Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (190) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Claudia, crede-ma ca nimic din ceea ce inseamna Monti nu este abtinere, sau exercitiu de mare vointa , cel putin pentru mine...Ma abtin de la mancare de cand aveam 18 ani, am un exercitiu indelungat , o educatie si o autodisciplina alimentara foarte serioase, pentru ca din pacate nu am fost niciodata genul care sa manance non stop si de toate si sa nu se ingrase.Monti imi ofera niste posibilitati la care nici nu am visat vreodata, si fac excese tot timpul, excese pe care nu mi le-am permis in veci.Si intre a manca o bucatica de pizza sau 5 cartofi prajiti, si a ma dezechilibra(sau poate nu, dar nu vreau sa risc), si a putea sa imi fac clatite la 12 noaptea sau sa mananc tort de nuci in fiecare zi, dupa mese copioase, prefer a doua varianta...Eu nu am pofte decat daca mi-e foarte foame.Si am grija, exact cum a spus Carmen, sa nu ajung in locuri cu ispite numeroase ,flamanda.

 

Da, mi-e pofta de piure de cartofi, si de cartofi noi prajiti, si de cartofi frantuzesti la cuptor, cu branza si marar.Dar stiu ca acum as putea sa imi permit sa mananc o portie oricand, si numai ideea asta ma ajuta sa trec peste fara efort.

Cand sunt in supermarket si trec prin zona de paine , si pe mine ma inebuneste mirosul de paine calda...dar stiu ca ajung acasa si chiflele mele conforme miros la fel de bine cand sunt proaspat scoase din cuptor.

 

Sunt prea multe avantaje pe care as risca sa le pierd, si chiar mi-e foarte bine asa. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi;

MD-chefir cu tarate si seminte-trag de 3 zile de o cutie de chefir de 400 g

G-1 mar

P- paste integrale cu varza, ramase de aseara

G-o sa las sa treaca 3 ore- branza emment. cu o turtita

C - habar nu am inca,va fi in vizita si nu am hotarat nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadna, in F1 o astfel de abatere inseamna stagnare-probabil minim o saptamana.Teoria noastra cu cele 48 de ore se referea la altceva, la mancatul exagerat dar conform.Si acum te intreb, de ce sa alegi, deliberat, sa mananci pizza...?Daca nici macar pofta irezistibila nu a fost motivatia...?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadna, nu inteleg, zau, de ce sa calci pe bec deliberat si sa verifici ce? Ca esti taxata de cantar? Da, vei fi taxata de cantar. Bun, ce obti confirmand asta? Niste sute de grame in plus sau in cel mai bun caz stagnare, cand acele cateva sute de grame pot fi in minus.

Eu cred ca trebuie sa ai foarte clar in minte scopul pentru care tii Monti. Daca vrei sa slabesti si ai de slabit asa... ca mine... aproape 30 de kile, zau ca nu iti doresti sa experimentezi nici macar 1 gram in plus. Deci la ce bun o bucatica de pizza, chiar daca numai cu branza? La naiba cu ea, e numai o bucatica de pizza, chiar nu merita deranjul, stresul si frustrarea celor 200 de grame in plus. In loc de pizza aia mancata asumat dar cu oaresce mustrari de constiinta si cu ochii 3 zile pe cantar sa vad unde ma duce, mai bine imi fac o mega omleta cu cate soiuri de branza vreau, o pot face sa semene identic cu pizza aia, mananc pana ma satur si nu pun un gram.

 

Aseara in vizita la care am fost s-a servit la desert inghetata. Am dat copilului, noi am spus vai, multumim, dar a fost atat de buna friptura (si chiar a fost) ca suntem complet ghiftuiti, nu ne mai trebuie nimic.

Am ajuns acasa, am culcat copilul, am scos din congelator inghetata noastra dietetica si am mancat, nah. Rezolvat problema.

Nici sot nu si-a facut probleme (repet, sunt uluita, de cat de bine rezista, el care era un pofticios), ca stia ca avem acasa in congelator inghetata noastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooooooooo, cite discutii pentru o bucatica de pizza!  [alcool]

Consider incheiat subiectul, chiar i s-a acordat prea multa energie.  [vraji]

Eu si uitasem de ea.  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

 

Care e inghetata aceea pe care o putem minca? Adica cum se numeste, ca nu stau sa ma uit pe toate etichetele...daca a fost identificata ca denumire, am rugamintea sa se scrie cum se numeste. Daca nu, o sa vad daca ma descurc sa-mi fac eu.

Cand ajung acasa astazi verific daca e gata berea de ghimbir.  [berica]

 

Caress, cum faci tu clatitele? Sunt dispusa sa fac o incercare si in directia asta.  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Le fac absolut normal, doar ca in loc de lapte pun smantana lichida diluata 1:1 si in loc de faina albă pun faina Monti - integrala de grau cu tarate de ovaz rasnite . Si pun 2 linguri de ulei in compozitie. Pe masura ce le faci le pui una peste alta si le acoperi, altfel sunt un pic scortoase.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Le fac absolut normal, doar ca in loc de lapte pun smantana lichida diluata 1:1 si in loc de faina albă pun faina Monti - integrala de grau cu tarate de ovaz rasnite . Si pun 2 linguri de ulei in compozitie. Pe masura ce le faci le pui una peste alta si le acoperi, altfel sunt un pic scortoase.

 

Merci.  [pup]

Trebuie sa identific si frisca aceea lichida, ca nu se gaseste peste tot, cel putin la mine in cartier, la market, nu.  [hot]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce liniste e aici...Unde sunteti fetelor?Nu mai gatiti, nu mai mancati, nu mai slabeste nimeni...?

 

Eu intre cabinet si sala am facut rapid o placinta cu branza, dupa o reteta a unei cunostinte, pe care am mancat o acum niste ani buni si cred ca e cea mai buna placinta cu branza posibila.Daca ati gustat vreodata Placinta Ana, de la patiseriile Ana, care era 40 lei kg acum muuulti ani, aia e.Daca iese ce trebuie va dau reteta.Scumputa si facuta in casa...

 

Intr-un stadiu intermediar arata asa:

 

post-79951-0-57908100-1369240036_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...