Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Casnicie fara sex..


Recommended Posts

Care mister, Deceneus? Si care barbat?

 

Tu ai citit ce scrie in linkurile alea doua de ti le-am dat? Cum diversele... grupari sau cum sa le spun, impun, in functie de zona, ce parti ale corpului femeii sunt considerate intime si cum trebuie acoperite?

 

Nu femeia alege cum sa se acopere, ci comunitatea aia stabileste niste reguli. Inclusiv pentru acoperitul in fata copiilor minori baieti.

 

 

Comunitatea a pus in carca lui Alah , a lui Mahomed si a religilor considerente cat se poate de lumesti.

Sentimentele pentru femei pot fi un motiv de disputa intre barbati, asa ca toate religiile au sanctionat infidelitatea, sau au luat masuri de prevenire, asa cum este burka.

Si razboiul troian a fost declansat de disputa pentru o femeie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

1. Casnicia este o relatie de cuplu. Cuplu fara relatii sexuale nu exista. (nu ma refer la pauzele si ruperile de ritm care mai apar de-a lungul timpului)

2. Lipsa apetitului sexual, presupunand ca exista, la adultul tanar, este o disfunctie sexuala.

3. Nu se poate numi cuplu nici relatia in care unul dintre parteneri refuza sa tina cont de frustrarea celuilalt, indiferent de ce natura ar fi ea.

Motivul pentru care sunt convinsa ca problema e mult mai adanca, e lipsa lui de implicare. Chiar daca nu ar avea chef, in doi ani o facea o data macar de dragul ei, daca e impotent...gaseau alternative, daca efectiv nu suporta subiectul si o vedea ca sufera, se ducea sa se caute. Intr-o casnicie, cand e vorba de un subiect asa sensibil, care-i priveste pe amandoi, discuti!!! Nu arunci un "asta vreau eu, forever, take it or leave it." Si cand cumperi un frigider, comunici.

Problema nu e absenta sexului, ci indiferenta lui.

Nivi un barbat "laic" nu face juramant de castitate la 30 si ceva de ani, prea multa filosofie pt ceva evident.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci de la mister, am ajuns la sanctionarea infidelitatii... 

 

Uite un exemplu de indoctrinare (pentru hijab, nu pentru burka).

 

http://www.beautifulislam.net/women/hijab_punishment.htm

 

It is a well-known fact that from all the beauties of a woman, her face is the greatest. So, Allah is commanding her not to expose her face more seriously. So, if a woman does not don the veil when she comes out of the house (even when it is extremely necessary), she will be grossly disobeying the command of Allah Taala and thereby earning the displeasure of Allah. What a greater can there be in disobeying the command of Allah that earning his displeasure! Earning the displeasure of Allah is worst thing a person can ever earn as this will lead to his destruction.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ar fi suferind de vreo boala care-i cauzeaza impotenta, ce ati sfatui-o. Daca sotul e bolnav, se poate trai fara sex la 30 si ceva de ani?

 

Eu cred ca e musai sa gaseasca motivul, oricare o fi ala, si oricat de dureros ar fi.

Cand gaseste motivul, va sti si ce e e de facut.

 

Una e sa fie homosexual, alta e sa fie impotent, si cu totul alta e sa fie implicat intr-o relatie la serviciu (sau oriunde altundeva).

 

Cand va sti despre ce e vorba, probabil ca se pot gasi si niste cai de urmat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate ref la lipsa comunicarii - de felul lui a fost dintotdeauna mai putin comunicativ, de fiecare data cand avea ceva greu aflam de la el, dupa mult timp aflam ce-l deranja.. si lucrul asta e tare frustrant.Si acum dupa luni bune am aflat ca nu-si mai doreste sex.. e vina mea ca l-am acceptat mereu asa putin comunicativ.. dar il iubeam (si inca iliubesc) prea tare.. El mereu are impresia ca ar trebui sa stiu ce simte, sa-i citesc gandurile.. mereu i-amzis ca asta mi se poate, chiar daca il cunosc foarte bine , as zice eu. La capitolul asta mi-e imposibil sa-l schimb.. l-am luat ca atare.

Ref la doctori mereu i-am zis ca zici ca este inapoiat in gandire, greu f greu ajunge la doctor. Am pierdut ani buni incercand sa concepem un copil si din cauza ca el nu a vrut sa consulte mai multi medici, cand a fost cazul.

 

Acum ma gandesc si ca poate fac eu prea mult caz de asta, scopul si visul nostru mult timp a fost safacem un copilas, am reusit abia dupa multi ani si sunt sigura ca si anii de infertilitate si-au pus amprenta asupra chefului lui de sex. Si cred ca ar trebui sa fiu fericita si multumita asa cum suntem, avem copilasul nostru. Si cand ii vad impreuna, ma gandesc ca pentru lipsa de sex nu merita sa stric familia pe care o avem. 

Poate ar trebui sa-l inteleg mai bine

Iar faptul ca mi-a zis asa usor ca pot safac ce vreau, adica sa divortez a fost pentru ca mi-a zis ca nu ma poate tine asa langa el daca nu-mi poate oferi si asta si eu sa aleg. Dar a zis si ca nu stie cum va fi pe viitor, poate isi va reveni. Insa mi-a zis ca el vrea sa ramanem casatoriti, ca suntem o familie in continuare

 

Revin, poate nu am fost prea coerenta pentru ca tot asa, copilasul meu trage de mine :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pare ca ma contrazic singura, acum zic ca-l inteleg pe sot, acum zic ca ma simt indragostita de coleg.. dar chiar asa sunt starile pe care le am.. si e destul de dificil pt mine.. iar colegul asta parca aduce cu sotul meu, doar ca are si vreo 10 ani in plus.(.pe care nu-i arata )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scz ca am scris mai multe mesaje in loc de unul..

Intreba cineva daca cumva sotul meu a aSIstat la nastere, da a asistat, dar a fost cezariana.. dar el a fost foarte fericit ca  a putut sa asiste si sa-si vada puiul din prima secunda de viata. Si a fost acolo si ca un sprijin pentru mine, a stat cu mine si in spital tot timpul, mi-a fost de mare ajutor mai ales in prima luna de viata a copilasului nostru. ( pe atunci nu avea un asa program de munca, doar un serviciu cu program normal, de unde si-a luat si concediu o luna) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...