Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (190) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Placinta, acum imi dau seama, e de fapt un fel de pasca sarata.Reteta pe care am avut-o era pentru o cantitate uriasa, asa incat am facut-o la jumatate, iar cand o voi face a doua oara voi scoate doua ingrediente-desi facuta de dna respectiva nu m-au deranjat deloc.

La jumatate:

5 oua si unul pentru pus deasupra

500 g telemea veche si sarata-a mea nu prea era nici destul de veche, nici destul de sarata, am luat una vidata care asa parea, dar...

200 g iaurt gras-il simt tare, e usor acrisor, nu mai pun

200 g smantana 20 %-o sa pun 400 g ca sa inlocuiesc iaurtul

250 g branza de vaci grasa-si pe asta o simt, ori pun mai putina, ori pun numai telemea

5 linguri cu varf de faina Monti cu tarate de ovaz-daca se scoate iaurtul cred ca 4 linguri sunt suficiente.

 

Se amesteca toate, se toarna oul batut deasupra si se coace 1 ora la 180 grade.Super usor de facut.Pentru gustul meu era un pic acrisoara si insuficient de sarata-dar aici e branza de vina.Data viitoare va fi perfecta! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ARIADNA 2 linguri de seminte de canepa paun pahar de apa, lasate lainmuiat cateva ore, apoi blenduite cu apa curata si strecurat. Am adaugat 2 picaturi de stevie, a baut si fiu-meu, mofturosul.

 

Noi mancam inghetata dietetica, de la betty ice,e cu fructoza si lapte praf degresat.

Chiar asta seara am papat o portie zdravana.

 

Merci,  Child!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ele, ce ma bucur ca ai intrat  [pup] Doamne ajuta sa nasti usor si repede si sa ne revedem pe baricadele monti.

 

Caress, si eu mi-am dorit tot un aparat care sa functioneze de pe bufet si fara sa bag vasul ala de aluminiu la congelator. Eu am un frigider mititel si nu ar fi incaput vasul plus ca era incomod. Mi-am cautat unul profi si cel mai ieftin pe care l-am gasita  fost 700 de ron comandat de pe ebay. A fost scump tare dar Stefi e innebunita dupa inghetata si pt noi a meritat investitia.

 

Diana, nu bat smantana. Intr-adevar e cam grasa dar doar asa iese cremoasa. Mie imi place si numai din fructe blenduite,  e bestiala. Dar din pacate la Stefi nu ii place decat inghetata de ciocolata si aia fara smantana si oua nu iese buna.

 

O zi faina fetelor desi la mine ploua cu galeata  [pic]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor, ce mai faceti? eu am fost tare ocupata o perioada, sper sa am timp sa mai trec pe la voi.

Am incercat sa mananc cat mai monti, si-am reusit, cu mici abateri.

Ce-am mai descoperit - mai nou, o pizza fara blat, excelenta: felii de Zucchini (bostanel?) (Linkul) le ungi cu sos de rosii si pui branza de-asupra, condimentele dorite si daca vrei si niste bucatele de ceapa. La cuptor pana devin aurii. Sunt o minune!

 

Meniul de azi:

MD: spaghetti  [alcool]  (n-aveam altceva monti in casa)

P: putina cioco 70%, un carnarcior mic conform si un gogosar crud

C: inca nu stiu.

 

Caut o reteta usoara de painite monti, sper s-o gasesc.

 

O zi frumoasa si conforma va urez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puisoaro is aici ..mai citesc cand am chef/ timp , dar in ultimul timp m-au parasit ambele, si cheful si timpul. Is cam depresata ca nu-mi gasesc un loc unde sa stau...eu cu 5 sapt inainte sa ma mut nush unde o sa ma mut..ceea ce nu-mi sta in fire sa nu am planul bine facut si ma termina nervos. Pe langa problema asta mai am si de terminat ceva..deadline-ul era de 2 luni..din care s-o dus o luna aiurea cu grijile mele pentru casa...si acu trebe sa incerc sa ma adun sa fac totusi ceva [batcap]

 

despre mancat...incerc sa fiu conforma..nu-mi iese mereu si-mi vine sa [batcap]  [batcap] ..sper sa treaca perioada asta tumultoasa fara multe kg, ca atunci chiar o sa intru intr-o depresie de toata regula [smulgpar]  [smulgpar]

