Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am nevoie de o incurajare ! VA ROG MULT !


Recommended Posts

Am o prietena, Elena Popa, care trece in aceste zile prin momente dureroase pentru ea. Un om care n-a stiut sa-i aprecieze frumusetea si puritatea sufletului, a ranit-o profund. Si cand ti se intampla asa ceva, crezi ca e capat de lume, ca totul in jur s-a daramat pentru tine. Iti vine sa-ti tragi patura in cap si sa te intrebi de ce rotitele lumii s-au miscat si s-au tot miscat pana cand destinele voastre s-au intalnit. Dar, cred eu, e o intrebare retorica. Important e sa simti in clipele astea grele ca nu esti singura, ca sunt oameni si prieteni langa tine, ca nu ai ramas singura, chiar daca el nu mai e langa tine. Hai, un dram de curaj, speranta si putere! Ti le imprumut de la mine. Dar sa tii minte: poate va veni vremea sa mi le inapoiezi! [;)] Cine mai gaseste o vorba buna pentru Elena mea? Hai s-o incurajam. Acum sta si plange... __________________________________________________________ [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222383330/180"]Tzuni[/url] [sofer] [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320954628/photo/294928803222366901/5"]mic[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222403399/182"]drag[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320920316/photo/294928803222421520/0"]scump[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222328673/170"]grasunel[/url] si...[url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222338788/169"] pisicos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Elena, nu iti pot spune sa nu mai plingi fiindca eu mai cred si ca plinsul (in doza mica, unica, atentie!) poate fi eliberator. In rest ti-e inutil, ba chiar daunator as putea spune. Cea mai buna cale de-a traversa o durere, un impas este sa te straduiesti sa-ti tii moralul ridicat si sa privesti in viitor. M-am gindit mereu ca daca va fi vreodata sa fiu parasita, ranita, lovita de insensibilitatea unui partener in care am investit sentimente, voi face tot posibilul sa NU pling mai mult de 5 minute si sa ma gindesc ca respectivul nu a facut decit sa lase loc altcuiva care sa ma merite, cu adevarat. Desigur, e un mod simplist de-a vedea lucrurile dar mie mi-ar fi o incurajare sa ma gindesc ca eu sint tot eu si fara El, cel ce nu mi-a apreciat frumusetea la justa valoare si ca in timp ce El a pierdut cu siguranta ceva (adica pe mine), eu am cistigat o sansa! Asa cum spunea si Witchie, la subiectul Cristinei, azi poate fi prima zi din noua ta viata si mare dreptate are, pe cuvint! Sterge-ti deci lacrimile, au trecut 5 minute![;)][:)]. [pup] www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, ce pot sa-ti zic? E normal sa plangi, te ajuta sa te eliberezi, sa te descarci de toata durerea adunata in tine. Pentru ca daca acum a ales sa te paraseasca, cu siguranta nu acum au inceput problemele, cu siguranta durerea e mai veche. Plangi atat cat ai nevoie sa lasi durerea sa plece. Dar, gandeste-te ca ce a fost, a fost. Nu mai poti intoarce lucrurile. Important e sa te gandesti la ce va fi de acum inainte. Fa-ti planuri de viitor, intalneste-te cu prietenele, iesi in oras, la un film, gaseste-ti ceva sa-ti ocupi frumos timpul, fara el. Si crede-ma, vorbesc din experienta. Am un copil de patru luni si jumatate sia cum o luna sotul meu a plecat de acasa si a bagat divort. Si eu am plans si m-am intrebat de ce? Ce am gresit? Dar mi-am dat seama ca indiferent cat as plange, nu-l mai aduc inapoi. Si chiar nu mai conteaza ce a fost intre noi - au fost si lucruri frumoase si mai putin frumoase. Important e ce va fi de azi incolo. Hai capul sus, pieptul inainte. Viata e frumoasa si merita traita. Iar daca tu stai sa-ti plangi de mila nu faci altceva