Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (190) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

pentru diseara, cand suntem invitati, am facut prajitura mea fantastica - din pacate nemonti, dar asa si-a dorit gazda, dar am facut si un tiramisu cu rabarber conform cu piscoturi facute de mine care-a iesit extraordinar. LE iau pe amandoua in seara asta cu mine si mananc doar tiramisu ca desert.

 

Maine fac pizza, am gasit pe culinar o reteta de pizza monti ca-mi curg balele. Voi ce mai faceti de mancare?

 

Off vremea asta, e in continuare ploaie si innourat si tare frig in Elvetia. Sper ca la voi e mai placuta vremea, ca la noi asa a fost toata luna mai si aprilie la fel...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

300 g iaurt cremos-nu am luat Danone ci unul grecesc. 200 g smantana lichida pentru frisca, 1/2 lingurita de pudra de roscove-dar merge si fara, si sa nu pui mai multa ca o sa aiba gust de cacao-cica e agent de afanare si 70 g de fructoza.Bati iaurtul cu fructoza-sa fie din frigider iaurtul, pana se dizolva, adaugi smantana si mai bati 2-3 minute pe viteza medie-rece si smantana, si...asta e.

 

Fara aparat trebuie amestecata din 30 in 30 de minute ca sa nu faca ghrata...nu stiu daca iese la fel de buna, dar in teorie se poate.O congelezi intr un vas in care poti baga mixerul si o tot bati 30 secunde la fiecare 30 minute, pana se intareste.Asa fac eu acum cu cea de zmeura, care nu s-a intarit suficient ca se dezghetase cuva...

post-79951-0-47096000-1369488131_thumb.jpg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata fetele,

 

Lorelei, si aici e inorat si a plouat toata sapt. Dar we trecut a fost super frumos si noi am fost plecati la vecini in State unde a..plouat.

 

In ciuda ploii, ne facem programul standard de weekend: cu curatenie, clatite Monti, gratar cu frigarui de pui si porc, salata verde, peste. humus ptr dimineata si alte chestii neMonti.

Am si niste brocoli suparata in frigider o s-a maltratez intr-un sufleu cu sora-sa conopida.

 

Copiii vor ceva ptr desert, baclava nu le fac, cred ca o sa ii amagesc cu rulada cu frisca si capsuni, si alta cu gem.

 

Brandusa, spor la gasit casuta ta. Si mie mutarea mi se pare stresanta, dar macar faci curatenie in lucruri.

 

Caress, ma inebunesti cu retetele de inghetata, sigur o sa fac si eu cand se mai incalzeste. Noi avem tot aparat cu cuva de se baga in congelator.

 

Child, si pe mine ma termina stransul dupa gatit. Gatitul si mancatul imi plac tare. [:)]

 

Weekend placut. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, girls!

Vai ce ploaie si ce vant!!

Am fost cu Mirci pana in piata si am venit fleasca amandoi, desi am avut umbrela si fash.

am incercat sa ma tin dupa voi, sontac-sontac, desi nu am avut timp deloc, au fost niste saptamani foarte pline la lucru.

Nici mie nu-mi place stransul dupa masa, asa ca de obicei asta e treaba jumatatii.

Lorelei, care e prajitura ta minune? ai mai zis reteta? eu nu mi-o amintesc, o mai zici o data, te rog?

Brindusik, te-ai mutat? cum mai stai cu fierul?

Andanii,Puisor, Somleac, mai sunteti pe aici?

Vineri seara am gatit niste ciuperci la wok, cu mult ghimbir, usturoi si ardei rosu, sos de soia si de stridii. a iesit f bun ptr gustul meu, dar putin cam picant ptr ceilalti. asa ca ptr ei am folosit chestia asta in loc de condiment: am facut un md cu paine prajita in cuptor peste care am pus o lingura de chestie din-asta si deasupra un ou ochi la capac, iar peste niste lemin grass. le-a placut la nebunie!

Iar la pranz le-am amestecat in orez salbatic*(+ basmati) pe care l-am mancat cu peste la cuptor (imbracat in tarate, susan si cascaval ras) si salata de varza.

Azi avem :

MD: oua fierte cu humus si rosii

P: acelasi orez cu ciuperci si ghimbir + peste la cuptor

C: salata de varza + spanac

 

vreau sa incerc ceva turtite azi, ca mi-am luat niste faina integrala de secara si vreau s-o folosesc. Careeeess, Puisoruleeee, sariti in ajutoooooooooooooor! voi sunteti experte in turtite. ce sugestii aveti?

 

Va pup si sa aveti o duminica faina [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ninha, reteta e ne-monti, dar daca vrei, ti-o dau cu draga inima. E tare iubita pe-aici. Sau vrei tiramisu-ul cu rabarber- monti? Doar spune-mi si scriu.
Eu am gasit o reteta de paine la microunde si tare-as proba-o azi. Da-s cu ochii pe net, sa vad ce-ti spun fetele si poate fac si eu turtite.

