Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aluat pentru pizza


miruna

Recommended Posts

Fetelor, imi pare rau ca nu va iese si nu stiu sa va spun de ce. Nu vad alta solutie decat sa va dau reteta mea. Am o reteta grozava de pizza, care mi-a iesit intotdeauna si e foarte, foarte buna, v-o dau cu placere si sa-mi spuneti ca v-a iesit! Nu se face greu, va scriu mai amanuntit ca sa va iasa garantat!!! Aluatul: Fac intai o maia: 25 grame drojdie (proaspata) se freaca cu 1/2 lingurita de zahar pana se face ca o pasta, apoi se pun 100 g lapte CALDUT (nu rece, nu fierbinte) si 120 g faina si se amesteca bine cu lingura. Se lasa la loc cald pana isi dubleaza volumul (daca nu creste nu se mai continua, dar nu mi s-a intamplat niciodata sa nu creasca). Dupa ce a crescut, se adauga inca 50 g lapte caldut, 50 g unt sau untura sau ulei (caldute, nu reci, nu fierbinti) - eu pun unt si il las sa se topeasca in laptele caldut si le amestec bine si torn peste maia. Apoi se adauga 1 ou (intreg), 1/2 lingurita de sare si inca 200 g faina (am observat din experienta ca trebuie faina mai multa, eu pun cate un pic pana cand nu se mai lipeste coca de mana). Atentie, totusi, sa nu puneti prea multa faina!!! SE FRAMANTA COCA CU MANA 5 MINUTE (esential, sa nu uitati!!). Dupa care se lasa la loc cald sa creasca. Intre timp, pregatiti ingredientele, este exact timpul de care are nevoie sa creasca aluatul: taiati kaizerul sau carnaciorii, radeti cascavalul, taiati maslinutele (sau le cumparati feliate, mai simplu), desfaceti o cutie de ciuperci si le clatiti in cateva ape. Eu mai pun si 2 ardei capia rosii, dau un gust dulce de care nu ma pot lipsi. Ii tai si pe acestia fideluta. Mai puteti pune si boabe de porumb din conserva, daca aveti si daca va place. Intre timp, coca a crescut (creste cam de 3-4 ori cat a fost la inceput, o lasati pana cand vedeti ca nu mai creste mai mult). Se presara faina pe masa/planseta, se intinde cu sucitorul (presarat si el cu faina) o foaie de 3-4 mm grosime, in forma tavii. Se incolaceste pe sucitor si se pune in tava unsa. Se apasa putin cu degetele, sa ia forma tavii. Se unge cu sos de rosii gros si se presara cu chimen (eu nu pun alt condiment, ca nu-mi place). Se pun ingredientele de mai sus, deasupra se presara cascavalul ras (sa fie destul cascaval) si se da la cuptor. Eu o pun la foc mic, daca o pun la foc mai mare se face blatul putin crocant, dar chiar si crocant, nu stiti cat de gustos este! O las cam o ora sau mai putin (oricum, depinde de cuptor). Pofta buna si sa auzim ca v-a placut! Alta reteta de aluat, care e mai simplu de facut si pizza iese atat de buna, ca nu stii care e blatul si care e umplutura!!! ALUAT DE PIZZA CU BRÂNZÃ DE VACI 200 g brânzã de vaci, 6 linguri de ulei, 1 ou, 6 linguri de lapte, 425 g faina, un praf de copt, 1/2 ligurita de sare. Se amesteca brinza de vaci cu oul, uleiul, laptele si 1/2 lingurita de sare. Se adauga faina si praful de copt si se amesteca cu mixerul. Se intinde aluatul in tava si se procedeaza ca mai sus. Pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu fac asa: 1 cescuta de cafea cu lapte cald 1 plic drojdie dr.Oetker 1 praf sare faina cat cuprinde Amestec laptele cu drojdia si sarea. Pun faina cate putin, astfel incat sa iasa un aluat nici tare dar nici moale. Sa il poti intinde usor. Intind foaia in tava. O ung cu sos de pizza. Pun sunca presata (sau ce vreti voi altceva), masline fara sambure, ciuperci si peste pun cascaval ras. Sa nu puneti prea multe caci se intareste blatul.Cate putin din fiecare. O tin la cuptor la 185 grade fix 20 minute. Iese f. buna si cu blat moale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by DADI
Eu fac asa:1 cescuta de cafea cu lapte cald 1 plic drojdie dr.Oetker1 praf sare faina cat cuprinde Amestec laptele cu drojdia si sarea. Pun faina cate putin, astfel incat sa iasa un aluat nici tare dar nici moale. Sa il poti intinde usor.
