Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Plini de personalitate


korinna

Recommended Posts

Cateodata pur si simplu ma simt depasita...Baietelul meu are 6 ani....dar se comporta de parca ar fi cu mult mai mare...este perioada in care trebuie sa fac seara lectii...litere rotunjite,cifre..si pur si simplu inebunesc cand il vad ca este cateodata asa negativist.."nu siu"..."nu pot"..."mi-e sete"..."mi-e frig"...si alte motive ca sa scape de scris.Fetele sunt altfel,mai intelegatoare,mai silitoare.Ei baietii nu prea...scrie oribil..nu stiu ce sa mai fac ca sa-l conving sa scrie frumos,sa fie atent....asculta ce spun eu,dar e cu gandul in alta parte. Daca ati trecut prin asta,va rog ajutati-ma!!Pur si simplu scrie ca si cu picioarele!![:(] Corina Lungu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Corina draga, asa imi spunea si mama despre fratele meu. Cand era vorba de lectii incepea: dar mi-e foame, mama...treci si mananca...lua de doua ori, nu mai pot....bine, hai la lectii...dar, mi-e sete...bine vino sa bei apa...bea o gura , gata...hai la lectii...dar, mi-e somn...si tot asa... Acum inteleg si eu prin cate a trecut si mama saraca. Ce sa-ti zic decat: muuuuulta rabdare si nu-i arata ca te enervezi ca face si mai tare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

korinna, noi suntem fff departe de momentele acestea dar la cat o cunosc pe maimutica in mod cert o sa avem parte de ele. sunt foarte multi copii care isi dezvolta capacitatile pe parcursul anilor, cat de frumos scrie mi se pare nu foarte important, ideal este sa gasesti tu calea ce duce la anumite interese pt.anumite materii(pt.toate este cam greu). poate prin joaca...decupeaza niste litere din carton( frumos desenate de tine) si colorati-le impreuna, apoi incearca sa-l determini si pe el sa le scrie, poate reuseste sa ia totul ca pe o competitie si nu uita in ultimul rand lauda: " eu uite ca astazi literele tale arata mai frumos decat ale lui mami" bla bla...[:)] apoi incercati sa faceti cuvinte cu literele respective si tot asa.. si nu in ultimul rand, este adevarat, insistenta si pedeapsa oricat de usoara va fi ea duce la rezultate negative. mult succes ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korry, am sa-ti spun ce am citit, nu ce am experimentat (ca Sanziana e la faza de plastilina). Expertii zic asa: pentru copiii mici trebuie stabilit un program clar de lectii: 10-15 min. lectii alternate cu 1/2 de ora de joaca, iar lectii, iar joaca - 3-4 reprize. Chiar daca in timpul unei reprize de lectii nu a terminat ce si-a ( sau i-ai [:D]) propus, se declara "time out" pentru 1/2 ora. Cred ca trebuie sa "lucrezi" in primul rand la faptul ca n-are chef de "lectii" si apoi sa te ocupi de amanunte (adica de modul in care scrie). Ca daca n-are chef, cum pacatele sa scrie frumos (tu poti?). Ia-l usurel, nu-l face sa simta chestia asta ca pe o datorie, ca pe o povara ( cui ii place sa-si indeplineasca cu sfintenie datoriile?). Incerca sa transformi totul intr-o joaca [:o)]- zic tot expertii! Oricum, ideea de baza este ca un copil de 6-7 ani nu se poate concentra pe o anume chestie mai mult de 10-15 min. Cristina&Sanziana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea...eu una pot sa-ti spunde nepoteii mei...care acum sunt deja marisori...dar au crescut aprope su ochii mei...si stiu ce spun.. De scris ...si acum...scriu super urat...dar sunt super inteligenti...nu intelege genul..de GENII...dar...sunt premianti...isi stiu clar interesul..etc...asa ca..el este destul de micut..mai are tot timpul sa se caligrafieze...cu toate ca scrisul nu este foarte important...dupa mine...[:)] Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...