Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sarcina si litiaza biliara


Recommended Posts

In timpul sarcinii mi s-au format calculi biliari care imi provoaca atacuri foarte dureroase. Am citit ca sarcina e un factor de risc pentru litiaza biliara. Vreau sa le atrag atentia femeilor insarcinate sa aiba foarte mare grija in acest sens. Durerile abdominale superioare foarte severe, insotite de indigestie, eructatii, frisoare si transpiratie sunt posibile semnale de alarma despre existenta calculilor biliari. Trebuie evitate pe cat posibil cafeaua, ciocolata, grasimile de orice fel, inclusiv laptele (se poate folosi lapte degresat), fasolea, varza. Durerile sunt foarte severe si in general nu pot fi calmate usor. Am citit ca se poate folosi diclofenac pentru atenuarea lor. Unul din atacurile de dupa sarcina a fost insotit de icter. Deci, mare atentie, la astfel de simptome adresati-va medicului. Si luati-va masuri de prevedere pentru evitarea formarii calculilor biliari in timpul sarcinii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In primul rand, bine ai venit la [dc] !!!! Mesajul tau nu este postat la rubrica potrivita si de aceea foarte putini membrii ai forumului l-au vazut....Nu-i nimic, o sa te lamuresti tu, cu timpul[flo] Sper sa il vada vreun moderator si sa il multe la alta sectiune mai potrivita. Numai bine si mai spune-ne despre tine, Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-as muta cu placere,dar numai administratia are aceasta posibilitate![q]Asa ca ar fi bine sa redeschizi subiectul la alt forum;"discutii generale" de exemplu. Bine-ai venit! [img]http://www.marneysplace.com/xmas/line4.gif[/img][img]http://members.tripod.com/~katyskubicle/holidays/xmaskitsbar.gif[/img] Sarbatori fericite si linistite!! Irina & Veve cea cumintzica foc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...