Are cineva vreo reteta de gogosi monti faine?

 

Cge, la noi sunt 9!!! grade si cam asa ramane pana vinerea viitoare, cu mici exceptii. Vreau vara, vreau caldura, m-am saturat de vremea asta cumplita.

 

Micul dejun azi:

omleta cu felii de castraveti alaturi

G: cred ca niste tiramisu

P: poate pizza

C: inca nu stiu, ma mai gandesc. Ma gandeam sa fac niste rulada de carne tocata la cuptor.

 

Acusica - pe 23 vin in Romania pentru 2 saptamani. Abia astept, mi-e dor de aerul romanesc. In perioada asta am si examenul de licenta si sper sa-l trec cu bine. Si pentru ca am o multime de rezolvat, n-o prea numesc vacanta.

 

Voi pe unde mergeti in vacanta? noi inca nu ne-am hotarat, avem vacanta in octombrie si nu stim ce si cum. Idei? strand nu se poate ca nu-i place sotului, poate alte idei? pe lista ar fi argentina, ne-am mai gandit si la chile si nu stiu, idei ar mai fi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cge si eu sper sa gasesc ceva cat mai curand ca ma termina nervos stresu...deja ma uit prin jur si arunc diverse chestii...desi is rac si strang totu cat de mic de parca is nebuna [clo]

 

caress de gasit o casa gasesc...cu bucatarie mare mai putin probabil la ce scoruri au chiriile [help]...dar eu mai sper [alcool]

 

ninha nu m-am mutat inca..nici nu am gasit de fapt  ...am asa de multe si la munca de facut ca probabil o sa iau prima casa de o sa-mi cada in fata ochilor ca mi s-a luat de uitat pe site-uri de inchirieri si asa mai departe [smulgpar]  [smulgpar]...is deja cu tic-tac la ureche pana pe 30iunie cand trebe sa ma mut [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ninha, turtitele le vrei doar cu faina de secara, adica pentru mese glucidice? Indiferent, iti faci amestec de faina de secara, cu sau fara integrala, cu sau fara tarate rasnite, le treci printr-o sita sa alegi chestiile mai mari si sa o afanezi un pic, la 300 g de amestec de fainuri eu pun un plic mic de drojdie, dizolvat in apa calduta cu putina fructoza, o lingurita rasa de sare si 2 lingurite rase de gluten.Poti pune si susan, seminte de in, de fl soarelui, daca va plac.Amesteci intai maiaua cu faina si apoi completezi cu apa calduta pana obtii un aluat care se desprinde de pereti, il lasi sa creasca putin-nu creste prea mult, mai mult creste la copt,il intinzi o foaie pe un blat ,groasa de 0.7 cm si tai forme cu paharul , sau faci chiftelute plate in mana pe care le crestezi un pic, si le coci la foc mic.Nu stiu sa iti spun cat, eu mai rup cate una din cand in cand si vad ...

 

N-am mai scris ce am mancat, dar sa stiti ca am fost foarte cuminte si conforma...si se vede.

Azi am luat direct pranzul, legume chinezesti cu orez basmati, sos de soia si creveti, cu multa salata verde...o nebunie!!!Combinatie de F2, EVIDENT!

post-79951-0-86993500-1369575836_thumb.jpg

 

Si am incercat inghetata de ciocolata, clasica, cu galbenusurile frecate cu fructoza si fierte la bain marie.Fetelor...asta e inghetata, muncesti mai mult, dureaza ceva ca trebuie sa stai sa se raceasca, dar nu se compara cu astea rapide cu smantana sau frisca batute cu diverse.Nu am mancat inghetata mai buna pana acum....

post-79951-0-73781400-1369575978_thumb.jpg

Azi vine prietena mea din Italia, asa ca serile vom tot manca la restaurant...sa vedem ce...Imi umplu geanta cu painici si o salata si un peste la gratar 'oi gasi, sper!Desi ei vor numai restaurante romanesti... [batcap] [batcap] [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va puppp  [pl]  mi-a fost dor de voi .... am fost plecata doua zile si evident ca m-am prostit putin .... dar de maine conforma 100 % pentru ca in 5 saptamani plec in concediu si trebuie sa fiu bella si slabutza in poze  [am]  evident  [ispita]

Eu azi am mancat pasta de avocado cu paine integrala ... oare o fi ok ?  [jongleur]  teoretic e fruct, leguma sau ce o fi , are ulei , e gras ...hmmm, nici nu mai conteaza , nu am mancat de ani de zile pentru ca imi ea rau de la el dar azi efectiv mi-a fost pofta , asa de bine arata , era copt asa doar putin si a iesit o pasta excelenta  [yum]

 

caress arata bine inghetata ta .... eu mi-am facut un milkshake cu capsuni inghetate .... inlocuieste cu succes o inghetata si trece pofta complet  [poc]  la mine a functionat  [nebu]

 

ninha vad ca ti-a dat caress reteta de painici .... eu n-am mai facut de multisor  [marinar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...