Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ecografie abdominala copii


Recommended Posts

Asa cum sunt parinti si parinti , asa sunt si medici si medici. Ca doar tot oameni sunt si unii si altii. Dar copilul este in grija parintelui nu a medicului, asa ca eu cred ca un parinte are o scuza mai buna. [flo2] Am facut si eu o eco abdominala ptr fetita, la cab particular unde am platit-o eu. Nu exagerez, dar cand am o suspiciune caut s-o elimin. Slava cerului, a fost doar o spaima fara rost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

:)))) parintii nu sunt medici, prin urmare nu stiu sa dea o indicatie pt anumite investigatii si analize.Si spun asta pt ca nu doar o data m-am chinuit sa ii explic unui parinte agresiv cu complexul de 'eu le stiu pe toate', ca la radiografie nu se vad ligamentele, si ca este doar o entorsa, nu o fractura, cu parintele continuand sa imi dea lectii de medicina. :)) Sau parinti care credeau ca e ceva in neregula si imi cereau sa fac niste analize care nu aveau absolut nici un rost.

Partea proasta este ca sunt parinti care forteaza mana medicului cand e vorba de operatii.

Era o fata de vreo 14 ani venita cu tatal la spital, cu dureri de burta. Seful de sectie care in 21 de ani s-a inselat de 3 ori, a spus ca nu e de operat si ca nu vrea sa faca laparoscopie pt ca e prea mica si mai incolo poate avea probleme. Tatal a tot insistat, i s-au facut toate analizele posibile, nu avea nimic. La spitalul de langa al nostru ar  fi fost deja operata la cat a insistat tatal.

Acum a venit la spital cu alta problema, si nu mai avea nici un fel de dureri de burta sau alte simptome.

 

Sper sa nu se ajunga la solicitarea laparoscopiilor doar pt ca 'se poate'.

 

 

Lore, exista multe tipuri de cancere si de boli la copii, daca stai cu drobul de sare deasupra capului si te.apuci sa ii investighezi aiurea le faci doar rau.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, Dumnezeu sa o odihneasca, nu era medic, dar se informase atat de bine despre boala ei incat, la un moment dat, tin minte ca a scris ca un medic, impresionat de cunostintele ei, a intrebat-o daca este biolog. Sa nu subestimam parintii si, in general, oamenii care nu au o pregatire medicala atestata prin studii si diplome! Nimeni si nimic nu ii poate opri sa se documenteze si sa gandeasca, indiferent de domeniu. La fel de suparator este si cand forumistii fara copii care intra aici si isi permit sa aiba pareri despre ceva in legatura cu copiii (educatie si nu numai), sunt uneori trimisi la plimbare. Exista parinti care sunt impotriva vaccinarii tocmai pentru ca au gasit niste surse de informare care i-au convins ca asa este cel mai bine pentru copiii lor, culmea este ca si aceia sunt cateodata blamati.

 

Lore a intrebat, pur si simplu, unde poate face acea echo, tot ce vorbim noi aici este complet off-topic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lore.d, eu stiu doua nume de dr buni pe partea de eco renal la Bucuresti:

 

- dr Diana Stanescu de la Medlife Unirii: https://www.medlife.ro/centre-medlife/medici-medlife/stanescu-diana/30/296

- dr Mircea Stamate de la Spitalul de Pediatrie Medlife: https://www.medlife.ro/spitale-medlife/spitalul-de-pediatrie-medlife-bucuresti/medici-medlife/1/

 

Desi eu locuiesc in Timisoara, sunt in legatura cu cateva mamici ai caror copii au probleme renale (unul din copiii mei are probleme renale) si de la ele stiu de acesti doi ecografisti.

Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...