Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu pisica pe avion..?


Recommended Posts

In septembrie imi voi lua pisica de o aripa si o voi cara, saracuta, 7 ore in sus si-n jos, cu o escala, prin avioane si aeroporturi.

Imi puteti spune daca aveti idei, secrete, tips-uri ca sa stea cuminte, sa nu ramana socata pe veci dupa aventura asta?

Stiu ca depinde si de companie, in cazul meu e Lufthansa.

 

Daca ati mai calatorit in stilul asta, astept povestile experientelor vostre. Multam!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ziki, eu nu am calatorit niciodata cu un animal si nici nu cred ca o voi face, cel putin nu in afara tarii ca Australia este la capatul lumii, cand merg in Romania trebuie sa ii las pe toti (2 pisici si 2 caini) la hoteluri de animale. 

Ai avea posibilitatea sa iti lasi pisica la un hotel/pensiune de animale? Sau cu prieteni? Familie? Cineva de incredere? Asta ar fi prima optiune la care m-as gandi eu chiar daca as locui in Europa.

Daca nu se poate, te-as sfatui sa discuti foarte serios cu veterinarul, sa vezi ce sfaturi iti sunt oferite.

Din ce am citit eu, daca zbori cu animale, este cel mai bine sa iti tii animalul in cabina cu tine, adica sub scaun, intr-o cusca bineinteles. In nici un caz in cala cu bagajele, acolo ar fi cel mai stresant si infricosator pentru orice animal. 

Eu ti-as recomanda sa nu ii dai sedative de nici un fel pisicutei. O pui in cusca, o iei cu tine, avionul decoleaza si vezi ce face, cum reactioneaza. Chiar daca miauna putin, lasa-o in pace, nu ii da sedative. Daca se agita extrem de tare, plange tare, galagios, se tranteste de peretii custii, etc incearca sa o calmezi si numai in ultima instanta da-i sedative. Cat despre escala, depinzand de aeroport, poate sa fie foarte galagios, sau poate nu. Daca a fost calma sau cat de cat calma pe avion, nu ii da sedativ in escala, asteapta sa vezi cum se comporta si din nou, numai in ultima instanta da-i sedative. 

Pe avioane mai poti sa o tii in poala/brate si sa o mangai, pupi, vorbesti calmi, tu insati trebuie sa fii calma ca sa te simta calma. Chiar daca isi face nevoile in cusca/la tine in poala, ramai calma oricat de greu ar fi, pentru a nu o agita; eventual poti sa ai servetele umede si uscate la tine sa poti curata dupa ea si daca o iei in poala, pune un prosop sau ceva in caz ca isi face nevoile la tine in poala. Daca are jucarii/paturi preferate, pune-le in cusca cu ea si in poala la tine cand o iei in poala. Mai ales daca are o patura in care "impinge" cu labutele din fata/pe care o "framanta" acea patura o poate linisti enorm de mult asa ca nu o uita! Iarba matei o mai poate ajuta daca atunci cand i-ai dat-o in trecut ai observat ca a devenit calma, blanda, somnoroasa, etc. Unele pisici devin foarte jucause si active si nebunatice daca primesc iarba matei asa ca este bine sa stii cum reactioneaza pisicuta ta inainte de a o folosi pe avioane.

Cred ca ar trebui sa ai niste sedative la tine in caz ca se agita/panicheaza, dar discuta cu veterinarul cate ai voie sa ii dai maxim si ce cantitati, adica jumatate de pastila, un sfert sau una intreaga si la ce interval de ore. Eventual noteaza-ti toate aceste informatii chiar daca esti sigura ca le poti retine deoarece in agitatia/stresul de pe avioane/din aeroporturi s-ar putea sa uiti totusi sau sa nu iti amintesti exact ceea ce ar putea pune in pericol viata pisicutei tale. Asa daca ti-ai notat tot, stii exact ce si cum.

Totodata, ti-as recomanda sedative usoare pentru pisicuta, nu cele care o adorm complet deoarece acelea sunt cele mai periculoase. Ti-as recomanda niste sedative care o fac somnoroasa, docila, obosita, linistita, dar nu adormita complet. Si chiar si acelea, doar in ultima instanta, daca toate celelalte metode esueaza.

Nu iti cunosc pisicuta, dar cred ca daca o vei tine in poala, nu ar trebui sa lasi alti pasageri sa o mangaie, ar putea sa o agite. Sau ar putea sa o ajute. Cele mai multe pisici insa sunt speriate de straini, mai ales intr-un mediu necunoscut cum ar fi avionul. Deci ti-as recomanda sa nu lasi pe nimeni sa o atinga si cand mergi la toaleta, pune-o inapoi in cusca. Daca insa calatoresti cu cineva cunoscut de pisica ta, ii poti da acelei persoane pisica in poala. 

