Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strugurasi de sept -oct 2011 **


Recommended Posts

nici eu nus itu ce sa ii dau lui ayan, acum vreo luna a fost bolnavior,adik a vomat,si l-am tinut pe regim vreo sapt, si in sapt aia nu i-am mai dat lapte deloc,acum nu vrea deloc lapte si mi se parte prea devreme,ii fac eu fris , orez cu lapte si asa ii mai dau..

dim : orez /gris cu lapte + unt cu gem

la 12: portia de fructe cu biscuiti

pranz: 3-4 : ciorbita pui + ardei umplut ( dietetic, cuc arne de curcan )

pe la 7: iaurt

cina: diverse..ceva facut mai la minut: legume la cuptor d'astea

si atata

 

eu nu prea stiu ce sa ii mai dau la micul dejun

 

pana acum, eram deprimata rau, din cauza banilor, pt ca ni se luase sa ne luptam atata sis a nu fie de ajuns, iar eu nu mi-am gasit deloc de munca si mai mult de asta erama sa..plus plictisita la maxim de stat acasa, iar acum na, tre sa stau in continuare acasa si tre sa ma apuc de ceva ca altfel nus itu ce sa facne-am gandit si vrem sa aducem niste haine din india, ami ales ca e vara si sunt rochii superbe de strada si bluze, tot felul..si vrem sa incepem asa,sa vindem prin cunsotinte la inceput, apoi sa ne facem niste calclule,sa vedem cum merge si daca e sa imi deschid un pfa ceva....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

succes zubi!

 

dimineata si eu ii dau gris, orez, porridge, cereale sau paste cu lapte; macaroane cu branza; paine cu pateu facut in casa sau cu branza sau paine prajita cu unt (gemul si in general dulce nu mananca); ii mai dau omletica la cuptor sau ou fiert cu rosii, ardei, ridichi. ii mai fac mere la abur si ii amestec cu biscuiti ca la bebei :D sau cascaval cu rosii/

 

eu cu supele sau ciorbele stau prost. ii facem cam vreo 4 feluri alternate: delinte, de galusti, de pui cu legume si d-aia cu tocata, imi scapa cum ii zice acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor!

 

Zubi, felicitari!!! [pup] Poate reusesti sa faci ceva in timpul cat stai acasa si vine bb2. Ideea cu hainele nu e rea!

 

Nana, sa va faceti bine repede!

 

Klau, sper sa nu fie ceva grav si sa treaca repede!

 

Noi, suntem bine, eu inca f obosita ca am fost in weekend la timisoara la o nunta. Dani e foarte bine! Toata ziua ar sta afara :)

 

Va pup pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata la amiaza

 

sanatate multa NANNA, KLAU! e si vremea asta aiurea.. ca dimineatza e racoare bine, pe urma se incalzeste, la soare e chiar cald... nu mai stii...

 

MAY imi place meniul vostru de dimineata si noi tot cam asa papam. o sa mai iau si eu ficatel sa fac pateu.

in general papa branzeturi, cascaval, branza telemea, cu putina paine cu unt, acum mai baga cateva bucatele de rosie, castravete, putina paine cu miere sau gem, daca am o clatita sau o placinta ramasa de seara... ou ii dau cam de 2, max 3 ori pe saptamana. si bea cam 100-150 ml lapte de vaca.

deci asta ar fi micul dejun in jur de ora 8.

 

spre ora 11 ii dau fructe cu branzica facuta in casa.

la ora 13 papam pranzul. in general papa 2 feluri, nu de alta dar am pentru ca imi gateste soacra  [:)] la primul copil ii dadeam decat un fel, dar mai mult cantitativ, el baga multa ciorba cand era micutz, le faceam consistente, cu carnita, cu de toate. Praslea papa si el bine, potrivit pt burtica lui, cam 100-150 ml de ciorba (adica ce o fi , ciorba de legume (si carne), supe pui cu taitei, cu galusti)  si vreo 2 linguri de felul doi. papa cu pofta, ii plac si legumele din ciorba.... eu sunt f multumita. mai baga si cateva lingurite de iaurt cu un biscuitel,la desert...  [:)] ..de fapt e destul de mult daca stau si ma gandesc  [:)]

 

pe la ora 5-6 , dupa ce se trezeste mai ia o masa de fructe si daca am ii dau o placinta, un biscuitel, ceva asa de rontait.

