Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

obsesie sau pasiune?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
va multumesc tuturor celor care au raspuns, intr-un fel sau altul. intrebare- trebuie neaparat sa ai o anumita problema siropoasa, pentru a pune astfel de intrebari pe forum? Este interzis in ziua de azi sa ai pur si simplu niste nelamuriri asupra unui anumit subiect si sa incerci sa ti le lamuresti apeland la altii care stiu sa raspunda pe marginea acestuia? si ca sa raspund curiozitatii mai multora de pe acest forum, iata - sunt o persoana normala, care nu se enerveaza mai mult decat oricare om normal, are o casnicie normala, aflata totusi la inceput (prin urmare e firesc sa mai fie oarecare certuri si nepotriviri, dar toate se solutioneaza bine si cu un mare plus de experienta si de intelepciune pentru fiecare dintre noi)... ce sa va mai spun? pe langa rutina cotidiana a fiecaruia dintre noi, mai am timp sa-mi pun si sa-mi raspund uneori singura, uneori cu ajutor la - unele intrebari existentiale. iar pentru faptul ca nu am sa va servesc probleme spinoase si siropoase cum au altii (si sper sa nu am vreodata), nu vad nici un motiv pentru care sa existe atata nedumerire. pur si simplu am apelat la inteligenta voastra, la experienta voastra si v-am provocat sa mai raspundeti si la altele decat la...cele cu care v-ati obisnuit. numai durerea si necazul va trezesc interesul? ati uitat sa discutati pur si simplu pe marginea unui subiect?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alesssia[flo][pup] off topic ... Mie personal ( si cred ca si fetelor ) asta mi*ai dat impresia ...ca te doare ceva ..si pur si simplu am vrut sa te ajutam spundu-ti ca daca e asa mai bine ne spui in clar ce te doare.. acum scuza-mi interventia ...si nu mi-o lua in nume de rau sau ca atac personal ..dar uite-te un pic la discutiile propuse de tine ..se invartesc una dupa alta ...( incearca sa vezi legaturile dintre ele ) CASATORIA - E PTR. TOTDEAUNA PTR. TOTI???? DE CE se ajunge uneori la ...divort? Va bantuie fostii? O iubire sau mai multe? obsesie sau pasiune? Acum eu care nu te cunosc ...nu am prea citit posturile tale ..ce ai vrea sa inteleg ?????? Nu ma intelege gresit ..asta dai impresia ...si eu sunt la varsta( adica asa cred) la care am multeeeeeeeeee intrebari existentiale ..si pe mine ma rod anumite chestii si eu ma gandesc de ce sunt oameni care divorteaza sau se depart din lucruri marunte si care nu lupta pentru dragostea lor numai pentru a arata care e seful( cocosul ) in casa...si pe mine ma macina atatea si atatea ..de la ce a fost intai oul sau gaina , cum fi mai bine sa imi educ copiii intr-o societate unde numai daca esti smecher ,inuman si calci peste cadavre ai succes ..pana la care naiba e secretul universului?!?!E infinit sau nu ?!?! .Dar nimeni nu poate sa iti de-a raspunsurile pe care le cauti tu personal ..fiecare iti vom posta raspunsul nostru bazat pe viata noastra pe sentimentele noastre , pe experientele personale.Daca vrei sa aflii raspunsurile la intrebarile tale ...descopere-le( nu luate mura in gura [;)] daca imi permiti gluma ) ..nu ma intreba cum ..asta depinde de tine ..eu personal pe ale mele le-am descoperit citind , scriind , participand la discutiile de pe forum ..analizand una si alta ...reanalizandu-ma ..reanalizandu-i si redescoperindu-i pe altii ..ba chiar luand suturi in fund . Acum on topic ..eu una nu am inteles despre ce pasiuni si obsesii vb ??? Una este o pasiune( in fond hobby se traduce in lb romana prin pasiune )..sa spunem pictatul si alta este o pasiune afectiva ?!? Despre obsesia afectiva sau despre obsesii in general cum ar fi obsesia de aseza lucrurile intr-o anumita oridine?! Aseara am vazut un film si exact la acest subiect m-am gandit muuuuuult ...se numeste Beautiful Mind ...este despre un geniu ... anyway ..omul acesta avea o pasiune ptr matematica ..dar poate o pot numii obsesie ptr matematica????Oare din pasiune sau din obsesie a luat premiul nobel ptr matematica ( parca ...mai am de vazut 2 parti ca am adormit pana la sfarsit) cred ca granita e atat de subtire in aceste cazuri Si pe mine ma obsedeaza anumite subiecte de pe forum ..si ma gandesc la ele ... ma obsedeaza ..dar e obsesie sau pasiune ??? ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alesssia, te enervezi degeaba. Exista o legatura intre toate subiectele deschise de tine si de obicei intrebarile existentiale ale cuiva au legatura cu unirversul lui apropiat, deci e logic de presupus ca sau tu sau cineva arpopiat tie trece prin niste probleme legate de subiectele deschise. Pana una alta, lumea a fost destul de draguta si ti-a raspuns. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
