Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum sa fii un parinte singur fericit


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Rufus, asa dragut ce esti mai pui si sare pe rana:). Exact de asta mi-e frica, oricat de bine mi-e cu mine acel ceva o sa-mi lipseasca mereu si asta ma inspaimanta.

Speram sa aud de la cele /cei ce au trecut de mult prin asta ca e o faza normala dar care trece. Am emigrat cu ani in urma si imi aduc aminte ca primii ani am suferit enorm. Dar au trecut si acum m-am obisnuit in tara gazda si sunt fericita aici. Credeam ca pot sa compar situatiile dar poate e prea devreme pentru asta.

O sa mai trec cu siguranta prin cateva momente de melancolie si apoi o sa trac concluziile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ce planuri aveti de Rev ? Ca sa treaca mai usor :-)

 

Noi initial vroiam sa stam acasa, sa nu faca nici catelusa atacuri de nervi si latrat de la pocnitori.

Apoi prietenele noastre au zis ca e ceva oribil sa facem asa si tre sa iesim. Astfel a zis un coleg ca face el adunarea la el si musai sa mergem cu copiii si animalutele. Insa eu nu vreau deloc.

Apoi a zis ailalta gashca de mamici sa ne caram toate cu copiii in centru la artificii, dar fi mea a zis un categoric nu, ca ea nu si lasa catelusa singura de rev ...

Eu personal vreau o pizza buna, cola-pepsi rece si linisteee.

Sa vedem ce iese ... pana la urma e o alta zi din an care trece si cam atat :-) Nu se schimba nimic esential si nici nu depinde absolut nimic de ziua asta :-)

 

In gand imi fac o lista cu ce as rvea pt la anul, inafara de vesnica supravietuire ... pe primul loc am un legononame cu ceva tren (pare haios scris dupa Craciun, nu i asa ?!) si pe locul 2 am ceva pt mine, aka 4 acumulatori pt ap.foto. Planuri indraznete :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, asa dragut ce esti mai pui si sare pe rana:). Exact de asta mi-e frica, oricat de bine mi-e cu mine acel ceva o sa-mi lipseasca mereu si asta ma inspaimanta.

 

De ce sa te inspaimante?

Daca stii ca mereu o sa-ti lipseasca ceva-ul ala, inseamna ca stii ca il doresti si, daca va fi sa fie, vei fi bucuroasa sa il ai.

Important este sa nu te minti tu pe tine.

Sigur ca vei auzi persoane singure care-ti spun ca lor le este foarte bine asa...insa daca la tine e altfel, adica tie nu ti-e bine, eu zic ca e la fel de normal.

Uite, perioada cat am fost singur cu copila mea am considerat-o ca o pauza, stiam ca nu doresc sa fiu singur, ca nu sunt facut sa traiesc singur. Doar ca nu aveam timp si chef de alte schimbari in viata mea.

Iar cand a fost sa fie, a fost. Simplu, direct si cu folos.

Daca nu era, nu era. Dar asta nu inseamna ca n-as fi vrut sa fie...

Dorinta ta mi se pare fireasca, umana si foarte realista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Rufus...stii ce-tzi lipseste si stii in definitiv ca viatza in 2 e pentru tine.

 

Eu am facut in compania copilului citeva sarbatori si revelioane si la fel...nu eram in elementul meu,lipsea ceva si eu ca si Rufufs am stiut ca vreau familie.Ca a durat pina s-a realizat visul...e alta treaba insa e normal ce simtzi si-tzi doresti.

 

O sa vina si timpul tau,cu sigurantza!

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta era ideea, la aproape un an de la despartire, dupa ce am trait si retrait cei zece ani de casatorie, analizat, citit si invatat imi dau seama ca dupa toata experienta neplacuta  eu nu zic ca nu- mi mai trebuie, ba da imi trebuie, dar altceva, sau altcineva, decat ce am avut. Si ma intrebam daca e normal, nu e cumva o slabiciune? Ma descurc singura nu asta e problema dar nu e suficient. 

De Craciun n- am fost singura ci in trei, formula veche, ca asa am stabilit, cat e copilul mic  macar o zi de Paste si una de Craciun sa le petrecem impreuna. De Revelion sunt la niste prieteni dar aici e buba. Toata lumea e casatorita, numai eu solo. La servici la fel, peste tot  familii, mai mult sau mai putin fericite, cu copii si tot tacamul. Eu n- am ca tine szivarvany prietene solo, poate asta mi- ar fi oferit alte perspective. Dar nu se stie, oricum ma bucur sa aud ca nu e anormal sa- mi lipseasca acel ceva.

Chiar si titlul subiectului imi daduse de gandit, in sensul ca poti sa devii fericit ca parinte singur daca te stradui un pic. Cred ca asta e valabila daca si atunci cand n- ai avea copil ai reusi sa fii fericit de unul singur. Altfel, nu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...