 

masa de seara o avem cam taziu ca petrecem mult pe afara asa ca ne-am intins spre ora 8. in general papa cam ce am avut la pranz, dar numai un fel, in general ciorbitele, supitele. cam de 2 ori pe saptamana la masa de seara ii dau peshte cu mamaligutza.

 

la ora 9 jumate-10 seara ii dau lapticul de seara si gata, nani.

 

ZUBI tin pumnii sa iasa afacerea cu hainutzele! 

 

o zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Oho dar copii vostrii chiar mananca de toate. Edi al meu nu papa ciorbe, supe, legume fierte,.....

Ar manca numai lactate si carne/peste. Parca e la regimul Dukan zi de zi. E fffff greu sa-i gatim zi de zi pentru ca nu stim ce, indiferent ce incercam nou spune ca nu-i place, nici macar nu gusta. Ieri totusi m-a surprins ca a mancat niste chiftelute de dovlecei cu branza.

Ii mai dau rosie, ardei crud, castravete din salata, asa cat de cat mai gusta legume.

Fructe mananca doar mere si banane desi avem prin curte mai toate fructele de sezon: zmeura, capsuni....

Chestii pasate nici gand, totul trebuie sa fie bucatele si sa manance singur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost foarte mandra cand i-am intins o farfurie care avea brocoli, conopida, fasole verde, morcov fierte si niste carne, iar prietena ei Maria i-a intins un biscuite cu ciocolata.

iar ea a ales Brocoli :D si apoi a mancat tot ce era in farfuria aia iar bbiscuitelui nu i-a aruncat nicio privire :D

 

adevarul e ca nici nu stie ce-i aia ciocolata ca n-a primit pana acum.

inghetata i-am dat de curand pentru prima data si pe aia nu cred ca o refuza :))

 

a mea nu stiu cate grame mananca dar mananca de ma sperie. 2 feuri la pranz. 2 farfurii de copil pline ochi. daca e ceva care-i place, cere si extra :))

i se umfla burtica de zici ca plesneste.

iar la fructe se bat turcii la gura ei.

 

eu nu prea ii dau paine. f rar. dulciuri deloc. biscuiti de copii ce-i mai dau. de rontait are fructe si cateodata pufuleti.

 

seara ii dau asemanator cu dimineata. sau fructe cu biscuiti sau branza.

 

ia s-o vedeti pe a mea intr-o seara cum manca struguri cu branza si grisine.

frantuzoaica o face mama :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buma dimi!

Cafea aromata pentru toata lumea :)

In ciuda faptului ca e racit copilu‘ am dormit neintorsi. Deci suntem fresh in sfarsit!

May obiceiurile alimentare se formeaza in familie. Bibi a ales ce era obisnuita sa papa. Bravo!

Noi mancam in mod deosebit fructe: mere banane piersici cirese caise etc etc. Legume ocazional, acu‘ cateva zile imi manca ceapa taiata pt ciorba. si nu se mai satura...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor.

 

May nu am timp mami sa fac asa ceva, er trebuie sa stau numai acasa si sa creez meniuri haioase. Merci de link , e foarte frumos [:)]

 

Klau asa este , obiceiurile alimentare se formeaza din familie insa se pare ca nju se potriveste 100%. Noi suntem aproape vegetarieni, mancam mai mult legume, salate...iar Edi e carnivor. [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata!

mi-a fost dor de voi dar am fost prinsa cu Teodora si concursul se la Valcea, apoi la munca multe chestii complicate. oricum, de ieri m-am mai relaxat.

Stefan e destul de reticent la nou in ceea ce priveste mancarea. astept insa, ca vin toate la timpul lor!

eu vreau din nou sa vina caldura, nu-mi plac deloc zilele astea ploioase si friguroase pe seara!

pupici tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...