Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Amorteala la mana stanga


Recommended Posts

Sunt un pic speriata pentru ca de cateva zile am mana stanga amortita.Nu tot timpul dar spre seara simt furnicaturi la nivelul degetelor si mana e clar amortita.

De doua luni mi-am schimbat locul de munca si cam patru ore pe zi raspund  la telefon,Adica e clar mana stanga e destul de solicitata..tinut receptorul,pus receptorul,ridicat.Dar astazi chiar m-am speriat.Am incercat sa imi tai unghiile si cand am ajuns sa mi le tai la mana dreapta am observat ca nu am putere in mana stanga cat sa apas pe unghiera. [fri]

Ar putea sa fie de la altceva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mergi la medicul neurolog ptr teste medicale. se testeaza nervi de pe mana daca nu cumva sunt afectati. amortelile apar cand este presiune pe nerv. nu ma pricep la termeni medicali, stiu sa explic mai bine in germana, dar nu te ajuta cu nimik. mergi la medic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,o sa ma duc la doctor.Azi m-am trezit tot asa,simt furnicaturi la degete si toata noaptea am stat cu grija sa nu dorm pe ea.Am si o perioada solicitanta la munca,foarte mult stres,au avut loc mai multe schimbari in viata mea si e posibil sa fiu la pamant cu sistemul imunitar,calciu,etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a ajunge la neurolog poate ca e mai bine sa mergi sa-ti faci electomiografia pt.a afla cum stai cu functionalitatea nervilor   ,amorteala poate sa vina de la tunel carpatin(nu stiu daca se spune corect in limba romana)care e un sindrom f.cunoscut in occident sau cotul tenistului care este o inflamatie a tendoanelor ,care este f.des intilnit daca ai un loc de munca unde esti nevoita sa faci multe miscari repetate .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe langa faptul ca folosirea telefonului iti solicita excesiv mana stanga (umar, cot), cu siguranta iti soliciti si gatul/coloana cervicala, inclinand capul pe partea stanga.

desi aparent n-are legatura, renunta o perioada la sutien (foloseste bustiera) sau cumpara unul cu bretele mai late pe umar. un sutien incomod sau nepotrivit ales dpdv al marimii si modelului poate "strangula" circulatia in zona umarului/toracelui.

de asemenea, daca porti geanta pe umarul stang, incearca sa schimbi pozitia (pe umarul drept), sau mai bine o duci in mana, nu pe umar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...