Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

din nou despre .. listeria..


lili

Recommended Posts

Eu cred ca nu mai inteleg nimic... Inainte de a ramane insarcinata am facut testul pentru listeria la Victor Babes.. a iesit 1 / 320 - negativ...Acum sunt in 9 saptamani si a iesit 1 / 160 cu precizarea ca trebuie sa-l repet peste 14 zile ... In forumul vechi fetele ziceau ca daca este 1 / 320 este pozitiv... dar in mod normal 1/160 este mai mare decat 1/ 320 deci este un fel de echivoc... Ajutatima va rog cu un raspuns...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga lili, Nu-ti mai bate capul cu timpeniile astea de analize!!! Listeria nu este tot una cu listerioza (asta este grav, este forma patogenica). Iar listerioza... se vede, esti bolnava rau, ai febra mare, vomiti etc... Pe cind listeria este prezenta mai peste tot, dar numai in cantitati mari-mari produce listerioza! Am fost si eu gravida si doctorul meu nu mi-a dat nici o analiza de listeria sa fac. Nu m-am imbolnavit de listerioza si am o bebelusa grozava acum!!! Din contra, ai grija ce maninci!!! Nu pateuri sau jamboane afumate si nefierte, nu somon afumat, fara crustacee negatite sau peste crud, fara brinzeturi cu pasta moale (facute din lapte nefiert). Ai grija si la igiena, la frigider (spalat regulat) si la limita de validitate a alimentelor. Prefera produsele cit mai proaspete. Sarcina usoara [:D] si un [bb] sanatos si frumos!!! [flo] @+... [img]http://grjmf.free.fr/gifsanimes/musique/notes/note004.gif[/img] O&A [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa-ti mai spun ca listerioza este o boala extrem de rara, ca sa-ti dau un exemplu, in Franta, la 60 de mil. de locuitori nu sunt mai mult de 200 de cazuri de listerioza pe an!!! In România, la aceasi scara, asta ar da mai putin de 70 de cazuri pe an!!! Si fii sigura ca cele 200 de cazuri care apar aici sunt cauzate de o igiena neadecvata sau de consumarea unor produse contaminate (sau perimate etc.) Daca esti cu adevarat atenta ce maninci, nu ai de ce sa-ti faci griji. @+... [img]http://grjmf.free.fr/gifsanimes/musique/notes/note004.gif[/img] O&A [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu in perioada sarcinii am avut titrul 1/160 si intr-adevar la 2-3 saptamani repetam analiza pentru a vedea eventualele modificari. O singura data mi-a iesit 1/320+, eu m-am speriat ingrozitor dar medicul (sau biologul) de la Cantacuzino mi-a spus ca acel"+" poate indica o valoare intre 1/160 si 1/320 sau chiar o eroare de analiza. Am repetat analiza si mi-a iesit 1/160. Nu a fost nevoie la acesta valoare sa iau nici un fel de tratament si dupa nastere, a doua zi copilului i-a luat sange si i-a facut analiza care a iesit negativ. Parerea mea este ca in cazul tau, cand nu erai insarcinata, valoare 1/320 nu insemna nimic. Practic, la valori mai mari (1/640) insemna pozitiv si au considerat ca nu este cazul de tratament. Listerioza este o boala periculoasa doar pentru femeile insarcinate. Acum, cand esti insarcinta valoarea chiar de 1/160 trebuie urmarita pentru a nu se pozitiva. Oricum, mie la vremea respectiva mi s-a explicat ca se pare ca aceasta valoare de 1/160 inseamna ca am facut candva listerioza, intr-o forma mai usoara, care a trecut neobservata (stare mai proasta, frisoane, oboseala) si acum practic valoarea aia inseamna ca mi s-au format anticorpi. Deci chiar daca as fi facut tratament tot n-ar fi avut cum sa iasa analiza negativ. Dar pentru siguranta mea si a copilului cel mai indicat a fost sa repet periodic analiza. Se pare ca eu am avut aceste probleme din cauza ca inainte de a ramane insarcinata si pana in luna a 5-a de sarcina am stat la cineva care avea multe pisici (7). Desi eu nu suport pisicile , nu le atingeam niciodata si le evitam cat puteam se pare ca boala se poate transmite pe cale respiratorie. Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat de cosmarul ala cu pisicile. Deci sfatul meu este sa nu disperi (nu ai nici un motiv) si repeta analiza pana o sa nasti si, daca doctorul iti recomanda, pentru siguranta ta, dupa nastere fa-i si analiza copilului . Iti doresc sanatate multa, nastere usoara si un copil sanatos si norocos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lili, Nu-ti face griji, atata vreme cat rezultatul este de 1/160. Asa trebuie sa-l ai pe toata perioada sarcinii.Pentru asta trebuie sa-ti repeti analiza lunar. Exista tratament cu antibiotice, dar se face numai la recomandarea medicului care te supravegheaza (daca el/ea considera ca este cazul) si numai daca a crescut la 1/320. Ai grija ce mananci (totul foarte bine fiert, prajit, copt) si spala foarte bine fructele si legumele, chiar daca iti ia mai mult cu 10 minute. Daca vrei sa te informezi in legatura cu listeria si cu alti virusi iti recomand urmatorul site: www.ispt.ro (apoi selectezi "biblioteca" si mai departe "ghidul de profilaxia bolilor infectioase"). Nu te speria si gandeste pozitiv si optimist. Te pup si ai grija de tine si de bebel - Gogosica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...