Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

dent estet 4 kids- experiente?


Recommended Posts

inhalosedare nu e tot una cu adormirea. il ameteste un pic, cat sa nu mai poata opune rezistenta, si sa cedeze mai usor la solicitari.

la fii-mea a tinut figura cu inhalosedarea la prima extractie a unui dinte de lapte.

a doua oara n-a mai functionat. am stat 4 oameni (medic, asistenta, eu si bunicul) timp de o ora si jumatate langa copila ametita, incercand s-o convingem sa deschida gura, sa lase medicul sa se uite macar.

n-a fost chip si pace. am platit inhalosedarea, ne-am cerut scuze pentru situatia creata, dintisorul a cazut peste o saptamana-doua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa e, multumesc de detalii. 

Prima vizita a fost frumoasa, singura problema pentru copil e ca nu mergem si azi. :D

Ce sa spun? Medicii foarte tineri, nu e preferinta mea majora de la rateurile cu rezidenti de la Marie Curie. 

Totusi, sincer, nu am nimic a ma plange. Doamna dr. a fost incredibil de rabdatoare si, dupa ea, si copilul. Am mers sa facem o prima vizita (pe care am platit-o in ciuda cuponului, in cabinet am inteles ca asta e prima vizita si-i face un periaj, pe nota primita apare un happy brush... nu stiu) si am ajuns sa si curatam si sa pansam 2 carii. Asa am aflat ca are 20 de dinti si era tare incantat ca stie cati sunt. 

Avem carii interdentare, adica o gaura in doua masele lipite. 

A stat mult pe scaun, medicii l-au dus cu zaharelul, noi nu facem asta asa ca atunci cand am iesit ne-a spus ca el mai sta putin la locul de joaca, apoi inca putin si iar putin ca asa au facut si doamnele din cabinet, mereu mai era putin... :D

Foarte multa rabdare, calm, i-au explicat, s-au jucat cu absorbantele acelea de vata, el a avut tot timpul controlul durerii in mod real. Si sigur, televizorul din  tavan a facut si el minuni. 

 

Am fost insa dezamagita de faptul ca intr-o camera sunt doua scaune de dentist, ca pe celalalt era alt copil si ca se lucreaza in paralel. Asta e o problema. Dupa mine, actul medical e personal si intim, intre tine si medicul tau, nu se uita si altii in gura ta. Parea ca intimitatea nu conteaza. Neplacut. 

Pe de alta parte, celalalt copil, inhalosedat, plangea si, ca mai sus, nu mai voia sa deschida gura. Doctorita parea cam obosita sa mai astepte, tatal nu era prea as la empatie, copilul era parasit parca pe scaun acolo, in lumea fricii. Sigur, e normal sa te mai sperie cate ceva, cred ca insotitorul trebuie sa ajute mai mult. 

Am tusit mult sa acopar zgomotul. 

Totusi, desi recomanda ca de la a doua vizita sa intre copilul neinsotit in cabinet, cred ca sunt situatii cand tu, parintele de care copilul e atasat emotional, trebuie sa linistesti si sa calmezi, independent de relatia cu medicul. Ma refer la 3-6 ani. 

Oricum nu am vazut sa se respecte regula asta. 

 

Foarte buna comunicarea cu dr. la care am fost, ne-a explicat jumatate de ora ulterior ce s-a facut si ce se va face data viitoare. Din pacate se vorbeste in prezenta copiilor si asta nu e, dupa mine, recomandat. De exemplu, noi avem o carie aproape de un nerv si facem anestezie data viitoare, asa ca dr. spunea despre faptul ca ar putea sa-l doara, deci facem anestezie. :(

 

Minunat e ca asculta parintele, incearca sa ii faca pe plac, asculta copilul, ii raspunde la intrebari etc. Se merge pe minciunite, anume ca data viitoare ii va pune acolo o bomboana(!?) care ii va adormi dintele. Sau ca ii pune plastilina la dinte. 

Acum, inteleg, opentru noi e ok ca, daca mergi la medic, sa iti puna medicament care, sigur, poate semana cu plastilina. Sau alt medicament care ii adoarme durerea de dinte. 

 

Un alt minus e ca au scaun clasic, cu freza clasica, ma asteptam sa aiba tehnologie laser. Imi parea atat de normal sa nu frezezi urechea pruncului, ca nici n-am intrebat. 

 

Oricum, astea sunt detalii. Pentru noi a fost ok si as merge la acelasi medic. Ne-am reprogramat, mai avem 2-3 sedinte si terminam ce avem acum. 

Au fost foarte intelegatori la reprogramari, sunt foarte aglomerati, dar au incercat sa impace si timpii de tratament si nevoia copilului de somn la pranz si tot. Foarte ok. 

 

Daca aveti intrebari punctuale... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Eu sunt foarte placut impresionata de Dent Estet 4 kids.

Nu am nimic sa le reprosez. Niste profesionsti. Si pot sa spun ca rabdarea si atentia lor, calitatea lucrurilor lor - depasesc pe cele de la clinici renumite din Haga, Olanda. Jos palaria.

O recomandare calda pentru Dent Estet 4 kids.

 

[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Buna 

 

Va deranjez cu o intrebare...mai este valabil cuponul de reducere la Dent Estet 4kids? Cum se procedeaza? Am incercat sa gasesc formularul de completat si nu reusesc :/ . Maine mergem cu fetita pentru o evaluare si cred ca ne-ar prinde bine promotia :) 

 

Numai bine si dintisori sanatosi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...