Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa simt !


dana d

Recommended Posts

Eu mi-am facut curaj tot timpul zicind ca o sa am epidurala si n-o sa simt nimic!Dar stiti si voi ce se intimpla cu socoteala de acasa... am depasit termenul si m-au internat in spital ca sa imi declanseze nasterea.Dar ce sa vezi,am facut febra iar in sala de nastere moasa mi-a spus ca din cauza febrei adio epidurala.Mi-am zis ca poate o sa rezist,asta pina cind mi-au pus perfuzia declansatoare si mi-a rupt apa,sa te tii contractii una dupa alta de nici nu aveam timp sa respir intre ele.Barbatu-meu a vrut sa plece din sala cind m-a vazut ca nu mai pot dar nu l-am lasat ,i-am zis sa nu plece ca eu nu rezist,asa ca a ramas saracul sa ma tina de mîna ,ca ce altceva putea sa faca.Cind moasa mi-a spus ca ma baga la cezariana penru ca nu ma dilatam deloc iar cea mica incepuse sa incetineasca ritmul cardiac,imi venea sa o pup.Abia am asteptat sa ma adoarma,simteam ca daca mai tine mult voi incepe sa pling.E adevarat ca sotul meu a vazut-o si a tinut-o in brate primul pe Anna,dar nu regret.Cu toata frica ce o aveam de operatii s-a dovedit ca a fost mult mai usor decit durerile unei nasteri.Daca ar fi sa o mai fac o data as vrea tot cu cezariana,nu mai sint curioasa, mi-a trecut.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai Liliana m-ai facut sa-mi dea lacrimile,esti Haioasa rau,mai,vroiam sa-ti spun insa ca nici cu anestezie epidurala nu simti durerea,simti ce se intimpla ,vezi ,participi dar nu simti durerea,apropo chiar vroiam sa intreb daca a nascut cineva acasa in Ro cu epidurala si cum a fost nasterea? AureliaGalerne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana, eu cind am aflat ca sunt insarcinata, fiind medic shi vazind in timpul studentziei, una-alta, am fost trup shi suflet pt cezariana, dar am nascut normal, shi pot sa-tzi spun ca ma bucur, sunt dureri, dar e un sentiment grozav, daca nu sunt complicatzii incearca sa nashti normal. Corinna Nu aduce anul ce aduce ceasul !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cool] raspunsurile voastre,e minunat sa afli ca cuiva ii pasa de framantarile tale si incearca sa te ajute, de asta imi place atat de mult acest forum si nu ma pot dezlipi de el. Vreau sa-i cer si eu un sfat mai specializat lui Yasmine ca tot si-a deconspirat meseria. Cred ca vei fi bombardata cu intrebari, aici toate suntem avide de informatii despre sanatate. Crezi ca voi putea naste normal fara complicatii si prea multe rupturi tinand cont ca primul[copil] a avut 4,350 kg iar acum la ecografie [bibe] avea 350g in loc de 250 cum ar fi trebuit la acea varsta a sarcinii? Nu mai spun ca acum am 35 ani. Iti multumesc anticipat si voua tuturor care mi-ati povestit experientele voastre. Imi cer scuze ca am postat gresit subiectul,nu prea stiam eu atunci cu ce se mananca un forum din asta si nici nu ma asteptam sa se dezvolte atat si sa primesc asa multe raspunsuri. Va doresc mult noroc ca sanatate au avut si aia de pe Titanic ! Dana, Alexa si bb din burtica.[grup] [pup] [olala] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Eu am avut o nastere foarte grea, cu un travaliu de 17 ore! Dar credeti-ma ca a doua zi am uitat totul iar acum as vrea din tot sufletul sa va scriu ce simteam in timpul unei contractii dar nu-mi mai amintesc!Nu va fie frica, daca exista o epiziotomie si aceasta este bine facuta in 3 zile nu mai simtiti nici o jena.Eu am stat pe fund la 1 ora de la nastere-si asta la recomandarea moasei iar dupa 3 zile ma ridicam din pat fara nici o problema. Daca ar fi sa mai nasc odata, as alege sa nasc tot natural! Refacerea este foarte, foarte rapida! Pupici, Dana si Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu