Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce să nu spui unei mame care stă acasă cu copilul


Recommended Posts

Citeam, pe un alt forum, ca soacre ca romancele nu mai gasesti nicaieri in lume. [:D]  Nu stiu cat de adevarat este.

Ce am observat eu ? E multa rautate si invidie, absolut gratuite. Suflete meschine, carora le face o placere deosebita sa sicaneze pe cea care nu le asculta sfaturile. Sfaturi care nu isi au rostul, dar ele nu vad lucrurile asa. [clo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai sa n-o mai luam atat de personal....chiar lumea sta nu e plina doar de rautate si invidie. E o "grija excesiva" a romanului fata de curtea vecinului si din prea mult exces de zel o ia pe aratura dar rare ori presarat cu rautate si invidie...doar ghidandu-se dupa exemplele personale sau cele din "lumea lor". Soacrele se raporteaza la ele, la cum si-au crescut ele copii si stim bine cum a fost, pe vremea aia nu aveai libertatea de a alege, oamenii aia nu prea se impaca cu gandul ca acum poti alege, ai aceasta libertate. Unele mentalitati nu le schimbi, sunt adanc inradacinate , cu ani grei de "truda", nu vin eu si am pretentia ca mama, soacra, matusa, vecina sa ma inteleaga si sa ma aprobe (nu ca as avea nevoie de probare) in tot ceea ce fac. Eu am alt sistem de valori, ele altul, nu spun ca eu nu am fost importanta pt mama, nu....am fost si sunt, doar ca ea are un bagaj emotional, eu altul, ea are o alta traiectorie a evolutiei decat a mea...la fel fiecare dintre noi....care e mai buna? Nici nu ma intereseaza, pt mine e buna cea pe care am ales-o eu si cu care sunt in echilibru.

Eu cred ca felul in care percepem reatiile celor din jur depinde ft mult de noi, de accentul pe care il punem pe reactiile lor, de importanta....daca tu ca persoana nu ai nevoie de aprobarea nimanui si esti ok cu deciziile tale, "rautatile" spuse, chiar si de cei apropiati,  sunt ca ploile de vara, te racoresc si-ti fac bine. Daca nu dai permisiunea ca acestea sa te atinga, nu te ating.

Eu am stat acasa cu Darius, 3 ani..asa am ales noi, la inceput, dupa doar eu... banuiesc ca am auzit si eu cam ce spuneti voi....sincer, cu mana pe inima spun....nu am dat nici macar o secunda importanta, de aceea si spun, "banuiesc"...pt ca nu tin minte. Tin minte doar reactia tatalui lui Darius, care mi-a zis ca nu vreau sa muncesc de aceea stau si cresc copilul, care nu m-a atins absolut deloc si o privesc cu totala detasare, dar o tin minte pt ca a fost "servita" si in instanta unde pur si simplu m-a bufnit rasul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu stau si va citesc si incep sa ma simt prost, pentru ca eu nu stiu ce-i aia sa te deranjeze gura lumii. nu o observ, nu ma intereseaza, nu exista. cum e posibil sa nu dormi noaptea de grija a ce zice soacra despre tine? habar n-am, n-am trait-o, nu cred ca o voi trai vreodata. PENTRU CA NU MA INTERESEAZA. presupun ca-s grosier de insensibila, dar zau, chestia asta imi face viata usoara si frumoasa. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aham ..si eu la fel de insensibila.

 

La mine este exact invers ...soacra-mea femeie de casa de meserie, nu a muncit niciodata decat pentru familia ei ... Standarde duper domestice ...

 

Si m-a luat fiu-sau pe mine care nu stau in casa decat daca ploua, as plati pe oricine sa aiba grija de gospodarie, de gatit gatesc mizerabil si nici nu am interes ...ce sa va spun, jale ...

 

Dar eu sunt de acord cu ea, are dreptate femeia ... dupa standardele ei sunt la pamant. Eu insa am alte standarde si sunt chiar foarte incantata cu ele ..de ce m-ar deranja standardele mele, daca cred in ele si ma simt si bine ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai ai pus si tu degetul pe rana, ca si portocalia. esti bine in pielea ta

 

sunt curioasa... eu cred ca gura lumii te afecteaza daca

 

a. nu te simti suficient de bine in pielea ta 

 

si / sau

 

b. faci parte la randul tau dintre cei care mor de grija altora.

 

asta-i teoria mea. da nu-s sigura, ca i-s asa perfecta incat n-am auzit sa ma barfeasca nimeni pana acum :D :D :D

 

edit: nici cand am stat acasa cu copiii, nici cand n-am stat

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aqai, nu stiu daca e neaparat o chestie de a te simti bine in pielea ta, cu siguranta nu sunt wonder-woman si am si eu issue-urile mele. insa clar, punctul B se califica, niciodata nu m-a interesat ce face X sau Y cu viata lui. adica m-a interesat, de pe margine, in mod informativ. dar n-as visa vreodata sa-i dau lui X sau Y indicatii despre cum sa-si traiasca viata. sau daca la betie, vreodata, ma trezesc facand asta, imi cer scuze :). in tot cazul, nu pretind nimanui sa faca cum zic eu (in afara de barbatu-meu, of course :D). de-asta nici nu gasesc oportun ca cineva sa-si bage nasul in viata mea. si daca o face cineva, cu bune intentii sau nu, ii zambesc fermecator si plantez discutia pe aleea uitarii. am chestii mai importante de facut, cum ar fi sa-mi traiesc viata cum am eu chef. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refeream la situatia mea. Soacra-mea e cea mai buna soacra : sta la 300 km distanta de mine, iar sotul o viziteaza din an in paste si nici nu ii telefoneaza. Este o draguta cand ajungem pe la ea. [:D]

Nu o mai luati nici voi atat de personal, incat sa trageti concluzii aiurea despre mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand povesteam despre rudele prin alianta, ma refeream la cumnate. Am 4.

Initial, am fost tare incantata, crezand ca voi avea niste prietene in ele, dar rautatile lor repetate, m-au indepartat.

Vai, cat de suparate au fost ele cand am ramas insarcinata ! [batcap]  De parca ramasesem insarcinata cu barbatii lor, nu cu sotul meu, care, intamplator, era fratele lor. [batcap]

Sunt destul de explicita ? [:)]

Prostia face casa buna cu rautatea si invidia. [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...