Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa simt !


dana d

Recommended Posts

A citit si eu relatarile tuturor despre acest subiect. Dana, la mine a fost de poveste, de duminica noaptea pina marti la ora 14.10, a debutat cu o sciatica care nu aveau cum sa o calmeze si s-a terminat cu o nastere naturala cu peridurala si epiziotomie. Era sa ajungla cezariana, totul era pregatit, cind bebe s-a hotarit sa coboare. Refacerea a fost ca la carte. Nu regret prin ce am trecut, si a doua oara as face la fel. Tu, de fapt, vrei sa vezi bebele cind il scot?! Vorbeste cu doctora sa iti faca cezariana cu anestezie peridurala, platesti trusa ( era 500.000 lei anul trecut), esti constienta, vezi bebele, si iti nu are efecte ca o anestezie generala. Pa Petruta & bb Mihai[mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc Petruta. Problema mea era ca nu stiu cum e sa nasti normal, nici macar o contractie de nastere nu am simtit. Stiu ca doare, dar trebuie sa fie mult mai mult. De ce toate fetele spun ca e un sentiment unic in viata, ca nu se compara cu nimic. Eu realizez acum ca nu voi simti niciodata ce simte o femeie cand isi aduce pe lume copilul, parca nu sunt total implinita desi voi avea doi copii. Am incercat cu ajutorul descrierilor amanuntite pe care mi le-au dat fetele cu rabdare (si l-e multumesc) sa realizez cat pot de bine ceea ce se intampla acolo in sala de nasteri. E adevarat ca nu e ca atunci cand ti se intampla tie, dar, se pare ca asta e tot ce pot avea. Sa vad cum iese bebe tot ar fi ceva, dar am auzit ca poate fi o experienta cel putin neplacuta sa auzi si sa stii ca ti se umbla prin burta, si mi-e teama sa nu fac vreo boacana (lesin, ceva). Mai am un copil acasa nu vreau sa complic lucrurile doar pentru a-mi satisface o curiozitate. Mai degraba mi-as dori o nastere normala, dar, iarasi, nu vreau sa pun in pericol viata si sanatatea bebicei care va fi mare si va trece greu prin stramtoare. Asa ca mi-a ramas doar sa intreb cum e si mi-ar place sa vad un film dar nu am unde. Pe masura ce se apropie termenul ma framanta mai putin "cum ar fi daca" si mai mult sa treaca totul cu bine si sa ma vad cu bebica sanatoasa in brate. Sanatate tuturor, Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da povestea lu Ania mia o citish? http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4734 „Trebuie sa cunosti aceasta senzatie, atit de greu este de descris in cuvinte. Durerea te sfisie fizic, iar in secunda urmatoare dupa ce a aparut copilul, patrunde in corpul tau si in suflet dumnezeirea. Ceva mai frumos nu poate exista.” (Tania Popa, actrita) Si eu am vrut sa simt si nu regret o secunda... daca ar fi dupa mine si miine as mai naste o data... dar mai asteptam fo doi ani... [pup] Dana And, yes, I am a blonde!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Ce ma bucur sa citesc tot ce ati scris....Eu voi naste in Danemarca si aici, daca mamica e sanatoasa si fatul sta cum trebuie, se incepe intodeauna cu nasterea naturala, nu exista asa ceva ca programare la cezariana sau epidural...insa eu sunt putin in panica de cum va fi, ce se va intampla...Dar dupa ce am citit ce ati scris voi, m-am mai imbarbatat si sper sa rezistam amantrei :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine evenimentul urmeaza sa se produca peste o luna, aproximativ si inca am dubii in ceea ce priveste metoda de nastere. Insa marturisesc ca mi-au fost de folos povestile voastre. In continuare balanta inclina pt nastere normala... Pupici pt parinti! Copii frumosi si sanatosi! http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana! Felicitari pentru intentia de a naste natural! Eu am un baietel de 2,3 ani si am nascut natural...as mai vrea un copil si tot natural as vrea sa nasc. DOARE RAU, DAR MERITA! Simti ca te descompui intr-o mie de parti, ca mai apoi sa te recompui la loc intr-un tot unitar : TU SI COPILUL TAU! sI EU AM NASCUT LA 34 DE ANI NATURAL! Daca dpdv medical totul e OK, succes! Denisa si copilul Alecu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de la inceput am vrut sa nasc normal, dar cu anestezie peridurala. Era o zi superba de iarna, ningea cu niste fulgi mari, iar eu eram extrem de fericita ca-l voi aduce pe lume pe Vladut intr-o asa zi minunata. Am nascut cu declansare , doctorita era de garda si am preferat asa. Ora 8.30 - clisma - cel mai oribil lucru, nu atat cand ti-o face, cat dupa... La ora 9 injectia..mmm usoare dureri. Chiar eram foarte contrariata, ce atata balamuc cu durerile de nastere ca nu sunt deloc