. Exista o legatura intre toate subiectele deschise de tine si de obicei intrebarile existentiale ale cuiva au legatura cu unirversul lui apropiat, deci e logic de presupus ca sau tu sau cineva arpopiat tie trece prin niste probleme legate de subiectele deschise. Pana una alta, lumea a fost destul de draguta si ti-a raspuns. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
exact ..cel putin cele care ma obsedeaza pe mine au legatura stricta cu tot ceea ce ma framanta in viata de zi cu zi ..acum ca e mea sau a cuiva drag mie ...dar e acolo langa mine , ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici pe departe sa ma fi suparat! [alcool] nu astept raspunsuri mura-n gura cum crede cineva de mai sus. doar apelez la inteligenta voastra si la experientele fiecaruia dintre voi pentru a dezbate impreuna anumite subiecte. daca acestea nu vi se par interesante, va rog sa propuneti voi altele. daca imi vor atrage atentia, voi raspunde cu cea mai mare placere. sigur ca fiecare are intrebarile existentiale, in functie de sistemul sau de referinta, DAR de vreme ce nu v-am relatat o poveste, inseamna ca aceasta chiar nu exista in sine. si....sa va dezamagesc si mai tare....sunt interesata SI de alte probleme decat cele care mi se intampla MIE , personal. [alcool] ciudat, nu? he he he haideti sa reinvatam sa comentam un subiect in sine, fara a -l depana pe marginea unei povesti neaparat. cand voi avea povesti, sper frumoase, o sa vin sa vi le spun. acum........am doar anumite lucruri care ma intereseaza si vreau sa-mi largesc aria de intelegere cu ajutorul experientelor voastre. simplu, nu? [bicla]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alesssia
nici pe departe sa ma fi suparat! [alcool] nu astept raspunsuri mura-n gura cum crede cineva de mai sus.
mai citeste odata ..am spus daca imi permiti gluma ...
quote:
( nu luate mura in gura [;)] daca imi permiti gluma )
se vede ca nu mi-o permiti,asa ca imi cer scuze.[iartama][iartama][iartama][flo]. ok ,discutam ...revin cu intrebarea ..despre ce obsesii si pasiuni vorbim???? Afective?pasiunile noastre de zi cu zi?de obsesiile noastre personale? de obsesia ptr cineva? Daca vrei sa vorbim fii mai explicita .. intrebarea ta mie personal mi se pare vaga ...sunt pasiuni si pasiuni ..obsesii si obsesii ..noi despre care vrei discutam aici ?Care te intereseaza? ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da alessia, aici ai mare dreptate. ma refeream la obsesiile afective. din cate am vazut, exista un firicel mic de tot intre pasiune si obsesie pentru cineva. mai exact, trecerea de la iubire la ceva bolnavicios.....se pare ca se face extrem de usor. de aceea, vine intrebarea, cum le delimitam pe cele doua? asta...daca viziunea mea asupra celor doua coincide cu parerile voastre. cum stim daca suntem obiectul unei pasiuni sau nu? cum vedem ca s-a incalcat acea bariera spre.....obsesie. eu, personal, prin anul intai de facultate, am fost obiectul unei obsesii, dar respectivul nu era agresiv. cel in cauza era, practic umbra mea, chiar daca, eu , personal, nici nu ma salutam cu el. mai intai am observat doar eu, ca e oriunde si mereu in spatele meu, pe oriunde mergeam. apoi......au vazut si colegii mei. nu e foarte placut! desi....sunt momente cand iti gadila orgoliul astfel de lucruri! ati trecut prin asa ceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personal in cazul sentimentelor nu cred in obsesii, ci in iubiri pasionale duse la extrem .... dar le voi spune in continuare obsesii ca sa fiu on