decat sa-i dai lui satisfactie. Nu trebuie sa te vada daramata, trebuie sa vada ca poti si fara el, ca ti-e bine si fara el. Viata nu incepe si nu se termina cu el. Multa bafta iti urez (si mie, de altfel) [flo] Ane & [url="http://community.webshots.com/user/Ane2200"]Raul[/url] - 17 martie 2007 [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] filmulet Raul[/url] [url="http://www.helpsonia.com/"]Ajutati-o pe Sonia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elena, nu stiu ce varsta ai si nici ce te-a invatat pe tine viata pana acum. Pe mine insa m-a invatat cat de adevarat este ca TIMPUL LE VINDECA PE TOATE. Nu ma crezi, nu-i asa? Dar ai sa vezi ca e adevarat. Lasa orele, zilele sa treaca peste tine, baga-te cu capul la fund si lasa suferinta sa treaca pe deasupra ta, ca valul, fara sa te loveasca. N-ai sa mori, dar nici usor n-are sa-ti fie. Si o sa vina o zi in care, cu totul suprinzator, n-are sa te mai doara si cerul o sa fie iar albastru si florile colorate si oamenii nu chiar atat de rai. Si dupa aia, indiferent cat te-ar mai rani vreodata cineva, ai sa stii sigur ca poti supravietui, ca esti puternica si ca oricand poti merge mai departe. Viitorul suna bine? Nu intotdeauna, dar e acolo, te asteapta si, crede-ma, vei mai avea parte de multe bucurii, zambete, experiente noi, oameni noi, placeri in viata ta. Si chiar merita sa mergi mai departe pentru ele. Daca ai impresia ca nu poti trai fara el, crede-ma, nu e deloc adevarat. Pai din toata viata ta, cat ai trait cu el si cat fara el? Fa socoteala si ai sa vezi ca se poate. Cine este el fata de tine? Un om care ti-a facut mult rau. Ia uita-te in jur, uita-te chiar si la noi, care nu te cunoastem, dar iti vrem binele. Pai merita sa plangi pentru unul, cand sunt atatia altii care te iubesc? El este cel mai bun, frumos, destept, extraordinar barbat de pe pamant? Ete na! Pai daca e si cel mai ticalos, ce mai conteaza? Ai fi vrut (poate) sa-ti petreci toata viata alaturi de el, sa fii mama copiilor lui? Doamne fereste de asa ceva! Pai daca apucai sa faci asta si abia atunci aflai cat de nemernic e? Nu, sa nu-mi zici ca e usor de vorbit daca n-ai trecut prin asa ceva. Tot ce-ti spun e trait de mine si din cauza asta stiu sigur ca si pentru tine va fi pana la urma bine. Poate te usureaza sa vorbesti: spune-ne noua ce ai pe suflet. Poate simti nevoia sa fii singura. Atunci stai singura, dar nu plangandu-ti de mila, ca nu merita el sa-ti irosesti lacrimile asa. Mai bine culca-te, trage draperiile, fa intuneric si dormi. Cand ai sa te trezesti durerea va fi DEJA mai mica. Si in fiecare zi care va urma inca si mai mica, pana cand vei uita. Inchei repetandu-ti cuvintele pe care le urasc cel mai mult, dar despre care stiu SIGUR ca sunt adevarate: TIMPUL LE REZOLVA PE TOATE. Lasa timpul sa treaca. Bedrosmart
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, a fost o vreme cand si eu ma simteam in al mai profund hau al butoiului. Si plangeam, si ma dadeam de ceasul mortii ca de ce eu, ca de ce, cum, care. Si, evident, aveam impresia ca e ultimul barbat din viata mea. Acum, ma uit inapoi si ma intreb de ce plangeam, ma uit in jur si ma gandesc 'Oau! Ce de barbati!' (S-a gasit unul si pentru mine, n-a fost acel ipochimen ultimul sub steaua mea) Plangi, tipa, urla, sun-o pe Tzuni si plangi la ea ([:D]), dar nu-ti pierde nicio clipa increderea ca totul va fi bine, ca vei ajunge sa razi contagios, rasunator si din toata inima! Rabdare e mai greu sa ai. Dar ai tot timpul incredere!!! Eu sunt un exemplu ca-ti mai scrantesti glezna, da' ce frumoasa e dupa ce se vindeca... ************ Nus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tsuni draga, pentru un moment m-ai speriat. Citeam titlul si ma gandeam: cum, tocmai ea, care e atat de