Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Se intimpla sa vina si mai devreme :)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Angela T.
alssa, menajeaza-te cat poti, ca bb trebuie sa mai 'dospeasca'. spune-ne si noua cum au fost contractiile, dureroase? redau mai jos o lista- zic eu, completa - culeasa tot de pe forum, cu ce-i trebuie unui bb, spital + acasa. eu una m-am ghidat dupa lista asta cand am facut cumparaturile. .....- sacosa cu saltea (se poate pune si in carucior cu ea) sau dispozitiv de carat pe bebe pe burta (port-bebe, marsupiu, batic gen Didymos) .....- pudra .....- perina foarte plata (nu e chiar necesar de la inceput) .....- resou (electric) pentru masa de infasat succes!!
Angela draga,esti o enciclopedie ambulanta![:)] Da' veau sa te intreb si io,ce-i aia "sacosa cu saltea",ca eu n-am auzit niciodata de-asa ceva??? Si inca ceva...Alssa o sa aiba o tititza si am citit undeva ca pudra poate creste riscul de cancer cervical(banuiesc ca folosita mult timp)si nu este recomandata la fetite;habar n-am unde-am cititi asta,dar mie una mi-a ramasa pe chelie si n-am pus pic de pudra pe funduletu'lui veve....Si nu sunt de acord cu pernuta,oricit de subtirica ar fi ea,nici in primele luni,cinde bebe se poate sufoca si nimic mai tirziu..nu face nimic bun pt.coloana;bebele nu stie de perna si eu zic ca-i bine sa-l lasam asa macar primii anisori....Si la ce-i bun resoul electric pt.masa de infasat,ca nu ma duce capu'??? Acu' sa nu te superi pe mine ca nu te-am contrazis...mi-am dat si eu cuparerea,na![:P] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele, va multumesc din suflet pentru toate listutele si sfaturile. Din pacate, nu stiu ce sa mai zic... de miercurea trecuta traiesc un vesnic stres... Mi-am facut fundul strecuratoare cu Papaverina, Scobutil si Diazepam o data la sase ore si mai am pina miine (luni) cind ma duc la control. Clara pare ca bate iar mai jos decit trebuie, sau poate mi se pare mie. Contractii dureroase nu mai am. Continui si cu Alilestrenolul, Vitamina E forte si No-spa, dar ... din cite zicea doctora, "macar o saptamina doua daca mai sta e ok". Cit am stat in spital mi-a facut Celestone care este pentru maturizarea plaminilor in caz ca domnisoara totusi vrea sa iasa afara. Cit despre contractii... Fetelor, nu stiu ce am avut in cap. Am avut contractii relativ regulate, in mod special seara, si da, dureroase, cam ca durerile de la ciclu din primele zile, dar am zis eu atunci ca-s normale. Normala nu eram eu la cap sa cred asa ceva. Noroc cu controlul de rutina de miercuri, cind a descoperit d-na doctor un col foarte mult scurtat si bataile cordului fetal foarte jos. Iar cind m-a controlat cu mina s-a albit: a atins aproape capul domnisoarei mele. Deci vorba dinsei, daca mai stateam un pic nasteam fara sa shtiu. Nu am avut nici un fel de pierdere nici de singe nici de lichid amniotic. In spital, toata lumea se uita la mine si la burta mea si-mi spuneau: "pina saptamina viitoare nasti". Eu nu vreau asa ceva, tot o rog frumos pe Clara sa stea acolo. Eu am intepenit de atita stat in pat. Inafara de toaleta, nu ma misc nicaieri. Si totusi, probabil ca mi se pare mie, dar asa simt... nu prea vrea sa mai stea... Nu shtiu ce sa zic. Ma trec o gramada de senzatii si sentimente, mi-e teama, ma simt total nepregatita si speriata. Plus ca la mine se pune clar problema cezarianei si daca o sa se intimple ceva trebuie sa ma misc foarte repede. Slava Domnului ca stau la fix 5 minute de maternitate. Pentru voi, cele care mai aveti o luna doua, STATI IN PAT CUMINTI ! Nu e intr-adevar nici o nenorocire sa vina mai devreme, dar daca Dumnezeu a hotarit 9 luni, o fi shtiut El ce trebuie... Daca mai apuc, va spun miine dupa control ce si cum...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alssa, respira adanc si relaxeaza-te! Ai incredere in tratament si in efectele lui si gandeste pozitiv: totul e ok, Clara e mai nastrusnica si te-a speriat putin, dar totul o sa fie ok si nu o sa vina ea inainte ca mami sa fie pregatita! Eu cred ca putem influenta putin "ordinea clipelor", putem sa fortam putin norocul deci nu mai simti ca nu mai vrea sa stea!!! Incearca sa simti ca totul e ok, tratamentul si-a facut efectul, tu ai stat cuminte si ca nu are cum sa se intample mai devreme - pentru ca asa TREBUIE! Hai - incearca sa influentezi pozitiv, nu te mai gandi la prapastii! Eu iti tin pumnii si sunt sigura ca o sa ai o fetita sanatoasa! Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[^][^][^]pt VEVE:[^][^][^] mai, veve, ce tot ai cu mine ?! ca doar am precizat ca listele respective au fost gasite pe forum- in nici un caz nu mi-am insusit drepturile de autor- si ca eu doar m-am ghidat dupa ele; la fel o sa faca si alssa, ca doar n-o sa-si puna economiile de-o viata la bataie [:0][:0][:0][:0][:0][:0] si doar nu eram nebuna sa concep io singura 3 !!!! variante de bagaje de spital pt. 1 singur bb[:p][:p][:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Angela T.