topic ...cred numai persoanele care au ceva probleme psihice/psihologice pot trece granita si a face o obsesie afectiva( in general asemanarea cu cineva din trecut ...de ex ..mama decedata,prima iubire decedata /pierduta ) ...pasiuni facem toti ...eu o numesc iubire, nu pasiune ..pasiunea afectiva dupa fiind parte integrala din iubire ...eu sunt o fire ffff pasionala si nu pot sa imi inchipui a iubi pe cineva fara pasiune , stiu cum e sa suferi din dragoste, stiu cum e sa iubesti si sa nu fii iubit ( e adevarat ca viata mi-a demonstrat ca era de fapt iubire si din partea celanta dar deee ..io timida ..el timid ..dar la vremea aia ma durea rauu ca nu ma mai iubeste ) Acum sa ma explic mai pe larg ... Nu am fost obiectul unei obsesii ...dar al unei pasiuni afective fffff mari .. da . Fostul meu s-a indragostit de mine cand aveam eu 10 ani si el 11 ... eram "prieteni" ..nu a fost prima mea iubire ( prima iubire am trait-o in liceu ..cea de care vb mai sus) ...dar eram "cool" avand "prieten " atunci cand ptr mine a te tine de mana sau a te plimba pe bulevard la 1 m distanta era echivalentul unui sarut/relatii . Timpul a trecut ....am crescut ...normal ca a mai avut si alte iubite/prietene ...dar pasiunea lui ptr mine a ramas ..stiam ca e acolo ..oricand aveam nevoie era langa mine ...stiam ca e acolo . Era prietenul , confidentul meu ,dar la fel de bine ii stiam sentimentele ptr mine si cum le stia toata lumea ( era ceva tacit ..nimeni nu o spunea pe fata,dar toata lumea o stia ). NICIODATA nu m-a hartuit , nu m-a urmarit ...niciodata nu a fortat lucrurile sau m-a obligat intr-un fel sau altul sa ma indragostesc de el .. a asteptat cuminte ca eu sa ma indragostesc de el si tocmai dragostea cu care m*a inconjurat de-a lungul anilor ,prietenia si respectul aratat ,au fost principalele sale atuuri la castigarea inimii mele .Si acum pot sa spun ca ma iubeste la fel de mult, dar asta e viata uneori nu merge asa cum ne dorim . Oare ce om zdravan la cap ...care gandeste si analizeaza ...care stie ca ori nu are nici o sansa la inima altei persoane , merge pana acolo pana a forta persoana respectiva sa ii fie alaturi..impotriva vointei sale?!?!?! E asta iubire adevarata(chiar si dusa la extrem )? Da, e dureros sa fi respins ..e al naiba de dureros mai ales cand iubesti din toata inima, dar a iubi dupa mine inseamna in primul rand a te lasa pe tine ptr fericirea celui de langa tine ..si atunci cand fericirea ei/lui nu este langa tine ii redai libertatea ,chiar daca asta doare ...asta e viata ...trebuie sa stim cand sa pierdem ..."Nu plange ca s-a termina , ci bucura-te ca a fost " . Cunosc la fel de bine pe cineva care isi ameninta sotul ca il omoara daca o paraseste si asta ptr ca ,zice ea , il iubeste la nebunie , dar cel mai mult ii este frica de a nu ramane din nou singura .Dar e iubire???? Cunoscandu-i pe amandoi fffff bine (nu vreau sa intru in detalii ) ..ma indoiesc ..e doar un mod de a se folsii reciproc unul pe altu .iar frica de a fi parasita este argumentata ,nu atat de iubire ,cat de frica de a ramane singura si a se intoarce la conditia de dinaintea relatiei . Cred ca a trece sau nu granita firava dintre a iubi pasional si a duce aceasta iubire la extrem , depinde numai si numai de noi ..de cat suntem dispusi sa iubim adevarat sau sa iubim pentru a ne satisface niste fatasme sau a dorintei de a avea anumite avantaje ..afective, sociale , materiale ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
eu observ obsesia majoritatii dintre forumiste (ma refer strict la acesrt forum) de a le vedea NEfericite SI pe celelalte!!!!! singure ca si ele , plictisite de viata si puse pe harta in fiecare minut. pe acest forum am observat pe indelete cat de rai sunt romanii, care merg in continuare pe principiul - SA MOARA CAPRA VECINULUI. pe acest forum nu scrie fiecare problema si citeste alte posturi, NU - contorizeaza CE a scirs altul, iar daca ala e fericit......sar cu tot felul de rautati......numai asa...sa se razbune pe fericirea altora. iar MODERATORII DE RAHAT de aici....sustin acest lucru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...