Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intrebare pentru mamici...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Prima baita i-am facut-o si eu tot dupa ce i-a cazut buricelul, dar asta s-a intamplat la doua zile dupa ce am venit acasa. nu zic ca asa e cel mai bine, dar asa ne-a sfatuiit si de la maternitate si medicul de familie. in privinta plimbarilor, daca copilutul e nascut in sezonul rece se recomanda sa fie scos afara din a doua saptamana de cand esti acasa. unii sunt de parere ca iarna copilul nu trebuie tinut prea mult afara. in realitate, in acelasi loc, iarna aerul este mult mai curat si mai eficient decat vara. este de 1.5 ori mai bogat in oxigen, contine mai multi ioni negativi care tonifica organismul copilului, intareste sistemul osos, elimina colicile si largeste bronhiile. pe timp racoros, respiri mai usor. nu este indicat sa scoti copilul afara daca termometrul indica ca afara sunt -10 grade in prima luna de viata si -15 ptr urmatoarea perioada, pana la un an, daca este vant puternic, umiditate ridicata sau ploaie. sper ca ti-am fost de folos. va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am luat dupa pediatru asha ca i-am facut baie dupa ce i-a cazut buriku' (adica dupa vreo 10 zile). Iar afara l-am scos dupa o luna . Era frif ....in martie. La inceput un sfert de ora, apoi juma de ora (in ziua urmatoare) apoi o ora...si porma...cat de mult puteam sa-l tin afara..il tineam. Nu conteaza cat de frig e, totu ie snu fie ceatza densa, vant puternic sau ploaie torentiala. Pa pa! Luizax
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...