Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce nu MIERE??


Recommended Posts

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
korinna...pentru ca..una miere (dupa cumtze noroku) poate contine o bacterie care nu poate fi inactivata de sist digestiv al bebeului sub un an. (si o keama clostridium botulinum parca). Si bacteria asta mai umbla si prin mezeluri afumate si alte cele........ Luizax
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Eu chiar am discutat problema asta cu doctorita Aniei care mi-a spus ca nu este voie miere nepasteurizata, adica taman aia naturala naturala. Prin tratare termica balaurelul ala care provoaca botulism (la Suceava a facut anul trecut o femeie de la gogosari in otet nesterilizati suficient) dispare. Texte.... Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Pediatra mea a spus ca pe linga botulism mierea provoaca di deshidratare rapida la bb. pt ca este foarte absorbanta a lichidelor digestive(eu ii spusese, ca de obicei la adulti se bea cai indulcit cu miere in constipatie)prin "osmoza". Pina la 6 luni nu i-am dat deloc, dar de cind ii ies dintii l-am uns cu miere combinata cu tinctura de propolis pe gingii(altfel urla numai la tictura) si nu am observat nici o schimbare(e drept cantitatea inghitita era infima).Dar ma intreb, pina acum copii care cresteau cu "tzoc"(biscuiti inmuiati miere si ceai, pusi in tifon si dat sa suga-cel putin asa imi amintesc ca ii faceam sorei mele acum 16ani) si nu au avut probleme...?! Pupici la mamici si bb.-ici Anto si Sebi ACretoiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anto, pai n-au avut probleme aia care-au avut noroc. Fiindca se pare ca asta-i secretul: nu orice borcan cu miere contine bacteria respectiva...e ca la loto: dupa noroc...si daca norocul nu loveste pe oricine, pai nici [8]ghinionul nu iarta pe toata lumea [:D][bang]: de curind a fost expus la tv olandeze si belgiene cazul unui copilas de 2 luni care a murit de botulism contractat din miere... eu una inca n-am curaj sa-i dau lui snoopi desi are aproape 13 luni... [img]http://rupert.goulburn.net.au/~wendy/xmas/animations/xmasmouse.gif[/img] Sarbatori foarte fericite!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...