[^][^][^]pt VEVE:[^][^][^] mai, veve, ce tot ai cu mine ?! ca doar am precizat ca listele respective au fost gasite pe forum- in nici un caz nu mi-am insusit drepturile de autor- si ca eu doar m-am ghidat dupa ele; la fel o sa faca si alssa, ca doar n-o sa-si puna economiile de-o viata la bataie [:0][:0][:0][:0][:0][:0] si doar nu eram nebuna sa concep io singura 3 !!!! variante de bagaje de spital pt. 1 singur bb[:p][:p][:p]
Angeluto-mamicuto,da' cum pot sa am ceva c-o draguta ca tine care miine-poimine...nu mai spun[:D][:D]..N-am vrut deloc sa sune ca si cum m-as fi luat de tine si-am precizat ca nu te contrazic;de pudra si pernuta am spus si eu ce-am citit si-am stiut,iar de sacosa cu saltea[?][?] si de resou am intrebat ca mi s-a parut ciudat si-am crezut ca stii tu.Atitica!nimic mai mult! Pe cuvint!Si hai sa nu ne contrazicem acu' ca nu vreau sa am constiinta incarcata c-ai plecat la maternitate cu gindu' la mine[:D][:D][:D] Hai,te pup dulce pe burtica! ...si sa nu nasti cu Papa' pe chat!!!!![:0)] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Veve
quote:
Originally posted by Angela T.
alssa, menajeaza-te cat poti, ca bb trebuie sa mai 'dospeasca'. spune-ne si noua cum au fost contractiile, dureroase? redau mai jos o lista- zic eu, completa - culeasa tot de pe forum, cu ce-i trebuie unui bb, spital + acasa. eu una m-am ghidat dupa lista asta cand am facut cumparaturile. .....- sacosa cu saltea (se poate pune si in carucior cu ea) sau dispozitiv de carat pe bebe pe burta (port-bebe, marsupiu, batic gen Didymos) .....- pudra .....- perina foarte plata (nu e chiar necesar de la inceput) .....- resou (electric) pentru masa de infasat succes!!
Angela draga,esti o enciclopedie ambulanta![:)] Da' veau sa te intreb si io,ce-i aia "sacosa cu saltea",ca eu n-am auzit niciodata de-asa ceva??? Si inca ceva...Alssa o sa aiba o tititza si am citit undeva ca pudra poate creste riscul de cancer cervical(banuiesc ca folosita mult timp)si nu este recomandata la fetite;habar n-am unde-am cititi asta,dar mie una mi-a ramasa pe chelie si n-am pus pic de pudra pe funduletu'lui veve....Si nu sunt de acord cu pernuta,oricit de subtirica ar fi ea,nici in primele luni,cinde bebe se poate sufoca si nimic mai tirziu..nu face nimic bun pt.coloana;bebele nu stie de perna si eu zic ca-i bine sa-l lasam asa macar primii anisori....Si la ce-i bun resoul electric pt.masa de infasat,ca nu ma duce capu'??? Acu' sa nu te superi pe mine ca nu te-am contrazis...mi-am dat si eu cuparerea,na![:P] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]
Irino hai ca te dezmeticesc eu de unde vin "produsele" respective: - sacosa cu saltea : este diaper-bag ul american, stii ca are o salteluta de musama, daca esti pe undeva cu bebeul sa-l poti pune pe ceva moale cind ii schimbi scutecelul; in magazinele din RO se comercializeaza sub numele de "sacosa cu saltea" ... - pudra, se recomanda si nu se recomanda; adica nu se recomanda ptr zonele genitale, dar pudra mentolata se recomanda pentru axile, gitulet, genunchi si coate, mai ales la bebicii mai grasunei si in general la toti bebicii pe vreme caniculara sau chiar daca sunt tinuti intr-o incapere supraincalzita (peste 23 grade Celsius), pentru a evita iritatiile de piele ... (citat de la medicul Sarei); - perna plata : la fel se recomanda la unii bebici in primele doua-trei saptamini, dar nu perna de puf ci, cea sintetica; motivul: in primele saptamini, unii bebici au mucoasa nazala foarte abundenta si respira mai greu, si in afara de faptul ca trebuie sa le cureti nasucul foarte des, uneori utilizind si solutia salina , trebuie pusi sa doarma cu capul putin mai ridicat decit restul trupului; si eu am avut la Sara o perna cu umplutura sintetica, cam 3cm de groasa, am pus-o sub cearsaf, asa mi-a zis medicul ... dupa o luna nu i-am mai pus pernita, pina acum vreo doua luni cind a racit putin si a avut nasul infundat, de atunci doarme tot pe pernita aceasta sintetica si mie mi se pare ca doarme mult mai bine ... (la fel citat de la medicul Sarei); - resoul electric pentru masa de infasat : am intilnit si eu acest obiect pe diferite liste ptr bebici, daca nu ma insel era specificat si in Mama si Copilul, cica temperatura in camera unde schimbi copilul sau ii faci baita, trebuie sa fie 21-22 de grade si uneori ai nevoie de resou (vezi conditiile iarna in RO)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...