Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (190) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunt gata. [zz]  Am facut doua chestii: turtite si batoane Monti si budinca de quinoa [pk]  [pk] 

Deocamdata pun poze, de gust spun dupa ce se raceste  [yum]

Pot sa va spun ca in casa miroase foarte frumos!  [papica]

Pina la urma am gustat, mi se pare ok! Putea fi un pic mai dulce, dar e bun.

Seamana cu grisul putin, dar e -totusi- diferit. Si am pus si putina esenta de rom, in plus fata de reteta de pe culinar.

post-124401-0-36082300-1368386578_thumb.jpg

post-124401-0-51486800-1368386596_thumb.jpg

post-124401-0-59915100-1368386622_thumb.jpg

post-124401-0-26158900-1368386650_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite si reteta, Puisor.  [buca] 

 

1/2 ceasca quinoa (foarte, foarte bine spalata)
2 oua
1 ceasca lapte monti (smantana dorna 50% + apa 50%) (eu am pus lapte 0,1%)
2 linguri ulei normal
1+1/2 lingura fructoza
am mai pus de la mine, esenta de rom si de lamaie 


Am spalat quinoa si am pus-o la fiert in apa clocotita 5 min, dupa care am inchis focul si am lasat-o sa traga toata apa. Am batut ouale bine, am adaugat fructoza, uleiul, laptele si quinoa racita. Am amestecat totul si le-am pus intr-un vas de yena.
Am dat-o la cuptor pana s-a inchegat oul si s-a rumenit putin pe deasupra. Foarte bun. [pk] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare sa faci cu smantana.Lapte+ulei =love.Adica NU! [ups]  Puteai sa pui linistita lapte gras,era fix acelasi lucru, ce sens are sa pui lapte degresat si sa adaugi ulei si oua...? Dar reteta suna foarte bine... [:)]

 

Azi: MD pulpa de mar, morcov portocala si caisa

        G-un castronel de ciorba de legume

        P-a fost tarziu, pe la 3.30

           Pastrav somonat la gratar, cu tzatziki si mamaliga de ovaz

           O feliuta de tort de nuci cu ciocolata, limonada cu menta

         C- Branza Brie cu fructe deshidratate , nuci si fistic

 

Am muncit azi mai mult decat in cursul saptamanii, sunt rupta de oboseala...Noapte buna si sa avem o saptamana frumoasa si linistita.    

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadna a facut foarte bine ca a pus lapte0%. Laptele e glucido-lipidic si nici simplu nu e bun, darmite in diverse combinatii. Oricum, 0% sau nu, laptele e bine de evitat, nu din cauza grasimii, ci din cauza cazeinei.

 

Deci, in ce situatii pot folosi laptele? Oricum, nu sunt consumatoare... [soricel] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Child, nu am inteles, a facut bine, sau nu a facut bine?

Ariadna, din ce stiu eu, laptele este insulinogen, ca e de la lactoza, ca e de la cazeina sau de la proteinele din zer, efectul lui asupra pancreasului nu este unul dorit, si nu corespunde cu IG ul mic pe care il are.Poti sa il folosesti la cafea, la MD glucidic , la gustare sau combinat cu alimente care nu contin grasimi-paine integrala cu gem dietetic, clatite Monti facute doar cu albus si fara grasime, wasa, etc.Poti sa il faci cu orez sau cu quinoa dar fara ou, fara cacao-care are grasimi.

 

,,Practic nu este nicio diferenta de IG intre lactatele din lapte integral si intre cele degresate. Este important sa tineti minte insa faptul ca produsele lactate (chiar daca au un IG scazut) cresc secretia de insulina
semnificativ.'
'

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am aparut si eu prin zona

 

carres de ce i-ai spus ariadnei ca poate sa faca quinoa doar cu lapte degresat...ca nu am inteles ideea?

 

puisoaro nu am mai fost la mexican ca persoana care trebuia sa mearga se simtea f rau.ieri am fost la italian insa ..da am mancat salata Caesar...buna.. [soricel] . azi am fost la iranian la iranian [zz]..mancat coase te miel, kebab din carne tocata de miel, si frigarui de pui ..totul cu rosii coapte [fiesta]

 

ariadna ti-ar place enorm aici...societatea asta e o societate care nu se uita urat la tine daca te imbraci/arati intr-un fel anume...oamenii aici is foarte degajati si am senzatia ca invata de mici sa se accepte asa cum sunt ei

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...