Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Zahar pt epilat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Am salvat si eu o "reteta" din asta...dar inca n-am incercat-o.

 

Cine o face inaintea mea, sa zică dacă merita...

 

 

"Nu sunt ingrediente speciale, e vorba despre o lamaie (nu prea mare) si un pahar de zahar.

Zeama de la o lamaie intreaga se pune intr-o craticioara cu un pahar de zahar si craticioara se pune pe focul mic dat la minimum. Amestecati des. Cand incepe sa fiarba se amesteca si se lasa sa fiarba (daca se umfla prea tare o mai luati de pe foc amestecand si o puneti la loc - dar daca focul e foarte mic , nu e cazul) pana cand lichidul are culoarea chilimbarului mai inchis(deci maroniu-galbui)Toata treaba nu poate dura mai mult de 10 minute (estimez eu, ca nu m-am cronometrat niciodata).
Apoi se lasa sa se raceasca (asta dureaza mai mult) pana cand e doar calda si se poate lua cu mana. Daca aveti mainile usor umede, se ia foarte usor. Faceti o bila pe care o intindeti pe unde doriti si apoi smulgeti. Parte buna este ca te poti face si in locuri in care nu vezi prea bine.
Daca ai radacinile mai "rezistente" poate ca nu va smulge tot parul din prima dar poti sa repeti operatia de cate ori e nevoie. Oricum , in timp radacinile se slabesc si dupa cateva luni se va smulge tot odata.

Daca mixtura a iesit prea moale (cand e deja calduta nu se poate modela cat de ct ci curge) o puneti din nou pe foc si o mai dati in cateva clocote - nu multe ca se face prea tare.
Daca e prea tare, adaugati putina apa si o mai dati intr-un clocot.
Oricum, dupa ce faceti mixtura o data sau de doua ori o sa estimati perfect ce cantitti de zahar si lamaie trebuie puse ca sa iasa perfect."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...