Daca ai vecini galaciosi, copii/bebelusi care plang non-stop, cred ca poate nu ar fi indicat sa scoti pisica din cusca ei deoarece s-ar agita din cauza lor.

Cat despre Lufthansa, este o companie extrem de buna, eu am zburat de multe ori cu ei, dar niciodata cu animale asa ca nu stiu despre animale. Dar ma gandesc ca ar fi la fel de buni si in privinta animalelor. 

In concluzie, ti-as recomanda sa fii calma, blanda, sa ii vorbesti mult, sa o mangai, sa vezi ce metode o ajuta si pe acelea sa le folosesti mereu si sa folosesti sedative usoare numai daca toate celelalte metode nu au efecte. 

Sper sa mai intre si altii pe acest subiect si sa iti dea sfaturi mai exacte.

In orice caz, iti urez atat tie cat si pisicutei tale sa calatoriti in siguranta si sa fie totul bine si sa ramaneti calme impreuna [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

In primul si in primul rand, vreau sa spun ca ii multumesc (ca la Oscaruri) lui Kitty Mummy pentru sfaturile ei si lungul raspuns atat de elaborat. Imi cer scuze ca nu ti-am raspuns pana acum dar l-am citit, sa stii, si l-am apreciat enorm!

 

In al doilea rand, raspunsul e nu, n-am mai adus-o, mi s-a parut ca as agasa-o nu numai pe avion dar si aici, la curte, in lume noua, si ne-am hotarat sa n-o scoatem din ritm, asa ca am lasat-o la ai mei, in tara, unde e tratata ca o nepotica. 

 

Dar Emaaimee, sa ne spui totusi cum a fost, unde ai lasat-o, daca te-ai incumetat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziki, citind titlu, am crezut ca vrei sa pui pisica pe avion, deci deasupra pe acoperis. [:-)))] [:-)))] [:-)))] . Pe urma am intrat si am vazut despre ce e vorba.

 

Eu stiam ca nu e voie cu animale in avion, credeam ca animalele merg la cala si pe urma stau in carantina la destinatie nu stiu cit pina o capeti inapoi. E o experienta traumatizanta pentru ele, de aia nici eu nu as cara pisica cu mine.

 

Ziki, tu nu mai esti in Irlanda? Stii ca eu credeam ca esti in Italia. [:I]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

animalele de companie mai mici de 5 kg au voie in avion in cusca speciala in functie de specificatiile companiei de zbor, eu m-am interesat la Blueair si Tarom. noi o sa zburam cu Tarom de Craciun, iar Marie  a mea are mai putin de 5 kg, parca de abia avea 4kg, asa ca o sa fie cu mine. nu as fi lasat-o in cala. si nu e nevoie sa stea in carantina,

am emotii, nu zic nu, dar o sa fie bine.

eu nu o sa o las afara, doar la mama in apt.

pt a obtine pasaport pt pisicute in Irlanda

1. dr trebuie sa ii puna microchip animalutului

2. vet completeaza cerere pt pasaport si trimite formularele  autoritatilor

3. vet vaccinezaza animalutul impotriva rabies si la 21 zile de la vaccinare, poti calatori cu animalutul

4. pasaportul este trimis la vet care scrie data vacinului antirabie

5  cu o zi inainte de zbor minimum, max5 zile mergi iar la vet pt un control inainte de zbor, iar dr trateaza pet anti tape worm. si gata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia,  [:-)))] Cum, mai, s-o pun pe avion? Hihihi.

 

Ba da, in Irlanda sunt, si chiar mi-era rusine s-o "acostez" pe Emaaimee, ca vazui ca si ea tot aici e  [flo2]  Bine ca mi-ai ridicat tu mingea la fileu.

 

E corect tot ce spune Ema, daca ai vaccinarile la zi, carnetul,cip-ul si antirabicul cu cel putin 21 de zile inainte, nu e nevoie de carantina. Carantina e pentru cei care nu intrunesc conditiile, pt ca UK si Irl au abolit rabia pe teritoriu si le e cam teama de tot ce e "pets" de pe continent. N-am mai luat-o pe matzuca noastra pentru ca ii e atat de bine la bunici incat n-am vrut s-o scoatem din ritm. Ne tot bate gandul sa ne luam alta aici, dar inca nu m-am incumetat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

dupa diverse cercetari, am gasit un hotel de pisicute f convenabil. iese mai convenabil decat daca as lua pisica cu mine. muult mai putin stresant pt draga mea Marie. si pt noi implicit.

la cat hotel au grija f mare de pisicute. asa ca nu o sa o supun la stress inutil, la hotel o sa sune neaparat  la dr vet al ei daca cumva are ceva probleme. sau daca el nu raspunde au vet oncall.

o sa stea 18 zile pe perioda craciunului, imi va fi dor mare de ea, dar va fi cel mai bine pt ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...