 

acu cateva zile..nush daca am scris ca ma lasa memoria [ups] ...mi-am facut somon..nu avem ce manca cand am ajuns acasa si am spus sa incerc somonul de-l aveam in congelator(dupa care nu ma dau in vant ca si peste)..mno si l-am pus in teflon si am spus eu ca e prea gras si ii trebe ceva acru si am taiat o nectarina (care era asa de acra [xx(]  [xx(]  de prima oara cand am mancat una m-am uitat de 2 ori la ea sa fiu sigura ca nu am luat-o rarara si nu mananc lamaie [alcool] ). Mno si combinatia asta somon si cu zeama de nectarina...nu va spun ce nebunie de aroma si peste o iesit [biz]  [biz] ..o sa mai execut..ca mai am inca 2 bucati de somn in congelator..da nu mai am nectarine acre [fri][fri]

 

*in rest am mancat curry thai cu diverse...ori orez salbatic(asta e de F2) ori cu taitei de fasole(F1), si am incercat si iaurtul cu tarate pe care il tot lauda andani..bun nu am ce spune...cred ca de acum nici nu-mi mai iau fulgi de ovaz o sa-mi iau numai tarate de ovaz desi o sa-i mananc cu lapte nu cu iaurt, dupa care iar nu ma dau in vant

 

*in vichend vreau sa fac cu restu de fructe de padure, de le-am prin frigi, un jeleu si cred ca o sa execut si niste clatite de tarate

 

n-am nici un chef what so ever de gatit. Azi am avut de exemplu dimi ultimii fulgi de tarate cu lapte, si la prinz salata greceasca cu rosii , feta, masline verzi si busuioc.problema e cand ajung acasa ca nush ce sa-mi fac. Nu mai vreau curry, ca deja l-am incercat cu di tati: creveti, pui, curcan...desi poate as mai putea si cu niste vita [soricel]

 

Gata acu ca am scris istoria vietii mele din ultima luna..asteptati-va sa va mai scriu intr-un exces de euforie cand mi-oi gasi casa  sau in altul de extaz ca am castigat la loto, so pot sa plec naibii din tara asta de shocati [zz]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brindusik, sa ai noroc si sa iti gasesti o casa perfecta, ieftina si cu bucatarie maaare si frumoasa, sa iti fie drag sa gatesti!! [:)] Incearca seara branza Brie cu fructe deshidratate,fistic si migdale, sunt sigura ca ti-ar placea-ma rog, fara smochine...:)

 

post-79951-0-69991900-1369330448_thumb.jpg

 

Lorelei- de cand mi s-a acrit de taratele de grau fac painite din 1/3 faina integrala, 1/3 tarate de ovaz rasnite, 1/3 amestec de tarate gata facut din ovaz, grau secara, la care pun si 2 lingurite de gluten si drojdie.Ies niste chiflute moi si bune.Nu-s chiar paine, dar o pot inlocui cu succes...

 

post-79951-0-40793700-1369330423_thumb.jpg

 

 

Mi-am comandat aparat de inghetata, maine vine...abia astept.Nu functioneaza de pe bufet, la banii aia nici nu avea cum-a costat 119 lei,trebuie congelat vasul de racire, dar e ok si asa...macar nu iese un bloc de gheata din care scoti cu dalta o bucatica...aia nu e inghetata.

 

Azi a fost o zi tare furtunoasa, din toate punctele de vedere...Sper ca cele care nu scrieti sunteti bine.Andanii, pe unde umbli...? [:)]

 

Azi:

MD iaurt cu tarate si seminte

G 1 para

P salata verde cu ton si cubulete de branza emmentaler

G 2 placintele cu branza

C 3 briose cu nuci si ciocolata, proaspat facute

 

Azi am plecat mai devreme de la cabinet din cauza de furtuna si pana de curent, asa ca am facut si wasa si prajitura cu nuci, dar in forma de briose.Dintr-o portie au iesit 15 bucati...noroc ca le impart cu altii...Pozate direct in frigider, nu le mai scot...

 

post-79951-0-74903700-1369331043_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut briose teflonate...ca sunt inca in formele de teflon  [:)] (hartia am pus o la sfarsit, ca m-am gandit ca va curge glazura...si ca sa nu trebuiasca sa pui mana pe ele.Super sunt formele astea, isi merita toti banii!

 

Da, fulgi de migdale au.Erau prea triste fara... [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...