Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fibroame


cristiana

Recommended Posts

Dragele mele, E primul mesaj pe care il scriu aici, sper sa revin si in circumstante mai fericite...Am 28 de ani, nu am copii, mai astept un pic. Dar am alta problema, doua fibroame, si urmeaza sa ma operez, in curand, laparoscopic. A mai trecut cineva prin asta? Din cate am inteles, nu e mare scofala. Dar stiti cum e... spital, operatie... [:(] Va pup, Cristiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Cristiana, Eu am facut o operatie similara prin laparascopie acum 6 ani: aveam un chist pe un ovar, endometrioza si un fibrom marisor. A fost foarte usor, am avut anestezie totala, cind m-am trezit aveam doar niste taieturi minuscule si am plecat acasa pe picioare in aceasi zi. N-am avut nici o durere, ca si cum n-as fi avut o operatie. Mie insa ginecologul mi-a spus ca doar pentru fibroame nu m-ar fi operat (de fapt acum am din nou mai multe), aici fibroamele nu se opereaza decit daca iti creaza mari probleme (dureri, etc), pentru ca au tendinta sa se refaca (vezi cazul meu). Curaj si multa sanatate! Sarbatori fericite la mamici, copii, tatici si restul familiei! [pegeam] Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut doua laparoscopii: una in scop diagnostic si una pentru un chist pe un ovar. La prima m-am ridicat din pat dupa 4 ore, iar la a doua, din cauza anesteziei mi-a fost rau de am zis ca mor si m-am dat jos din pat deabia a doua zi. Deci operatia in sine nu este grea dar daca nimeresti un anestezist prost se poate sa iti fie rau. ponici daniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Dragele mele, Soacra-mea (va rog, nu radeti de mine ca ea e fata buna si merita) are un fibrom, zice ea ca de mult si doctorii de aici pana acum au amanat-o cu operatia zicand ca nu e cazul, dar ea la fiecare menstruatie are dureri mari, sta in pat cate o saptamana si consuma atatea tampoane ca eu am senzatia ca i se scurge tot sangele din corp!!! Nici analgezice de dureri nu are voie sa ia, ca atunci curge si mai tare sangele. Mi-e tare mila de ea sa vad cum se chinuie. A avut o data operatie, l-au ars de fapt, ca sa nu mai creasca, nu i l-au scos, doctorul asteapta menopauza ca sa nu mai fie nevoie de cutit, da' menopauza aia nu mai vine. Ma mir ca nu il opereaza ca eu am auzit ca multe femei se opereaza, ca e o operatie usoara. M-am tot gandit ce pot sa fac ca sa o ajut si am tot cautat pe internet informatie despre vreun tratament naturist pentru fibrom (daca exista asa ceva), dar nu am gasit nimic. Ce ma bucur ca am gasit posturile voastre. Stiind ca aici exista multa informatie, m-am gandit sa va intreb pe voi. Spuneti-mi, va rog, daca stiti ceva despre asta. Va multumesc anticipat. Oana [cheers] [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cristina sa nu-ti fie frica de operatia de fibrom. Eu am facut o asemenea op. cand aveam 24 de ani si am avut un fibrom de marimea unui fat de 4 luni. Era f. mare. Operatia am facut-o in anul 1985 si in 1989 am nascut, bineinteles prin cezariana. Iti dai seama acum aproape 20 de ani se punea problema daca o sa mai pot avea copil, si totusi am avut. Azi a aparut tehnica laparoscopica si e mai usor. Deci stai fara grija, o sa ai si copii si fibroamele uterine sunt de natura benigna. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Draga Cristina, am gasit pe forum mesaul tau pentru Codrina si te-as ruga sa imi spui unde te-ai operat de fibrom, la Niculescu (Giulesti)? mie mi-a spus ca pentru cele trei fibroame pe care le am (de dimensiuni mici) nu ma poate opera laparoscopic, ca nu se preteaza, ci numai clasic, iar eu nu stiu ce sa cred si nici nu vreau sa ma operez clasic. ar trebui sa incerc si in alta parte? numai bine, Irina. iary
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Irina, Eu nu m-am operat la dr. Niculescu, ci la prof. Marinescu. Din cate stiu eu, numai fibroamele de dimensiuni mici se pot opera laparoscopic. Deci, daca sunt trei...Nu stiu ce sa spun, dar oricum, eu am foarte multa incredere in medicii de la Giulesti, iar despre Niculescu am auzit numai de bine. Au multa experienta (nu oricine stie sa intervina laparoscopic) si aparatura buna. Daca vrei sa fii sigura, poate e bine sa ceri si o alta parere. Iti doresc multa sanatate! Cristiana ps: Nu stiu daca e important, dar am uitat sa-ti spun ca am avut doua fibroame: unul extern, de 3/4 cm si unul intern, de 2/3. Numai cel extern a fost operat, pentru ca se pierde mult sange. Pentru cel intern, trebuie sa mai merg o data, dar nu se opereaza laparoscopic, ci histero... nu stiu cum. mai exact, pe partea cealalta, ca un chiuretaj, din cate am inteles... succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...