Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Fetelor, sint disperata. Tudor (1 an si 4 luni ) a facut DIN NOU bronsiolita. Anul trecut a facut de 4 ori, am ajuns si la spital pentru aerosoli, i-am facut toate analizele...i-au descoperit prin primavara nu stiu ce "bizdiganie" sensibila la Zinnat. I-am facut tratamentul si a fost ok, nu am mai avut probleme pina ieri. Aseara cind am ajuns acasa hiriia. Am sunat la medic si am inceput cu tratamentul obisnuit deja: Salbutamol, Augmentin, Dexometazona...A mai fost cineva in situatia asta? Ce ati facut?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
As putea sa iti dau urmatoarea sugestie pe care cred eu ca merita sa o incerci. Si baietii mei , in special cel mare a avut o sensibilitate in ceea ce priveste aparatul respirator. Tot o luna da si alta nu, eram pe antibiotice si antitusive. Asta pina cind am descoperit aparatul SALIN. Nu stiu daca ai auzit de el dar pe mine m-a ajutat tare mult. Aparatul e simplu. In fapt este un ventilator care sufla aerul prin niste placute de sare. Il pun in fiecare noapte sa mearga si de cind il folosesc , racelile lor s-au rarit si au forme mai usoare care nu necesita antibiotic. Ai putea incerca asta. Eu l-am cumparat acum doi ani si de atunci in anotimpurile in care geamurile stau inchise noaptea, e folosit la maxim. Uite un numar de telefon de unde poti afla informatii 223.24.25 - e nr. de tel al firmei care distribuie aparatul in Bucuresti. In rest iti doresc multa sanatate copiilor tai... Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, copilul meu a avut bronsiolita cand avea 2 luni. Dupa iesirea din spital ramasese cu un wheezing usor asa ca pediatra ne-a trimis la dr Dimitrie Oraseanu la Grigore Alexandrescu la un consult. Aproape un an de zile am fost lunar la control. Tratamentul urmat de copil consta in pufuri cu Ventolin, Becotide, Ketof - sirop. In rest vigantol, vitamina C, Calciu, Nurofen, Panadol (ultimele doua in caz de raceala) etc. Am folosit aparatul Salin care da efect de aer de mare si unguentul pulmex baby care are rolul de a fluidiza secretiile bronsice (ultima data a costat 65000). Pana pe la un an si jumatate nu ne-au lipsit din bagaj o fiola de dexometrazona, baby inhalarul si sprayurile aferente (nu le-am folosit in permanenta dar nici nu am riscat sa le lasam acasa).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi. Vad ca amindoua recomandati aparatul salin, o sa vad cum fac sa-mi procur si eu unul. Lala, ce spray-uri ai folosit in inhalator? MA gindesc sa cumpar si un inhalator, am tot vrut sa o fac, dar cind am vazut ca nu s-a mai imbolnavit am zis sa nu cobesc!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by diana904
Multumesc pentru sfaturi. Vad ca amindoua recomandati aparatul salin, o sa vad cum fac sa-mi procur si eu unul. Lala, ce spray-uri ai folosit in inhalator? MA gindesc sa cumpar si un inhalator, am tot vrut sa o fac, dar cind am vazut ca nu s-a mai imbolnavit am zis sa nu cobesc!!!
spray-urile folosite sunt Ventolin si Becotide dar atentie trebuie sa fie recomandate si dozate de medic pentru Salin uite adresa si nr de telefon din Bucuresti: Ialomicioarei Street no.21 Sector 1 Bucharest Phone:40 2232425; 40 2222598 Program: Monday-Friday 9-16,30 E-mail: salin@netservice.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...