Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sondaj: cum va striga copilasii vostri ?


Elena

Recommended Posts

Dragele mele mamici cu copilasi care vorbesc (si chiar care nu vorbesc[;)]), cum va striga copilasii vostri ? Si cum isi spun ei insisi ? Laura are o multime de feluri de a ne striga: pe mine: mama, okaasan (in japoneza, f. respectuos[:D])- de obicei asa ma striga cand e pe w.c. si vrea s-o sterg la fund[:o)] sau cand ma striga sa o spal pe dinti, in ambele cazuri pentru ca asa a vazut ea ca fac copii japonezi la o emisiunea pt. copii); apoi ma mai striga si "Ieeelenaaaa", cu un adorabil accent moldovenesc si mai nou..."vacutza mare" [:D], pentru ca ea e "vacuta mica"... Pe taica-su il striga: tata, papa, Laaadu (Radu), otoosan- in aceleasi situatii in care ma striga pe mine "okaasan", si, la fel, mai nou..."bouletzu" (ex. "Ce faci, bouletule, ai venit de la selvici ?")[:-)))][:-)))]. Iar ea este: Lala, Laula sau "vacuta mica".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by lala
mami, mamoo tati, tati monstru (cand se joaca) sau chiti (uneori cand il striga cineva pe nume) iar pentru el foloseste io, io (de doua ori sa fie sigur ca am inteles) sau Miai, Uai
Lala, As vrea sa te intreb ceva...nick-ul tau, Lala, este legat de numele tau ? Pupici pentru frumuselul tau cu ochii verzi [pup], Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

snoopi (13 luni astazi) ma striga ma-ma (mai rar) si cel mai des: maaa! .... maaaa! cu diverse intonatii si tonalitati: (de la tandru la imperativ - cind ma cauta prin casa). ei inca nu stie sa-si spuna in nici un fel si inca nu ne-am prins daca 'tata' pe care il spune e legat sua nu de identitatea lui taica-sau. [img]http://rupert.goulburn.net.au/~wendy/xmas/animations/xmasmouse.gif[/img] Sarbatori foarte fericite!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Andrei ne striga de multe ori pe nume si pe mine si pe sotul meu. Ne mai zice si mami si tati dar mai rar. Asa ca pe mine ma striga Miri sau Mirela (cand era mai mic ma striga Milela) iar pe taica-su Florin sau Florinache. Soacrei mele nu-i prea place ca ii dam voie sa ne spuna pe nume, dar noua ne place, asa ca.... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru inceput si eu si tati am fost tata, pe urma am trecut la mama si tata, mai nou, de cateva zile mami si tati, si pe mine ma mai striga mamo, cand imi cere ajutorul in cel mai serios mod cu putinta...pe ea nu stie cum sa se strige, se arata cu palma... Zizee, "La multi ani ! " si tot ce-ti doresti pentru voi si pentru minunea voastra cu drag Roxana L
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...