Dadi, nu lasi aluatul la crescut?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Secretele la pizza sunt: 1. Foaia subtire, cat puteti. Ca sa se poata, trebuie aluatul framantat muuuult. Si facut cat mai simplu, ca de paine. 2. Cuptorul incins la maxim 3. Mozarela Pentru mine personal, e important si sa fie unsa foaia cu rosii, dar asta depinde de gusturi. Apropos, in Italia, ketchup-ul este exclus. Este destinat numai cartofilor prajiti. pofta mare, Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Niciunde nu e mai buna Pizza ca in Italia .Probabil din cauza fainii si a drojdiei .Ce trebuie sa avem grija pt. a ne iesi un blat bun am aflat de la un bucatar care lucreaza la o mare pizzerie din Vienna.Din pacate mi-a putut da compozitia doar in masuri mari ,pt. a face acasa trebuie sa impartim.Un patrat de drojdie de 42 gr. vine la 8 kg. faina.Daca cineva vrea 8 pizza sa faca ajunge 5gr.de drojdie si 1 kg. de faina typ.480.Se amesteca cu 1/2apa si o lin.sare.Drojdia cu ceva apa calduta si 60 gr.faina se framanta.Aluatul obtinut se taie la suprafata in cruce si se lasa acoperit 1 ora la loc caldut .Se pune restul de faina intr-un vas si se face un "loc" in mijloc.In locul acesta se pune aluatul crescut ,se adauga sarea si treptat apa si se framanta mai departe,atata apa se foloseste pana se obtine un aluat elastic mai mult uscat sa fie decat mai umed.Cand aluatul e bine framantat se imparte in 8 bucati a cate 120gr.Cu cat bucatica e mai gra cu atat blatul va fi mai gros.Din fiecare bucatica se face cate o "bila"neteda si se tine ce putin 2 ore sau cel mult 2 zile in frigider.Bilele inainte de a le lucra trebuie scoase cu cel putin 15 min. din frigider la temp. camerei apoi se formeaza Pizza.Daca nu avem dexteritatea unui "profi" folosim "sucitorul"de taitei ca ajutor.Blaturile se ung cu sosul pt. pizza(daca nu avem sos anume pt. pizza putem amesteca sos gros de rosii cu oregano),mozarela sao cascaval si ce vrem sa punem mai departe pe ea . Pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc, in general, coca de paine de la brutarie,cu care am avut intotdeauna succes. Nu se lasa niciodata si suporta destule ingrediente. Cand nu gasesc la brutarie, imi fac singura coca - 500 g faina, drojdie cat o nuca, 2 oua, 1 lingurita de sare, o lingurita de zahar, 250 ml apa, putin ulei. Se amesteca toate si se framanta nu prea mult, apoi se lasa cam 1/2- 1 ora, timp in care se pregatesc ingredientele specifice. Ce pot eu sa va recomand este sa folositi peste coca, in loc de ketchup, rosii in bulion, taiate si scurse de zeama, amestecate cu putina sare, zahar si piper, apoi restul, dar sa nu lipseasca ceapa, taiata pestisori, fasii inguste de ardei si felii intregi de rosie; pizza va fi nu doar crocanta,ci si suculenta,nefiind nevoie sa mai adaugati ketchup sau sos. http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana, am facut si eu reteta ta si a iesit o pizza super.Am insa o intrebare: daca mi-a ramas coca si am pus-o la congelator o mai pot folosi? Mai trebuie pusa in prealabil putin la crescut? Mentionez ca am pus coca in punga fara sa o intind. Pupici si multumiri, Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
initial postat de alesandra Haideti ca va dau eu o reteta de la mama ei de acasa (Italia): pentru aluat : 250 gr faina 130 ml apa calduta drojdie 1/2 cubulet sare - se amesteca drojdia cu putina apa calduta, - in restul de apa se dizolva sarea, - se amesteca totul, se framanta pana cand devine elastica, - se lasa la dospit in loc cald 5-6 ore...chiar si 24 de ore ! in general pentru a pregati aluatul este bine sa urmati instructiunile drojdiei ( in cazul in care folositi drojdie praf ). - dupa ce a dospit se framanta din nou, se unge o tava cu unt, se pune aluatul, -deasupra se pune sucul de rosii ( nu foarte diluat! ) se adauga branza si toate condimentele dorite ( nu foarte multe pentru a nu amesteca gusturile) - se coace in cuptorul incis bine, la foc puternic pentru aproximativ 15 minute.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...