Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (190) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Asta  ma intrebam si eu... [fri] [fri] [fri] [fri]

Buna dimineata, sa profitam de cele 5 minute de functionare a forumului si sa mai dam ceva rapoarte despre ce am facut ieri;

MD Chefir cu tarate si seminte

G 1 mar

P mozzarella proaspata cu ardei gras si cu rosie-250 g,impartita in doua transe-13.30, 16.30-si doua painici

G-cateva saratele

C- 1 briosa cu ciocolata si inghetata de vanilie

 

Le-am reeditat, cu atentie la cantitati, si acum pot sa va dau si reteta, si poze civilizate-ca pe cele de duminica nu am prea apucat sa le pozez... [soricel]

Ingrediente:

Pt miezul de ciocolata:

1 ciocolata neagra, min 70 % cacao
100 ml smantana lichida
Fructoza dupa gust-eu nu mai pun, dar daca va place mai dulce puteti adauga o lingura rasa

Atentie, miezul trebuie preparat cu minim 2-3 ore inainte, pentru ca se congeleaza!!!!

Pt aluat:

1 ciocolata neagra
125 g unt
150 g smantana lichida
2 oua intregi
3 linguri cu varf de cacao
3 linguri de fructoza ( cand e gata gustati fara grija aluatul si potriviti-l dupa gustul propriu)
6 linguri faina Monti( eu folosesc 3 linguri cu varf de tarate de ovaz rasnite+3 linguri cu varf de faina integrala)
1/2 plic de praf de copt
Jumatate de lingurita de esenta de rom(facultativ) , jumatate de lingurita de esenta de vanilie.

Pasi pentru executare:

Pentru miezul moale:

Intr-o craticioara foarte mica se pune ciocolata rupta bucatele in smantana lichida si se incalzeste la foc mic pana se obtine o crema groasa,Adaugati fructoza daca nu vi se pare destul de dulce.Asa fierbinte se toarna in forma de cuburi de gheata , se lasa sa se raceasca si se baga in congelator minim 2-3 ore.



Pentru briose:

Se topeste in acelasi mod ciocolata in smantana lichida, se adauga untul,fructoza, esentele, cacaoa, amestecand continuu la foc mic pana obtineti o consistenta cremoasa, fina, fara cocoloase.Se lasa sa se racoreasca putin si se toarna intr-un castron.Se adauga pe rand cate un ou, si se bate cu mixerul la viteza mica, apoi se incorporeaza faina si praful de copt.Aluatul este gros, se pune in forme cu lingura, nu curge cu usurinta.

Se scot cuburile de crema din congelator,se ung formele cu unt, se umplu doar 1/3 cu compozitie si se pune deasupra cubul de crema de ciocolata congelata(nu iese frumos din forma, eu le-am scos cu coada unei lingurite), apoi se completeaza cu aluat pana la marginea de sus a formei.

Se coc la 180 grade cam 10 minute, sunt gata cand deasupra sunt inca usor umede si moi.

Nu folositi hartie, ci forme de silicon, pentru ca trebuie scoase fierbinti din forme si daca se lipeste hartia le compromiteti.

Se servesc fierbinti, alaturi de o cupa de inghetata de vanilie ( conforma, bineinteles!)

I


  • http://artaculinara.com/forums/upload/monthly_05_2013/post-1843-1369085071918.jpg
  • http://artaculinara.com/forums/upload/monthly_05_2013/post-1843-13690851028201.jpg
  • http://artaculinara.com/forums/upload/monthly_05_2013/post-1843-13690851487917.jpg

Recitind am impresia ca reteta pare foarte complicata si laborioasa, dar nu e.Exceptand faptul ca trebuie congelata crema aia din mijloc, restul, cu tot cu copt nu dureaza jumatate de ora.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi:

MD chefir cu tarte si seminte

G 1 mar

P omleta cu ardei, ceapa verde si cascaval

  1 painica

G 1 briosa-fara inghetata

C-ma duc la sala, asa incat sper ca dupa sa nu mai mananc mare lucru.

 Poate niste pepene galben...sa vedem

 

Trebuie sa fac ceva sa mananc mai putin...aveti vreo idee in acest sens? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cit] Salutare, va citesc alaturi de o cafea aburinda, e minunat!

 

Am cam pecit-o zilele astea, am poftit la tot ce e nemonti.

 

Meniul de azi:

- mar

- 2 batoane home-made (fulgi de ovaz+fructe uscate+sirop agave)

- seminte de floarea soarelui

- ciuperci la gratar cu putin cascaval

- branza vaci 0%+iaurt 0%

 

CARESS e bine ca ai rabdare sa faci mancare si dulciuri. La mine, tot ce inseamna mai mult de 3 ingrediente, e deja prea complicat. Poate nu atat pregatitul, cat ce ramane dupa, spaltul vaselor care ma dispera. Poate cand o sa-mi iau masina de spalat vase o sa ma incumet si eu la bucatarit delicatese.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi....LA MULTI ANI,   [deziuata]  sarbatoritilor. Eu am trei in birou, asa ca sigur voi minca pizza.  [fri]

 

Dimineata un iaurt si acum 2 doua si brinza cu rosii.

Andanii, ramasesem datoare cu raportul: 84.5, (e bine ca inregistrez o mica scadere fata de saptamina trecuta, bine pentru moral) ca dupa pizza, sigur se va intimpla ceva.  [:D]

Dar...asta e! Daca asta se serveste! 

Caress, in continuare ma dai gata cu ce faci tu acolo! Intr-o zi tot o sa vin pina la tine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadna, un pic de vointa, ce Dumnezeu!!Cum sa mananci pizza [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar] ?Comanda ti o salata, ceva, du te la un magazin sau mananca ce ti-ai adus de acasa....Mi se pare super aiurea sa faci asta, in conditiile date...Spune-le ca nu ai voie, si gata!Daca te duci la gratar si se mananca doar fripturi, mananci carne...?Sincer, ma indoiesc.

 

PS Daca mananci pizza nu primesti nicio briosa, sa stii!!! [zz]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nu mi-ai dat. Asta e! Am mincat o bucata cu brinza (4 brinze) . [ascuns]

Doar nu te gandesti ca am mincat o pizza intreaga. Si cum alte abateri nu am avut toata saptamina, acum...mi-am permis si eu o bucatica de pizza.  [iartama]

Sincer, uneori ma iau de ganduri ca la mine nu reactioneaza nici regimul asta.

Pentru ca nu am nici o scadere spectaculoasa.  [flirty]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum ce sa fac...asta e. Mi-am asumat-o din start. E ziua directoarei!

Fii si tu mai iertatoare. Daca la mine nu vad aceleasi rezultate cum le vezi tu la tine, nu sunt nici stimulata suficient. Era mai simplu sa nu spun nimic, dar am fost  sincera. Asa cum vad si pe alte meniuri lucruri scrise cu culori... [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadna te pup [deziuata]  si hai ca te iert io  [pl]  pizza cu branza e singura care-mi place, aaa nu imi place si cu legume ... asa ca te iert, stiu ca e buna ... dar de maine cuminte cuminte da ???  [ascuns]  

 

Caress ai speriat-o pe Ariadna , of, of   [dra]

 

cred ca mergem cu paginile mai mult de 30 ... vad ca si la alte subiecte e permis ... [flo]

 

child io am masina de spalat vase si tot nu fac 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...