mi-am dorit sa nasc natural, nu mi-am pus nicioadata problema durerilor insuportabile, asa ca am plecat in spital sa nasc pregatita sufleteste si fara nici un fel de teama. travaliul a durat cca.8 ore, fetita noastra sa nascut normal, sanatoasa , cu scor apgar 10. au fost pe rand clipe grele si muscaturi de limba ca sa nu urlu, mi-am spus tot timpul ca este numai vina mea ca nu am vrut epidurala, am urlat la sot atunci cand i-am cerut sa -mi umezeasca fata cu apa rece caci nu mai puteam respira si simteam ca imi pierd cunostinta si m-am trezit cu un pahar de apa rece aruncat pe fata( era tare panicat dragutul [:D]),momente cand simteam ca totul se sfarseste inainte de marele eveniment si apoi fericirea!!!! insa ce a urmat... nu am putut elimina placenta, a fost distrusa si a trebuit sa intru in op.de urgenta imediat dupa ce mi-am tinut fetita in brate cateva clipe. la trei luni dupa nastere aveam inca sangerari care uneori erau adevarate hemoragii. am mers la medic, in urma ecografiei a constatat ca erau inca resturi de placenta care se lipisera pe uter. diagnosticul a sunat ceva de genul_ polipe placential, am fost din nou operata, in aceeasi zi in care facusem ecografia. a da, plus epizotomia care a fost refacuta, deci practic refacerea a durat cam 6 luni. am acceptat totul la momentul acela, eram mult prea stresata de problemele care le aveam cu fetita, ceea ce se intampla cu mine era doar trecator. in vara anului trecut insa am aflat cu stupoare ca o a doua sarcina implica riscuri mari si ca alegerea este a mea. .................................................................... desi stiu ca nu am gresit cu nimic luand aceasta hotarare sa nasc normal si ca tot ce sa intamplat este numai incompetenta( aviz-se poate intampla oriunde) uneori imi fac procese de constiinta. ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!Eu am avut un travaliu de 38 de ore jumatate l-am suportat acasa si jumatate la spital sub efectul epiduralei;am nascut in canada si dupa ce mi-a facut epidurala nu am mai simtit nici o contractie.Si in romania se face acum epidurala si ar merita sa incerci crede-ma ca nimic nu se compara cu senzatia care o ai atunci, sa vezi cum dai viata unui copil;e ceva nemaipomenit si durerile oricat ar fi de mari se compenseaza cand iti vezi propriul copil plangand imediat, si atat de neajutorat, caci doar asta stie sa faca.Sa nu spuneti dragi mamici ca cele care ati avut dureri mari ati ramas in suflet doar cu gustul asta amar sau ca nu ati uitat de dragul copilului care tocmai se nascuse?Problema se pune altfel si anume ca tu ai deja 35 de ani si e mai greu sa nasti normal!Totusi merita sa incerci.E ceva unic in viata ce nu poate fi compensat!!Multa sanatate si multi pupici de la bebe Jill si mami!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaaa apropos:in legatura cu datul jos din pat m-am dus singura la toaleta dupa 3 ore si poate ma duceam mai repede dar aveam inca picioarele amortite de la epidurala;siii...dupa un trvaliu asa mare...Stii care e parerea mea?la cezariana nu simti nimic dar dupa aia... sa te tii bine ca or sa fie dureri destul de mari.Si daca tot ai facut odata cezariana nu mai taia ptr a 2 oara muschii aia abdominali ca se refac foarte greu!!Numai bine si mult noroc!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis]Si eu mi-am dorit atat de mult sa simt...dar Sofia era in pelviana si nu aveam nici lichid amniotic, era sapt. 38 si ea nu mai crescuse din sapt. 35... [8]Desi am citit si auzit ca e chinuitoare nasterea vaginala [V], sper din tot sufletul ca la al doilea asa va fi.Daca nu-mi mai cres dioptriile intre timp!![:D] Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...