Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sindromul Down


Recommended Posts

Doamne fereste de un copil bolnavior! Am o prietena care are un baietel cu SD. A avut curajul sa mai faca imediat unul, nici ea nu stie cum, dar intre timp i-a pierit si bruma asta de curaj si nu stie daca sa mai fac unul, ca sa aiba cel mic (sanatos) si un frate/sora tot sanatos/sanatoasa. E f greu, incredibil de greu de crescut. Si ca sa pun "colac peste pupaza" am vazut la tv un reportaj despre o mama cu 2 fetite de 3 si 5 ani, amandoua bolnavioare de SD. No comments! Ar trebui sa fim recunoscatoare pana la cer si inapoi ca avem copii sanatosi, din pacate, insa, mai uitam de asta. Da, se fac analize, am un lapsus si nu pot sa spun acum cum se cheama dar are si riscuri. Amniocenteza, asta e! Dupa 35 sau 40 de ani in vest e obligatorie analiza asta. Dar prietena mea avea 25 ani cand a nascut prima data. Gata, pt cele insarcinate: voi o sa aveti cel mai frumos si cel mai sanatos copil din lume. Am spus. Sanatate la toata lumea. PS: in lunile mai inaintate se poate vedea si la ecograf: dr. masoara ceva la ceafa bb-ului, plus diam. cranian e tot un semn... tina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...