Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

obsesie sau pasiune?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai cred ca de pasiune as dori sa am parte... sa fac ceva sau cineva sa faca ceva pentru mine cu toata fiinta, cu toata dorinta... si acel "ceva" sa se finalizeze, lasand loc altor lucruri... ca daca nu se finalizeaza, cred ca devine obsesie. Adica repetitie. Plictisitor. Cum imi dau seama? Pai cand observ ca incerc sa fac un lucru la infinit, iar acel lucru nu se concretizeaza... ei, cred ca pe aici pe undeva apare limita dintre perseverenta si obsesie. Cred ca obseia apare cand un lucru/gand etc. iti ocupa mintea intr-asa un hal, incat nu mai dai randament la activitatile cotidiene, care ar trebui sa fie destul de simple... sau macar obisnuite. Dora, mami de [cri] Ami -- 7 ani - 12 februarie 2007 I'm the best, so "beep" the rest! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/hit_17dorahulpoi/my_photos"]Amelia mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alessssssia, la fiecare subiect pe care il incepi (din cele 10 deschise intr-o saptamana, toate pe aceeasi tema) pui niste intrebari aiurea si inviti cititorii sa raspunda. Nu spui ce problema ai si de ce ai nevoie de aceste raspunsuri... Ai o problema serioasa ? deschide un subiect, unul singur si spune clar ce problema ai, poate te poate ajuta lumea. Dar sa pui intrebari din astea neclare numa ca sa umpli spatiul si sa-ti faci puncte, nu stiu la ce ajuta. Eventual la facutul de puncte. Si citeste subiectul REFUZ, ca sa vezi ce gandesc oamenii care isi doresc cu adevarat sa ajuute pe cei care au cu adevarat probleme!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sibylle[pup][flo] Eu cred ca Alessia ( nu io ) ... are o problema (sau mai multe)..de care ii este greu sa vorbeasca ..fie ptr ca nu vrea sa fie judecata , fie ca nu poate sa vorbeasca despre ea , asa ca incearca sa puna problema pe bucatele ...si de aici toate subiectele acestea ..pe ea o macina ceva ... Alesssia[pup][flo] cum a spus si Sibylle[flo]..scrie-ne ce te supara ...care e adevarul ..daca vei intreba pe bucatele nu vei face altceva sa te adancesti in confuzie ..sa ma explic ..totul este ipotetic numai ca sa intelegi mai bine : Sa presupunem ca tu ai o problema legata de nervii tai ( parca ai un subiect cum sa fii calma ) si asta iti influienteaza casnicia ( tot la fel ai un subiect despre divort ) ... degeaba iei sfaturile de la subiectul cu divortul si iti salvezi/distrugi casnicia ..cand tu nu iti poti rezolva problema cealanta ...problema va revenii in casnicia ta sau in relatiile tale viitoare. Ai prea multe probleme existentiale care te dor( cel putin asta ne dai de inteles din subiectele tale ) si care nu pot fi rezolvate pe particele ,ci pe numai luate in ansamblu pentru ca sunt lucruri care depind una de cealanta si daca gasesti rezolvarea la unul vei omite rezolvarea celuilant ..si te ve invartii intr-un cerc vicios ... Iti este jena...sau crezi ca te va judeca cineva ..ai doua solutii ...fie iti faci alt nick ...fie iti asumi acest lucru ..in fond esti un nick ..asa cum suntem toate dintre noi ...Eu nu cred ca fetele dau cu rosii sau te vor judeca chiar daca raspunsurile lor vor fi mai dure ..dar in fond e bine sa privesti problema pe toate partile si din toate punctele de vedere ..pentru ca numai asa vei identifica toate cauzele si eventualele solutii. ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara Alesssia :) Dar zic si io ca fetele: nu pe bucatele. Sau pune intrebarea altfel, ca suna a "ghici ciuperca ce-i?". Cum sa vrei sa ai parte de obsesie? Mai bine zi: fratilor, traiesc ceva si nu mai stiu daca este obsesie sau pasiune. Sau daca pasiunea s-a transformat in obsesie. Eu cred ca atunci cand vrei sa mentii ceva in ciuda tututor semnalelor - este obsesie. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Alessia, pasiunea si obsesia se suprapun intr-o masura mare. Iti explic: pasiunea presupune o suferinta, deci este o stare conflictuala care pune fata in fata obiectul pasiunii si un (set de) considerent(e) contrar(e) lui. ``Pasiunea``presupune existenta unui filon religios. Obsesia(vorbim de iubirea obsesiva) este perceptia dureroasa provocata de un sentiment de inadecvare, de refuz(subiectiv sau obiectiv). Are un set de cauze care o identifica clar... (Daca vrei detalii iti dau.) Cauzele sunt aproximativ aceleasi, intotdeauna prezente, deci pot fi considerate simptome. Ca urmare obsesia din iubire poate fi asimilata cu sindromul obsesivo-fobic. In orice caz iubirea obsesiva nu este iubire, este o iluzie. Indragostitii obsesivi nu considera calitatile reale ale celor iubiti ci mai degraba o imagine/proiectie/ceea ce reprezinta ei pt indragostit, nu realitatea. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...Mi-am dat seama ca de fapt n-am raspuns la intrebare... Cred ca pasiunea, in care conditiile potrivnice sunt totusi obiective, este preferabila obsesiei... Ce sa zic, in punctul asta al vietii mele nu-mi doresc nici una nici cealalta. As vrea sa mearga totul lin si echilibrat... Iti dai greu seama in ce categorie te incadrezi... Pt ca oamenii refuza sa creada ca nu sunt obiectivi, ca totul se petrece doar in mintea lor :) De unde si confuzia. Doar daca identifici simptomatologia... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, alessia, eu nu prea inteleg sensul intrebarii, da' hai sa o luam babeste si sa ne uitam in dex: 1 - Pasiune - Stare afectiv#259; #351;i intelectual#259; deosebit de intens#259; #351;i stabil#259;, manifestat#259; ca o tendin#355;#259; care polarizeaz#259; procesele psihice ale omului, determinându-l prin intensitatea efectelor sau prin permanen#355;a ac#355;iunii lor. 2 - Obsesie - Tulburare a voin#355;ei care se manifest#259; prin idei fixe, prin dorin#355;a irezistibil#259; de a face un act determinat, bolnavul fiind con#351;tient de caracterul anormal al ac#355;iunilor sale Daca iei in cinsiderare sensul subliniat, nu prea e diferentza decit de nuantza. Cu alte cuvinte, daca vrei sa conferi..."stolului" o conotatie pozitiva, e pasiune, daca vrei sa-i oferi o conotatie negativa, e obsesie. [:D] ps: si aca recitesc definitiile imi dau seama ca e chiar mai grav: un om cu o obsesie cik e constient ca-i fileaza ceva, pe cind unul pasionat nu...[hippi] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...