Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Plange tare cand plecam de acasa.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[il]  sa va traiasca !!!

Catelusii din rasa asta sunt extrem, extrem de rabdatori si iubitori cu copiii, o sa va aduca enorm de multa bucurie in suflet [il]

 

(jucaria de plush de care zic e bine sa o aiba [:D]  , reduce din stress si plictiseala, asa ne-au sfatuit pe noi la vremea aia si decat sa transforme vreo perina ceva in obiect pentru cotzait, mai bine ii cumparai voi [hot] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, sa nu rizi, eu ii "explicam" lu' a noastra ce urma sa se intimple (vet, hotel, etc) si de cite ori veneam/plecam de acasa o salutam pe nume [:)] Asa stia ciinele cind plecam si cind veneam (daca dormea). Noi am luat-o de la hingheri, veterinarul a zis ca are intre un an si doi bazat pe dentitie. Acuma, nu zic ca pricepea ce-i ziceam eu acolo, dar cred ca i-au folosit minutele alea de atentie nedivizata inainte de evenimente importante. La voi plecatul de acasa pare sa fie eveniment important. Poate incerci si tu si poate merge... Iti tin pumnii [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi cand am luat cateaua avea 5,5 luni. Dar...mai aveam doi caini in curte. Asa ca nu s-a simtit lipsa noastra cand plecam de acasa.

Cum zice si Marius, nici mie nu mi se pare OK sa lasi un caine 10-12 ore pe zi singur in casa. Am avut o perioada de genul acesta (iarna, trebuia s-o incui in casa), si plateam pe cineva sa vina la pranz s-o scoata 2 ore la plimbare, s-o alerge bine :)

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci cate ore vrei sa-l lasi singur? e castrat?

al nostru are 7 luni ( e shitzu cu poodle mix)...l-am luat cand avea 3 luni...si in urma cu 2 saptamani l-am sterilizat.

 

noi si mai mult de 4 ore in cazuri de exceptie si doar sambata sau duminica nu-l lasam. in cursul saptamanii il mai lasam 2 ore cand sunt eu la scoala.

 

noi stam la casa dar eu il las in cusca in sufragerie, ca mi se pare mai safe...de cateva ori l-am lasat si in curte legat cu lesa de vreo 10 metri si cu nimic, nici un mobilier in jur.

 

am observat ca plange daca ne vede ca ne pregatim sa plecam. stie de cand ma vede ca ma schimb sau ca-mi dau cu parfum ...sau daca imi ating geanta.

 

asa ca, il tin afara pana ne imbracam si cand suntem toti gata atunci il iau il pun in cusca si plecam imediat.

ii pun cateva bucatele micute de treat in cusca...si ii las  jucaria favorita.

 il aud cum plange dar vecina mi-a spus ca nu plange mai mult de 5 min dupa ce plec....si cand vin intotdeauan e linistit.

inainte de a-l pune in cusca ii dau apa, mancare si apoi il duc sa-si faca nevoiele.

 

am incercat sa-l lasam intr-o camera tot in cusca dar acolo parea prea izolat...nu-i placea. ii place sa stea intr-un loc deschis langa usa de la terasa.

 

am prieteni care au pus un fel de gate la o camera si il tin acolo. de preferabil in bucatarie sau baie, sau hol.

noi nu-l lasam liber in casa(fara lesa) decat cand suntem acasa si il supraveghem. in curte am mai amenajat si il mai lasam liber dar tot cu supraveghere

 

o sa ia ceva timp pana va acomodati. mult noroc....

cand pui poze?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca Wish, felicitari pentru noul membru al familiei si sa va traiasca! [flo2]

 

Eu am doi Bichoni Havanezi, o catelusa in varsta de 3 ani pe care am cumparat-o cand avea 2 ani si 8 luni. Si un catelus in varsta de 1 an si 3 luni pe care l-am cumparat cand avea 1 an si 2 luni. Eu si sotul am preferat sa luam caini adulti si nu pui si nu regretam deloc. 

 

Intr-adevar, puii vor plange daca ii lasi singuri in casa, dar adevarul este ca si adultii vor plange. Ai mei, amandoi plang daca sunt lasati singuri, chiar daca sunt impreuna, dar apoi se linistesc si in general dorm. 

Bichonii sunt caini foarte iubitori, afectuosi si atasati de familie si este normal sa planga. Familia umana devine haita lor de caini, ei asa ne percep pe noi si normal ar fi sa ne perceapa pe noi oamenii ca fiind liderii lor de haita. Asa ca este normal ca atunci cand liderii pleaca, ei vor plange, ii vor chema inapoi, dar in final se vor linisti. Daca acest comportament continua si cand este adult, sa nu te ingrijorezi, este normal.

