueaza pt a inlocui laptele in dulciuri. Si da, spala bine quinoa ca sa nu fie amara.

 

Ariel, m-am amuzat teribil de evolutia colacelui tau [:-)))]

 

Caress. mie nu imi plac cartofii dulci. I-am incercat cand era Stefi mica si combinatia intre dulce si textura lor nu mi-a incantat papilele gustative. Cu programul meselor tale e ca si intr-un cerc vicios: cu cat mananci mai tarziu cu atat nu ti-e foame dimineata. Paine monti nu iese la masina de paine. Eventual sa o lasi la framantat si dospit in masina si apoi sa o coci in cuptor.

 

Brandusiko, ce ai mancat la mexicani?

 

Somleac, where are you? [pup]

 

Dana, sa iti fie de bine inghetata. Mai avem nevoie si de cate o scapare ca doar o viata avem [pup]

 

M-ati convins cu uleiul de sofranel. O sa cumpar ulei si il voi folosi la salate.

 

Meniu ieri:

MD: cas, telemea, ou fiert, rosii

G: o inghetata mica de ciocolata

P: supa crema de legume cu crutoane, orez cu scoici

C: vin rosu, briose semiconforme

 

Azi:
MD: cas, ou fiert, masline

P: supa cu galuste de gris integral, somon la cuptor cu legume

C: poate camembert cu fructe uscate

 

Pt saptamana viitoare:

- orez cu scoici( a mai ramas si pe luni)

- mancarica cu piept de curcan, naut, gogosari, rosii

- mancare de linte cu ochiuri

- crochete de peste cu legume

 

Pt servici cred ca o sa fac asta http://cerulina.wordpress.com/2013/01/27/budinca-din-dovlecei-si-ciuperci/

 

O duminica frumoasa [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E conform, dar are indice glicemic mediu.Deci nu se poate combina cu grasimi, cu carne, cu branza, etc.In F1 poti sa il gatesti doar cu o lingurita de ulei de masline si legume,si masa respectiva e glucidica, sa fii atenta si sa respecti intervalele de dinainte si dupa ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...