Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

garnituri pentru fripturi


moni

Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uite o reteta simpla si mult cunoscuta (poate o stii si tu si eu scriu degeaba [:D] ):Cartofi unguresti.Se fierb catofii in coaja.Dupa ce s-au fiert, se curata si se rad (prin razatoarea cu gauri mari).Separat calesti o ceapa (taiata marunt-marunt) in ulei si adaugi putina boia de ardei dulce.Amesteci ceapa cu cartofii , adaugi sare dupa gust si.....gata! [:D] Mie imi plac atat de mult ca nu-mi mai trebuie nici o friptura langa ei! [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O reteta care noua ne palce tare mult si e tare simpla. Cartofi pireu cu usturoi copt Ingrediente: -O capatana de usturoi(cam 5-6 catei) -cartofi (cati poftesti) -putin unt -lapte -sare Se pune capatana de usturoi nedesfacuta, la copt, cam 1/2 ora, sau pana e usturoiul molicel. Intre timp se fierb cartofii normal ca pt pireu. Se face apoi pireul de cartofi, se amesteca usturoiul(desfacut de foi, sau stors), untul, laptele, sarea, si eu mai pun si praf de usturoi sa fie mai gustos. Bon appetit![;)] Adela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotului meu ii plac mult cartofii frantuzesti. Fierbi 9 cartofi in coaja.Separat amesteci 3 oua fierte taiate felii cu o cana de smantana si cascaval ras, sare si piper. Ungi cu unt un vas rezistent la cuptor si asezi un strat de cartofi felii , un strat de sos .Deasupra trebuie sa fie cartofi.Razi putin cascaval si pui 3 cubuletze de unt.Dai la cuptor jumatate de ora.E delicios.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti folosi acelasi sos de la cartofii frantuzesti,dar in loc de cartofi poti folosi conopida. Buchetelele de conopidale fierte 5-10 min. in apa cu sare,apoi le lasi putin la scurs si apoi:un strat de conopida,unul de sos,ultimul rand fiind de conopida.Deasupra poti pune smantana sau cascaval.Totul merge la cuptor. Sau,conopida o poti face doar cu unt si pesmet. Procedezi la fel ca mai sus,doar ca intr-o tava sau vas rezistent,asezi cateva bucatele de unt,presari cu pesmet,apoi asezi buchetelele de conopida(fierte putin in prealabil si apoi scurse),condimentezi,mai adaugi bucati de unt unt,presari cu pesmet si bagi la cuptor. Ori poti folosi o tocanita sau ciulama de ciuperci,sau ciupeci umplute si bagate la cuptor. Daca te pot ajuta cu ceva,cu placere o fac.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...