 

Cum ai putea sa iti ajuti catelusul? 

- Cand plecati undeva si il lasati singur, nu faceti din acest fapt o drama sau ceva important; adica pur si simplu plecati, nu il pupati, nu il imbratisati, nu faceti tam-tam ca el sa nu creada ca se intampla ceva important si el este exclus; eventual puteti sa ii spuneti rapid si calm ca va intoarceti si gata, plecati; nu vorbiti mult, nu va agitati, nu fiti stresati, comportati-va ca si cum este cel mai normal lucru din lume

- Cand va intoarceti acasa, NU "sariti" pe catelus, adica nu trebuie sa ii acordati atentie imediat chiar daca latra, maraie, tipa, se agita, sare, etc; ignorati-l timp de cateva minute, cam 5-10 minute si faceti ce aveti de facut; lasati-l putin sa se linisteasca si apoi il bagati in seama cat vreti; prin acest comportament il faceti sa inteleaga ca intoarcerea voastra acasa nu este un eveniment important, ca nu trebuie sa se agite; daca "sariti" pe el imediat ce ajungeti acasa il faceti sa creada ca s-a intamplat un mare, mare eveniment si il faceti si mai dependent de prezenta voastra asa ca o urmatoare plecare va fi si mai dificila; de aceea este important sa il ignorati pret de cateva minute si sa faceti ceva nu doar sa stati nemiscati; asa ii transmiteti idea de normalitate, de calm.

- Eu as recomanda sa ii cumparati o cusca speciala de caini, cusca de interior nu pentru afara; eventual ii puneti in cusca o patura moale pe care sa doarma, jucarii, jucarii de ros, niste recompense mici si il lasati asa; daca isi face nevoile in cusca pe patura, poate inlaturati patura de tot, depinde acum daca nu va deranjeaza sa spalati patura asta insemnand sa aveti alte paturi pentru zilele urmatoare; eventual ii puteti atasa un fel de sticla cu apa pe "peretele" custii si el va linge apa si asa va bea; aceste sticle speciale le gasiti in general pentru hamsteri/pasari de colivie, trebuie sa luati una mai mare, exista si mai mari ca dimensiuni; aceasta sticla este mai recomandata decat bolul pentru apa deoarece bolul poate fi rasturnat, isi poate face nevoile in el, se poate juca cu el, etc pe cand sticla se ataseaza de cusca si nu poate fi luata jos decat de oameni, nu de caine

- Daca modalitatea custii este prea complicata pentru voi, il puteti lasa intr-o camera sau in bucatarie si ii limitati accesul in restul casei prin montarea de portite (care sunt in general folosite pentru bebelusi); din nou, in zona unde il lasati singur trebuie sa aiba apa (in special daca il lasati singur multe ore), jucarii, jucarii de ros, o patura sau/si un pat special de caini unde poate dormi, etc

- Eu as recomanda sa nu il lasati singur prea multe ore pe zi indiferent daca il puneti intr-o cusca sau ii limitati accesul  in casa.

- Daca tot trebuie sa il lasati singur, atunci un sfat ar fi sa o faceti treptat, adica timp de cateva zile lasati-l singur 30 de minute, apoi timp de alte cateva zile timp de 1 ora si tot asa, mariti treptat; daca il lasati singur brusc timp de 8-10-12 ore se va panica si va plange, poate chiar va plange non-stop

- Un fel de a-l linisti si a-l face sa se simta in siguranta cand este singur, este sa ii puneti o haina/patura mai veche/care ar putea fi roasa fara suparare de-a voastra care are mirosul vostru; ii puneti acea haina sau patura in cusca sau unde il lasati singur si astfel el va poate mirosi non-stop ceea ce il poate linisti

- Un alt fel de a-l linisti ar fi sa lasati televizorul sa mearga pe un anumit post sau radioul ca el sa auda voci de oameni mereu si asa nu se mai simte atat de singur; ideal ar fi sa nu vada ecranul televizorului ca ar putea sa latre la imagini; deci ecranul ar putea fi intors cu spatele sau el pus undeva unde nu vede ecranul dar aude vocile

 

Cat despre jucarii, am observat ca in cazul cainilor mei, ambii prefera jucariile de plus, le adora pur si simplu. Mai au jucarii din plastic pe care le ignora complet si jucarii din cauciuc foarte moale pe care tot le ignora. Numai jucariile din plus le plac. Fiind Bichon, ati putea incerca jucarii din plus sa vedeti daca ii plac. Magazinele de animale sunt pline cu tot felul de jucarii, puteti incerca una-doua din fiecare fel pana gasiti ceva ce ii place. Cainilor mei le mai plac paturile de orice fel, ati putea si voi incerca niste paturi, mari, mici, vechi, noi, sa vedeti daca ii plac. Daca optati pentru cusca pentru cand il lasati singur, ati putea pune/fixa o patura pe jumatate din cusca pentru a-i crea iluzia ca acea cusca este ca un fel de pestera/scorbura, adica are o parte mai intunecata in care se poate simti in siguranta, neexpus sa zic asa; dar fixati patura pe cusca in asa fel incat el sa nu poata sa o traga jos si nu acoperiti toata cusca, doar jumatate, ca sa aiba aer sa respire. 

