Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum spalati fetitele mai maricele ACOLO?


Recommended Posts

Mamici de fetite, cum reusiti sa spalati fetitele la pitzi? Ma refer la spalarea mai......intre labii (na, ca nu stiu altfel cum s-o spun). Fetita mea nu mai ma lasa s-o spal ca lumea acolo. Si in general, e foarte circumspecta cand e vorba de toaleta in aria genitala. Sa cred ca a speriat-o ceva, poate s-a folosit o manevra mai brusca cu ea....ma tot gandesc, ce sa fie? Doamna care vine la noi (Dada) mi-a spus ca de ce am invatat-o pe Anca la baita cu apa calaie, ca acum e iarna si apa trebuie sa fie mai calda. Dar n-am ce-i face, asta mica nu suporta apa mai calda de 37 de grade. Si cand o spal cu sapun (Nivea pentru bebe..PH neutru...ma rog), o ustura cand ajung la locul acela. Dar ma gandesc ca poate chiar ea si-a bagat vreo unghie/deget pe acolo, s-o fi ranit si acum o ustura la baita..... Cum ati procedat? PS: incerc acum cu mare grija sa o sterg usor cu ceai de musetel usor caldut, nu-si desface picioarele, dar eu ii dau asa, pe deasupra, de fapt incerc sa-i recastig increderea.... Ce sa mai fac?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
vilma, nu exclude faptul ca micuta poate avea o infectie urinara sau candidoza, din pacate si fetitele mici pot avea asemenea neplaceri. eu sper din suflet sa fie doar o reactie de refuz de moment, insa daca nu rezolvi in timp incearca sa mergi cu ea la pediatru. numai bine! ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vilmaa,si veve face la fel![q]Tre' sa dau dovada de agilitate ca s-o pot spala calumea si la fel cind ii schimb pampersul sta cu picioarele strinse.Niciodata nu m-a prea lasat ea s-o sterg bine la pitzi,dar acum e chiar culmea;numai la baita pot sa-i distrag atentia cu balaceaa si s-o spal cum trebuie..[:(] [img]http://d21c.com/spider/webtv/angel002.gif[/img][img]http://d21c.com/spider/webtv/merry-xmas04.gif[/img] Irina & Veve cea cumintzica foc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar sa nu ma lase Daria de loc nu mi s-a intamplat. De impotrivit s-a mai impotrivit si ea. Insa totul s-a rezolvat cu multa foarte multa vorba din partea mea. De genul puneam nasu acolo si ziceam pfuii ce pute, putzi saraca plange de necaz ca tot corpusoru tau e curat si miroase frumos numa ea a ramas murdarici. Uite chiar acum rad piciorusele de ea saraca si manutele si toate celea . Mai ma faceam ca vorbesc cu ea( foarte serios) " ce ai zis? crezi ca daria nu te iubeste? vai eu nu cred asa ceva ca tu esti putzi a ei cea frumosa. ..............bla bla .A mers intotdeauna cu dialogu asta imaginar. Acum are chiar Daria grija si-mi spune uita-te mama mai spalat bine sa nu ramana murdarici. Parerea mea e sa nu insisti acum, ci doar sa porti tot timpul aceasta discutie cu ea si sa-i spui ca atunci cand o va iubi suficient pe putzi a ei ca sa o spele tu vei fi acolo sa o ajuti. Da-i posibilitatea sa para decizia ei. Si nu-ti fa probleme, sunt copii care sunt spalati o data pe saptamana si n-au patit nimic din cauza asta in afara de faptul ca put. n-ar fi o idee rea sa schimbi samponul sau sapunul.sa fiti impreuna cand cumparati altul si sa discuti despre problema asta atunci. Uite hai sa alegem un sapunel/sampon care sa nu te mai usture. La daria tine figura asta. daca e samponul de par care si-l alege ea, apai poate sa-i intre si in ochi ca nu zice nimic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incercati cu ceai de coada calului si coada soricelului. E bun pentru mamici dar cred ca si pentru fetite, poate concentratie mai slaba. Eu cu MA inca nu am asemenea probleme, dar imi aduc aminte de cind eram mica ca atunci cind ma spala mama ma ustura si trebuia sa ma lase pe mine[:I]. Poate era de la sapun sau ma spala prea apasat??!!! [:I], dar cu timpul a trecut sau am uitat. Sa fim fericite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am avut aceasta problema , cam in jur de 2 ani jumate, 3...Acum are 4 ani si nu ma mai lasa nici la funduletz sa o sterg. Cum am rezolvat cu spalatul? Am pus-o pe ea sa se spele singura, eu stateam linga ea si ii spuneam sa dea cu sapun peste tot. Acum nu mai e nevoie, imi spune singura ca s-a spalat bine si la pasarica si la fundutelz.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem 4 ani si 5 luni si pot spune ca nu am avut astfel de probleme. Ma lasa sa o spal (ritualul de fiecare seara) si apoi sa o ung cu alifie de galbenele pe care o folosesc de pe la 6 luni si cu care nu am avut niciodata probleme. Noi folosim sapun Dove de obicei (si pentru spalat parul), insa am vrut sa il schimb si i-am luat Baby si atunci mi-a spus si mie ca o ustura cand o spal. Am mai patit asa o data cand din greseala am atins-o acolo cu o unghie - "Mami ustura, spala bine!" Eu zic sa incerci sa o ungi cu alifie din aceasta-este f.buna-nu s-a oparit niciodata, nici macar sa se inroseasca acolo. Pupici Roxane
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vilma draga, vad ca avem probleme similare, aproape la fel face si Maria mea dar eu ii spun ca face buba daca nu ma lasa s-o sterg si s-o spal, si ma lasa..dar de multe ori, chiar in toiul unui joc, deci fara nici o legatura cu asta(am presupus eu ca face pipi, de acolo) acuza usturimi mari la pasarica...ba intr-o seara chiar a plans, asa de rau o ustura si desii am spalat-o de nenumarate ori si i-am dat cu nu stiu cate creme speciale ..pana la urma mi-a venit ideea sa o spal cu apa cu bicarbonat si numai atunci s-a linistit...se poate sa aiba infectie sau ceva dar nu am apucat sa-i fac analize... asta este.. Roxana L
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apa cu bicarbonat?? Ok, saru' mana Rox, habar n-aveam de asta. Si aici mamaie a facut minuni ieri, a resit s-o faca sa stea linistita cat timp a sters-o cu ceai cald de musetel. Dar e si meritul meu, ca altfel nu statea la nimeni.... Cateodata ma apuca un sentiment de....gelozie fata de mama, cand reuseste sa faca ceva pentru Anca ce eu n-am reusit. Ce bine ca imi trece (sentimentul) intr-o fractiune de secunda. Cu drag, Vilma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...