asa. Ora 14 - ovul .Durerile au inceput sa se accentueze. Incepusem sa ma plimb si sa respir fiindca stiam ca ma ajuta. Ora 16.30... tot dureri, control ,nu ma dilatam deloc, dar durerile ma chinuia rau.Nu mai eram contrariata , eram perfect de acord ca sunt cumplite, incepusem sa ma gandesc ca ar trebui totusi sa-mi faca mai repede anestezia. Pe la ora 19 atat am reusit sa spun : vreau un vas ... si mi-am dat si sufletul din mine. Asistentele : bravo, asa e bine , ajuta la dilatatie... eu voiam sa le bat. Le rugasem intr-una sa o cheme pe doctorita mea (era intr-o urgenta)sau pe anestezista. Intr-un sfarsit vine anestezista cu o doctorita de garda , ma pun pe masa -aveam dilatatia 3-4 cm. Imposibil sa-mi faca anestezie, mai astaptam. Credeam ca ma urc pe pereti. Vazand ca ma chinui si sunt cumintica (n-am urlat , nu m-am certat cu ele) au zis sa ma ajute. Mi-au pus perfuzie, care accelereaza contractiile si-ti da niste dureri cumplite, dar te dilati . Am gustat contractiile , cum mi-a zis in gluma d-na doctor Bucur, pana la ora 20. Ora 20- ANESTEZIE . Cu TOATA ANESTEZIA saream ca mingea , aveam frisoane. M-am dilatat intr-o ora de la 4.5 la 10 cm. La 21.30 m-au urcat pe masa , iar la 21.50 am nascut. Dupa anestezie a fost super. Am vazut tot, n-am mai avut dureri, oricum nu ca cele initiale .Voiam sa vad tot, era doctorita disperata sa stau mai pe spate si sa ma concentrez pe respiratie si pe inpins, ca stie ea ce are de facut. Nu stiu alte mame cum au reactionat, dar pe mine ma socat placenta si cordonul ombilical. Mi s-au parut atat de urate, ca doctorita m-a intrebat ce am , nu ma bucur ca am nascut? L-am in brate pe Vladut, apoi m-a cusut. M-a scos pe sala pe o targa sa pot vorbi cu tati si cam asta a fost tot. N-am sa uit in veci acea zi, fulgii mari, primul tipat al lui Vladut si emotia sotului cand m-a luat in brate. Restul nu conteaza... Va pup, si nastere usoara. Mazarica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inmainte sa nasc (natural, desigur....) imi doream inca un copil. Acum, dupa 6 sapt de la nastere nu-mi doresc decat sa ma simt "normala" din nou, stapana pe propriul meu corp. Cum spunea cineva mai devreme, am avut "minunata" ocazie de a fi taiata si cusuta dupa nastere o ora, am simtit spre sfarsit aproape totul p ca dr nu-mi mai putea face anestezie din cauza unui hemaom, am avu o hemoragie puternica dupa pt ca nu am mai expulzat placeb=nta si mi-a scos-o dr. Iar vreo doua sapt nu puteam sa merg cum trebuie si am stat mai mult in pat. Bb avea cordonul de gat si a stat 8 ore la terapie intensiva. Cam astea ar fi "avantajele" nasterii naturale pt mine. Nu pot sa neg ca travaliul nu a fost usor, de 3 ore si ceva, ca nasterea propriu zisa nu a avut ceva miraculos in ea. Dar dupa...a fost groaznic atat ptt bb cat si pt mine. Daca ar fi sa aleg acum, as alege sa nu fi simtit nimic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au trecut 2 luni jumate de la nasterea lui Alex si-n fiecare zi imi promit ca voi scrie cum a fost la "Nasterea pe glob". Si de fiecare data amin... Pe scurt, deocamdata: am nascut natural cu anestezie epidurala. Pot sa spun ca am avut noroc pt ca s-a terminat repede, 6 ore, fiind primul copil. In primele 2 ore durerile erau ca la ciclu, localizate in spate, suportabile. Urmatoarea ora s-a ingrosat gluma, incepeam sa sufar. Cind aveam contractii, aveam impresia ca nu mai trec, dupa ce se opreau imi ziceam ca n-a fost mare lucru. Gemeam, dar nici pomeneala sa tip. Dupa ce mi-au facut anestezia totul a devenit calm, nu mai simteam nimic, nu mai aveam chef sa nasc, voiam sa fiu lasata in pace. Alte doua ore linistite, ma intorceam de pe o parte pe alta, cu ajutorul moasei si a sotului pt ca travaliul sa avanseze. In fine, ultima ora a fost din nou agitata pt ca trebuia sa imping si in ciuda stradaniilor, copilul nu iesea. Doctorul a folosit forcepsul, mi-a explicat pe urma ca a fost din cauza bazinului prea ingust. Am avut parte si de-o epiziotomie, n-am simtit nimic cind mi-a facut-o, apoi in 2 saptamini a trecut. Alex a avut 3.190 kg, 48.5 cm si scor Apgar 10. N-a avut nici o problema din cauza forcepsului, nici eu din cauza nasterii naturale cu toate ca am miopie 5. M-au ajutat foarte mult, mai ales la inceput, tehnicile de respiratie. Acum am inceput sedintele de reeducare pt perineu, sint exercitii simple de incordare a muschiului din jurul anusului si a vaginului, in felul asta se evita coborirea de organe si scaparile de urina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...