Inainte de a-l lasa singur acasa, as recomanda sa il hraniti si sa asteptati pana termina de mancat, sa ii dati apa si sa asteptati sa bea, apoi il duceti afara sau pe pee pad sa isi faca nevoile, il laudati daca si le face in locul potrivit, eventual ii dati o mica recompensa, apoi va jucati cu el mai intens timp de 10-15-20-30 de minute pentru a-l obosi cat mai mult. Apoi va calmati, va pregatiti de plecare cu calm si il lasati singur.

In timp va invata. Unii invata mai repede, altii au nevoie de mai mult timp, dar toti invata in cele din urma.

De plans, este posibil sa planga toata viata lui dar daca plange doar cateva minute dupa ce ati plecat este normal, scopul este sa nu planga tot timpul cat sunteti plecati. 

Mult succes va doresc, multa rabdare si mult optimism ca se poate! [flo2]  Si tineti-ne la curent [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bune sfaturi, Kitty.

Catelusa mea [cutu] [catelulsfuge]

are senzor cu ceas si indifernt cu cine e acasa, pe la 6 se tranteste in fata usii si ma asteapta, iar cand intru e musai-musai sa ma linga pe maini, altfel ma latra rrrau. Cred ca verifica sa nu fi fost la alt catel [:D] [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa adaug ceva.

 

O alta modalitate de a-l ajuta pe catelus cand este singur, daca va permiteti, este sa luati un al doilea caine. Desigur puteti lua si pisica sau alte animale, dar un alt caine il va ajuta cel mai mult fiind din aceeasi specie. 

Un al doilea caine il va ajuta sa nu se mai simta atat de singur, sa nu mai planga mult, sa se simta mai in siguranta, mai calm.

In cazul meu, catelusa mea plangea foarte mult cand plecam, plangea cam non-stop desi aveam deja doua pisici. Asa ca am luat un al doilea caine. Acum ambii caini plang cand plec de acasa [:-)))]  DAR plang doar timp de cateva minute, apoi se linistesc impreuna si dorm, ceea ce este o imbunatatire fata de trecut cand catelusa plangea aproape non-stop. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru sfaturi. Foarte utile. KittyMummy, esti geniala.

 

Sa va spun cum a fost week-end-ul nostru impreuna. Daca saptamana trecuta a mai facut pipi pe covorul din sufragerie cand noi eram plecati, in week-end a facut pipi doar pe balcon, pe absorbant si afara. 

 

Am stat foarte mult afara. Vineri s-a jucat in parc cu fetita mea 3 ore. Fericire maxima de ambele parti. Ce m-a mirat a fost ca i-am dat lesa jos, dar ne-a ascultat, nu s-a indepartat f mult de noi si cand era in fara noastra intorcea capul pentru a se asigura ca suntem in spatele lui. Si asta dupa doar 2 zile de cand e la noi.

Sambata si duminica am iesit afara in reprize, opriti fiind de ploaie.

 

Fetita mea parca e alt copil. E fericita, rade tot timpul, are grija tot timpul sa aiba apa, ii respecta programul de masa si s-a trezit chiar la 6 dimineata sa-l duca afara. Probabil, ca asta n-o va tine prea mult, dar tot e un pas inainte. E mult mai responsabila.

 

Programul nostru din cursul saptamanii suna cam asa: trezire cu lins pe fata la 6 dimineata. Pana la 7.15 ture de bloc. La 8 plecam de acasa si ne intoarcem la 17.00. De la 17.30 stam in parc pana la 20. Iar la 22 iar afara in jurul blocului, cam 20 de minute.

Cand plecam ii las un tricou de-al meu la indemana, un papuc pentru ros si muuulte jucarii. 

 

KittyMummy, il las in sufragerie (acces balcon) care comunica cu holul. Nu roade, nu face prostii. Nu ma lasa inima sa-l las in cusca si nici nu e necesar.

Am aplicat sfatul tau cu evitarea transformarii plecarii si venirii acasa intr-un eveniment si se pare ca functioneaza. Azi a scancit doar un pic si pana am ajuns la lift nu se mai auzea nimic.

V-as pune poze cu  el, dar nu stiu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...