Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vreau o super reteta de musaca


Recommended Posts

  • Administrators

dragelor,

Cine ma indruma cu o reteta interesanta de musaca (de aia cu vinete in ea) Am tot cautat pe net dar nu am gasit decat retete de musaca simple ...

Vreau si eu sa fac o tava de musaca si sa am mancare pentru 2 zile ... dar trebuie sa fie ceva gustos .... altfel nu am success cu ea pentru ca am 2 mofturosi la masa.

 

astept sfaturile voastre. [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

in Italia avem Parmigiana di melanzane

 

sunt multe retete, iar pe la tara/in sud fiecare gospodina are o reteta. Dupa mine depinde si de gusturile fiecaruia.

 

Vinetele. Cele mai bune sunt facute pane, insa se poate face si varianta light cu vinetele coapte pe gratar.

 

Sosul. se face un sos simplu, cu ceapa sau usturoi si rosii sau bulion/sos de rosii.

 

Se fac straturile:

 

-sos de rosii

-vinetele prajite simplu sau pane sau la gratar

-sos de rosii

-branzeturi (difera de la o regiune la alta)

si iar stratul de vinete, sos de rosii ...

 

Unele persoane mai pun si sunca presata, oua fierte taiate felii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu poti sa ti-o dau pe aia greceasca, testata de je doar ca se munceste nitel la ea

cartofi taiati felii si prajiti in ulei (dupa pusi pe servetel ca sa se scurga uleiul) sau pe gratar

vinete...idem

carne tocata de vita, ceapa, rosii, patrunjel, putin usturoi, sare, piper, putina nucusoara putin ulei, se undesc putin pana scade apa

se asambleaza asa: un strat de cartofi, un strat vinete, carnea, vinete, cartofi, deasupra bechamel : 1 lingura unt la topit 100g, se pune faina si se prajeste nitel (se va intari), se pune lapte amestecand continu pana devine ca smantana (daca face cocoloase, eu gag mixerul). se ia de pe foc, se condimenteaza cu sare si nucusoara si se pune un galbenus de ou.

toata treaba o dau la cuptor

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac musaca dupa o retzeta gasita intr-o revista foarte veche insa e singura ce a avut succes la mine:

 

Carne tocata amestec se prajeste cu ceapa,se condimenteaza cu sare ,piper,se amestecea cu smintina ,se pune marar verde si cind se ia de pe foc se pune un ou si se amesteca.

 

Se poate face cu cartofi feliutze,cartofi piure(eu varianta asta o adopt ca e cea mai rapida)sau vinete.

 

Se pune la cuptor in straturi,se incepe intii cu stratul d elegume apoi carne,ultimul strat sa fie leguma.Peste eu pun un strat de brinza rasa si decorez cu rosii,bag la cuptor pentru 30-45 minute.

 

Mie cea cu vinete nu-mi place, ca indiferent ce fac sug vinetele prea mult ulei.

 

(Mirela daca reusesti sa gatesti pentru doua zile sa ma anuntzi si pe mine,eu intotdeauna declar asta ins anu-mi iese! [bib] N-am nici vase foarte mari...poate o fi si asta un motiv,)

 

In Romania faceal cu rosii,insa nu-i placea lui fii mio,asta o maninca foarte bine.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Solutia ar fi ca vinetele sa fie coapte la gratar ... dar nu prea este asa gustoasa.

Exact genziana,asta e "beleaua"la vinete ca fara ulei nu-s chiar asa gustoase.Nici coapte-n tigaie nu-s stralucite si parerea mea e ca tot suge grasimea din carne,mai ales in cazul asta.

 

Oricum sui ii place...e buna,eu vinetele le consum in alte forme! [:)]

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu fac musaca doar de vinete cu dovlecei.

tai pe lung feliile de vinete si de dovlecei, le presar cu putina sare si incing doua tigai mari anti-aderente. stropesc doar putin de tot feliile cu ulei de masline si apoi le pun la rumenit. pentru o tava mare dreptunghiulara folosesc cam 2 vinete mici si 6-7 dovlecei. rumenitul feliilor nu dureaza mai mult de 15 minute cu totul.

dupa ce le termin, calesc carnea in ulei (nu pun ceapa decat cand imi aduc aminte), stingu cu putin vin alb si las sa se rumeneasca vreo 10 minute, apoi condimentez cu sare si piper, oregano uscat, ceva menta uscata, marar, orice verdeata ce e la indemana.

 

incing cuptorul la 180 grade si ung tava cu ulei (nu mai mult de o lingura)

pun apoi felii de dovlecei, suc de rosii sau rosii pasate, apoi jumatate din cantitatea de carne, din nou suc de rosii, feliile de vinete, a doua jumatate din cantitatea de carne, feliile de dovlecei si suc de rosii din belsug deasupra.

 

la cuptor vreo 40 de minute (depinde de cat de mare e tava).

 

nu e chiar multa munca si rezultatul este exceptional.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...