Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa simt !


dana d

Recommended Posts

Bine v-am gasit! sunteti minunate,norocul meu ca am dat de voi! am aflat multe lucruri care ma interesau dar setea mea de cunoastere inca nu e potolita[alcool]. Ma cheama Dana, am 35 de ani,o fetita de 8 ani, un sot de 36. Sunt inginera dar nu lucrez, stau acasa si fac copii... Am muncit 5 ani sa o fac pe prima, iar acum dupa 8 am reusit sa raman iar insarcinata( fac 5 luni pe 15 ian.).[:D]Acum sunt fericita,savurez perioada asta ca stiu ce ma asteapta mai tarziu si dupa[sm].Ce vreau sa simt?[bang] Cum e sa nasti normal(vaginal). sa nu credeti ca sunt nebuna, nu dar am asteptat atatia ani sa raman insarcinata, voi avea doi copii si nu voi sti niciodata ce simte o femeie cand naste...[q]. La prima sarcina [medic] a hotarat sa-i faca cezariana (ramasesem gravida cu tratament, copil mare, 4,350 kg, eu emotiva...). Nu am stiut nimic, nu am fost de fata la nasterea copilului meu (anestezie generala). Acum sunt mai batraioara... copilul deja a depasit gabaritul normal pt. varsta asta de sarcina [grasa] si, culmea[ups] e tot fata. Se pare ca povestea se repeta. Sa nu credeti ca ma alint, sunt foarte curioasa, cum e o contractie, dar cand ti se rupe apa, dar cand...Bineinteles, nu as risca sanatatea copilului sau a mea pentru a-mi satisface curiozitatea, dar nu s-ar putea sa nasc macar putin...? Povestiti-mi cu multe amanunte. Va multumesc, ma simteam singura si nelamurita in multe privinte. [pup][pup][pup][grup] Un an bun, sarcini usoare, nasteri usoare, copii sanatosi...![hia] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu iti impartasesc curiozitatea, mi-am pus aceleasi intrebari. Si eu am nascut prin cezariana, programata din timp, si al doilea copil daca va fi sa fie tot asa se va naste (am operatii la ochi care nu-mi permit nasterea naturala). Nu am simtit nici o contractie si m-am intrebat de multe ori cum o fi. Asa ca o sa trag si eu cu ochiul la raspunsurile pe care le vei primi.[8)] Andreea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana, bine ai venit! Sa-ti dea Dumnezeu o sarcina frumoasa si usoara si-o nastere la fel... Povesti despre nasteri (si nu doar povesti, scandaluri in toata regula uneori, si pentru asta ii mai cer o data scuze Adelei c-am fost asa batuta-n cap) poti citi mai ales la urmatoarele linkuri dar si la sectiunea Generatia "Desprecopii.com" Nasterea pe Glob: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2712 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1425 Multa sanatate si bebe frumos si sanatos! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ,tu esti sigura de ce vrei?Da' tu stii ce vorbesti?:-)Glumeeeeammm... Pai daca primul bb a fost mare,iti spun eu din experienta proprie ca al2lea va fi si mai mare...Si cred ca te va chinui daca vrei sa nasti normal.Daca zici ca esti emotiva...ma mir ca ai curajul sa-ti doresti sa nasti natural...Daca tii cu tot dinadinsul sa simti niscai contractii...asteapta pana iti vine sorocul,traieste intens cateva contractii..si apoi cere cezariana(de fapt asta stabileste-o dinainte cu dr.)Cere anestezie partiala(epidurala,spinala-sunt mai multe feluri) si ai sa-l vezi si pe bebe imediat ce e scos din burtica.Dar asta numai si numai daca si dr. va fi de acord ca sa nu va puna viata in pericol. Eu am trait o astfel de nastere,dar nu la cerere,ci de nevoie...si n-a fost tocmai placut... Oricum,iti doresc o nastere usoara oricum ar fi ea. Sanatate! Ortansa-de 2X mamica va doreste: Un An super-super-super....