puternica, cu un suflet atat de mare, sa aiba un moment greu? ea nu merita... dar apoi m-am mai linistit un pic... Draga Elena, ai mare noroc sa o ai pe Tzuni de prietena: are atata disponibilitate sufleteasca incat sigur va gasi si pentru tine cuvintele de alinare potrivite sa te ajute sa depasesti momentul asta crunt! Draga noastra, plangi bine, descarca-te! taie fotografiile cu el, sparge vreo doua farfurii, pahare, racoreste-te! apoi (dupa ce strangi mizeria creata), imbraca-te frumos, pune machiaj pe fata, o picatura de parfum la incheietura si iesi in mall. Nu ai bani? uita-te la vitrine, intra si probeaza, fa window shopping. Mergi la un salon si aranjeaza-ti parul, fa-ti o tunsoare indrazneata, cu culori de vara! Apoi soate-o pe Tzuni la o terasa si uita-te in jur: nu-i asa ca sunt barbati pe strada? undeva sta si sufletul pereche, si esti acum libera sa il intalnesti! Uf, ce bine! Bine ca ai scapat de un bagaj care te-ar fi impiedicat sa fii fericita! Doamne'ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena stiu ca acum este foarte greu pentru tine si ca ai un suflet sfasiat dar daca omul pe care il iubesti te-a parasit nu merita sa plangi si sa te consumi inutil pt el.Crede-ma ca stiu cum este,este foarte dureros dar nu trebuie sa te inchizi in tine doar pt ca o persoana a fost lasa si nu a stiut sa te faca fericita. Cel mai bine este sa iesi din casa,ocupati timpul ca sa nu ai timp deloc sa suferi. Tine minte: - Ca vei mai simti o astfel de durere - Ca ai mai trecut prin asta - Ca te vei simti singura - Ca esti o persoana OK care merita sa fie iubita Accepta ca - Relatia s-a terminat - Fostul tau iubit are calitati dar si defecte - Nu-l idealiza Concentreaza-te asupra... - Ta - Evolutiei tale - Ingrijirii propriei persoane Impaca-te - Cu tine - Cu ideea ca acum e fostul Intelege - Cat esti de importanta - Care a fost vina ta in despartirea aceasta Fa-ti timp - Sa plangi - Sa fii singura - Sa-ti revii - Sa apelezi la prieteni Reinventeaza-ti - Lumea - Pe tine insati - Viitorul - Visurile Chiar daca pui capat unei relatii mai lungi, nu te gandi sa incepi ceva nou pana cand nu ai terminat cu vechea suferinta si ai incredere ca atunci cand iti vei reveni vei puteai sa gasesti exact omul perfect, de care ai nevoie. Mult succes.NU ma prea pricep la incurajari. "Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."
[url="http://community.webshots.com/user/maya0785/albums/least-recent"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E o vorba in romani "fiecare sut in fund este un pas inainte" si asta ti-o spune Stan Patitul ,draga Elena , desi abia am pasit in al 3-lea deceniu de viata, daca m-as apuca sa spun pas cu pas viata mea din ultimii 10 ani ..multi ori m-ar trimite la 9 sa ma caut ..sau m-ar acuza ca fur scenarii de telenovela ..dar asta e viata mea ..nu am cum sa o schimb ...mi-a fost de greu .. am plans ..au fost momente cand aproape m-am pierdut pe mine ..dar nu le regret si stii de ce? Pentru ca fara aceste lucruri neplacute din viata mea nu as fi devenit omul care sunt astazi ... asta e viata ..acum suntem pe val ..acum suntem sub el .. La fel de adevarata este si vorba " nu plange ca s-a terminat,ci bucura-te ca a fost" ..intreaba-te cum ar fi fost viata ta fara aceasta persoana ...si ai sa vezi ca chiar daca s-a sfarsit intr-un mod mai neplacut amintirile raman ... In momentele astea realizezi ca ai o comoara nepretuita si anume prieteni adevarati ca draga de Tzuni[flo][pup], care te vor ajuta sa treci peste moment ..viata e atat de minunata si scurta ca trebuie traita si pretuita cu fiecare clipa .Nu tu ai pierdut ,ci el... Capul sus ..pieptul afara ...fi optimista dupa furtuna rasare intotdeauna Soarele [flo][flo][flo] ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...