Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiii, fata in fata cu divortul parintilor


Recommended Posts

"COPIII, FATA IN FATA CU DIVORTUL 09.08.2007 Autor: IOANA DAIAN, ZIARUL In secolul vitezei, schimbam barbatii ca pe masini, fara sa ne gandim vreo clipa la victimele razboiului dintre orgoliile noastre: copiii. Divortul parintilor este o trauma majora pentru copii, care nu inteleg de ce unul dintre parinti trebuie sa-i paraseasca. Iar psihologii trag un semnal de alarma: copiii ai caror parinti s-au despartit au mari sanse sa se desparta la randul lor. VINA NU-I A LOR De multe ori copiii cred ca ei sunt cauza pentru care parintii lor nu mai locuiesc impreuna, traind cu o vina apasatoare pe umerii lor micuti. In mintea lor exista credinta ca, daca nici macar parintii nu stau langa ei si nu-i iubesc, inseamna ca nu merita dragostea nimanui. Astfel se explica de ce fetitele parasite de tati, la maturitate se devalorizeaza total, stand alaturi de niste adevarate brute. Daca vreti sa va ajutati copiii sa depaseasca aceasta situatie, psihologii va sfatuiesc sa-i incurajati sa discute deschis despre sentimentele lor, fie ele pozitive sau negative. EVITATI GRESELILE Desi suntem tentati sa ne varsam naduful pe fostul sot, evitati sa-l criticati in fata copilului, oricat de furiosi ati fi. Mai ales, nu acuzati copilul ca poseda toate insusirile negative ale celuilalt parinte. Evitati sa folositi copilul pe post de moneda de schimb, ca mesager sau sa va santajati fostul partener cu interzicerea vizitarii copilului. Daca apare o noua persoana in viata voastra afectiva, asteptati-va la rezistenta din partea copilului. Daca puiul vostru isi schimba frecvent dispozitia, isi evita prietenii, doarme prost sau plange des, mergeti cu el la psiholog si la prieteni care au depasit aceeasi situatie." Ce parere aveti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de iulian1969g
"COPIII, FATA IN FATA CU DIVORTUL 09.08.2007 Autor: IOANA DAIAN, ZIARUL In secolul vitezei, schimbam barbatii ca pe masini, fara sa ne gandim vreo clipa la victimele razboiului dintre orgoliile noastre: copiii. Divortul parintilor este o trauma majora pentru copii, care nu inteleg de ce unul dintre parinti trebuie sa-i paraseasca. Ce parere aveti?
La fel de bine se putea spune si : in secolul vitezei, schimbam femeile ca pe masini". Dar pana la urma nu conteaza ce schimbam, importanti sunt copiii, care intr-adevar nu au nici o vina. Dar ce pot sa fac, daca sotul a bagat divort, desi avem un copil de doar patru luni? Sa ma umilesc, sa ma tarasc in fata lui, sa-i spun ca am nevoie de el pentru copil? Ce rezolv? Decizia lui e luata, nu mai exista cale de intoarcere. Ce impact va avea acest divort asupra copilului, asta ramane de vazut. Sper sa sufere cat mai putin. Deocamdata e mic, nu stie de mama si de tata. Dar va creste. Sper ca pana atunci sa-mi gasesc echilibrul pierdut si sa pot sa-i explic ce s-a intamplat, de ce am ajuns in situatia asta. Dar....... ramane de vazut. Ane & [url="http://community.webshots.com/user/Ane2200"]Raul[/url] - 17 martie 2007 [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] filmulet Raul[/url] [url="http://www.helpsonia.com/"]Ajutati-o pe Sonia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul va suferi infinit mai mult si cu efecte mult mai dramatice pentru el, long-term, in prezenta a doi adulti care nu se mai suporta, in prezenta agresiunii fizice sau verbale si intr-o atmosfera care ii va distruge parte din suflet pentru totdeauna. Asadar, divortul nu e cea mai rea situatie; da, ar fi minunat ca toata lumea sa traiasca in fericire si echilibru pana la adanci batraneti, dar daca ai de ales intre ai oferi copilului tau doi "parinti" care nu se mai inteleg si o stare de liniste acasa, provenind de la un singur parinte, cred ca cel mai bine pentru toata lumea este divortul. Gabi Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
este oribil!!!!!!!!!!!! diana
Ce e oribil?
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ane2200
quote:
Initial creeata de iulian1969g
"COPIII, FATA IN FATA CU DIVORTUL 09.08.2007 Autor: IOANA DAIAN, ZIARUL In secolul vitezei, schimbam barbatii ca pe masini, fara sa ne gandim vreo clipa la victimele razboiului dintre orgoliile noastre: copiii. Ce parere aveti?
[quote] La fel de bine se putea spune si : in secolul vitezei, schimbam femeile ca pe masini".
A fost primul lucru pe care l-am remarcat,mi-a zgariat retina si alte cele si nici n-am mai citit continuarea.Ioana Daian n-are decat sa vorbeasca in nume propriu.Poate ea a avut chiar posibilitatea de a avea cate o masina noua de cate ori o fi fost cu un barbat. Eu una sunt mai rau de-atat,sunt la al doilea barbat si de schimbat masini ...sunt inca la prima masina.In concluzie "ii schimb" mai abitir ca masinile.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcellinna,s-or fi referit la autobuze[:D]... Acum,ca sa nu fiu of topic,copii mei sunt micuti,iar taticul lor e plecat de o luna....Ma intreb si eu cum sa reactionez in viitor,asta daca chiar divortam.Acum,insa,pustoaica tot intreaba de tati,si cu toate ca ii spun ca tati o iubeste,dar e fff.ocupat,vad in ochisorii ei neancrederea...Amandoi ii sar in gat cand vine sa ii scoata,si sa te tii tipete la intoarcere,cand el pleaca... Sper ca timpul sa creeze din vizite o obisnuinta... Si,da,mamici sau tatiici care va cresteti copiii singuri,nu va ponegriti fostul partener in fata copiilor...Si spuneti-le si prietenilor ca asteptati acelasi lucru de la ei...Cam dificil,dar se poate! Toata viata e o continua speranta... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parintii mei cand au divortat prima data(spun asta pt ca au divortata si a doua oare[:D]) sora mea avea vreo 4 anisori si s-a imbolnavit de dorul tatalui meu cu toate ca mama ne lasa sa il vedem destul de des dar ea nu mai suporta ideea ca nu mai sta tata cu noi.A zacut,i-a facut mama o gramada de investigatii si si intr-una din zile fiind la un control ia zis mami mele ca ea nu este bolnava si vrea la tati acasa sa stea cu el mult.Atunci si-a dat seama de ce era bolnava si a trebuit sa se impace cu el chiar daca suferea enorm de mult alaturi de el. Acum mai conteaza si cat de mult este legat copilul de parintele cu care nu sta,dar cu toate astea tot va intreba mai tarziu "de ce?" E tare urat cand se intampla asta,suferim si noi ca adulti dar micutul sufera si mai mult daca este mai mare si mai ales daca este la varsta la care nu intelege mare lucru. "Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."
[url="http://community.webshots.com/user/maya0785/albums/least-recent"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...