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca si eu eram curioasa, cum esti si tu... Desi as fi vrut sa nasc natural, bebele meu nu s-a intors si am programat o cezariana. Eram foarte stresata si imi era frica sa nu-l "surprind" pe bebe, sa nu fie ca si cum l-as alunga eu din burtica inainte de vreme... Ei, bine, cineva cred ca mi-a auzit dorinta si in noaptea de dinaintea cezarienei, la spital fiind, mi s-a rupt apa, am intrat in travaliu, am simtit contractii din ce in ce mai dureroase si insuportabile... [q] de mi-a trecut curiozitatea! Chiar daca programezi o cezariana... nu se stie niciodata!... Poate ca nasterea va incepe inainte de data programata si asa vei afla tot ceea ce-ti doresti... [;)] Sarcina si nastere usoara si un [bb] sanatos si frumos!... UN AN NOU FERICIT!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni raspoimiine!...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Dana, mai. Fi cuminte. Eu am simtit pe pielea mea ce inseamna sa nasti natural si sa ai si un travaliu de 15 ore. Nu mai imi doresc sa trec prin ce am trecut. O data imi ajunge. E adevarat ca acum am un bebe care e cel mai si cel mai, dar daca o sa mai am vreun bebe vreodata nu mai imi trebuie nastere naturala. Le las pe altele. Pupici pe burtica si o sarcina cit mai usoara, Milena si [bibe] Robert
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Si eu sunt la al doilea copil ,in luna a 5a si nasc in MAi.pe primul bebe l-am nascut normal cu un travaliu de 10 ore si nu ma tem sa-l nasc pe al doilea tot asa.Sunt sigura ca la al doilea o sa fie mai usor.Pentru asta trebuie sa faci multa miscare .Eu merg in fiecare zi pe jos sau cu bicicleta cu DAvid (2ani) in spatele bicicletei..MA simt excelent si nu cred ca o sa am probleme la nastere.Iti doresc o sarcina usoara. Tiara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, si eu am nascut la 35 de ani prin cezariana, voi face in curind 38 de ani si incercam sa-l avem pe al doilea. Le felicit pe fetele care vor sa nasca vaginal, dar eu dupa o cezariana nici nu ma gindesc sa nasc decat prin cezariana. Nici nu vreau sa incerc sau sau simt. Cred ca important este sa fie copilul si mama sanatosi. Are vreo importanta cum nastem? Am incercat sa nasc normal, nu s-a putut, am facut cezariana. Sunt mai putin femeie ca am nascut prin cezariana? Ca nu am tipat, si nu mi s-a spart apa, sau nu am avut dureri infernale? Am avut dureri (provocate in urma medicamenteleor administrate). Am avut anestezie generala, dupa 45 de minute de chinuiala a anestezistului, care incercat in zadar sa-mi faca epidural. Are vreo importanta sa sa stiu ce simte o femeie cand naste? In cazul meu, nu. Pricipalul ( ma repet) este sa fim bine si eu si copilul. La al doilea copil, sper sa fie cat mai curand,am sa-mi programez cezariana. Riscuri, intr-adevar sunt de ambele parti, garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut vaginal in aprilie si daca voi mai ramane insarcinata tot asa vreau sa nasc. Dupa ce am nascut imi ziceam ca sunt norocoasa ca am putut naste normal si am trait o asemenea experienta. Vrei sa stii cum e sa ai contractii? La mine au fost dureri menstruale la intensitate maxima, enervante pentru ca te doare, te lasa..., mai bine zis ca o durere nebuna de masea care iti cuprinde abdomenul si spatele. Si astfel, o da, simti ca nasti. Dar momentul cand iti vezi copilasul nascandu-se este sublim! Si cand te gandesti ca tu insati ai depus atata efort pentru el!!! Nu, nu as vrea sa nasc prin cezariana pentru ca vreau sa particip. Asta e parerea mea!! Maria si bb Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...