Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Perle, perlutze... Limbajul celor mici


Ender

Recommended Posts

Dinctionarul pe care il tin eu pentru Maria Andreea (mai sunt altele care nu le-am retinut_ UTITIII !! = vezi ca am facut ceva rãu LALI = la loc (pânã la 2 ºi 3 luni) POTITA (PUTITA) = poliþia TAª sau CEAª = ceai BIÞI = biscuiþi Iª sau Uª = sus (în braþe) CACA = pipi sau caca sau în cârcã URT = iaurt MA = - banana (pânã la 2 ºi 3 luni) - plãpumioara de la botez NONI = Nero (ciinele unui vecin) BINDA = Linda (catelusa de la Orman) COLATA = ciocolatã ªALELE = picioarele (pina la 2 si 7 luni) CIOALELE = picioarele CIOLOLO = piciorul ABAIE = afarã NA NUÞI = tanti Luci (de la creºã) NA RIÞI = nenea Riþã BUª = Lãbuº (catelul de la Orman) CHINEO (CHENEO) A PUªIªI CHINEO = câine rãu a fugit ºi câine rãu APASà TON = apasã pe buton (sonerie, întrerupãtor) DODI = televizor UC = suc COCOPAT= ocupat (telefonul) UMA = lumina sau luna PATE = pateu de ficat UÞA CUCU = uþa, uþa cu cãruþa MACANO = vagoane de marfã OPOPU = prosopul MELCO, MELCO = melc, melc cotobelc TIC = lãptic BADAI = tramvai BEIEIONUL = biberonul PAIAIALUL = paharul TICA = paturica A BAZIN = la magazin GAMAZIN = magazin (mai nou, 2 ani si 8 luni) LE MUC = te muºc CÃLCIOL = cãrucior PAPURII = farfurii BEBENAC = bebelus de jucarie A TATI = a lui tati A MAMI = a lui mami Sa fim fericite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
câteva cuvinte mai haioshele de la Vladutz: ibishubu - surubul ubidzidza - surubelnitza cacou'- tractorul cutata - ciocolata cafofi - cartofi bizicu' - brânzica tititza - fetitza mamimuuu - ashea o alinta pe mami, adeca pe mine... .........shi multe altele care nu'mi vin acum în minte..... Pupi! Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa va spun cum recita Octaviuta cu acteva luni in urma poezia O furnica O fulnica dcen-n pate Un aunte giumatate Incoto melgi suliolo? Ia ma duc si io la mola si gabita si-s gabita ca mi-i casa necajita si mi-s lupele la sole si copiii cel mancale ca la noi in musuloi nu e timp pt zavava ca de n-am fi de vavava al fi vai si-amal denoi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Efiana mea ,hmm,nu am norocul sa aud si eu niste perle ,ca ea zice mai mult cuvinte de ramii traznit de unde le stie,dar la doua cuvinte nici acum nu a reusit sa le spuna corect,la avion,(greceste aeroplano)iar ea zice ''apalano'' si la elicopter(greceste -elicoptero) ea zice ''coptero'',(nu vorbeste romineste decit ''ce face?'',''bine'' si ''sint smechera'',pe aste ale pronunta corect). Nimeni nu poate trai fara prieteni,chiar daca stapineste toate bunutile lumii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tin un dictionar pentru Sara, care de aproape 2 luni nu-i mai tace gurita, vorbeste intr-una: singurele cuvinte corecte: Daddy si bye vava- elmo biboi - big bird shaia - sara nena - elena bubu - bunu poni - toni bapa - grandpa ... apa mupeie - muntele bapeie - capre Shaia papa ichim - Sara papa icecream (inghetata ... amesteca cuvinte romanesti cu englezesti) pitit - periuta si pasta de dinti (de la teeth) Shaia pae pitit - Sara se spala pe dinti memi - mami chichi - cookie (biscuit) mamataco- mama ta de copil gaghi, gaghi - draghi, draghi mociuciu- mos nicolae shata - Santa (mos craciun) shata bot puu - Santa la adus pe Pooh (ursuletul) bibi - suzeta doghi - dog (ciine) coco - ciocolata sau tort de ciocolata guti - yoghurt futu- parfum pica - supica (da' numai aia de taitei) mococi - macaroane cu brinza pate - lapte Shaia kik pate - Sara drink (bea) lapte gugu - ruj minei - rimel vivi - tv bobiu - snowmobil ................ Hai ca v-am aburit destul [:D]... revin in alta zi ...[cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teodora-Patricia(6 octombrie 1998) "Sfintii sunt colegii lui Doamne Doamne." "Doamne Doamne este profesorul ingerasilor." "Noapte buna, mami draguta! Sa visezi o noapte frumoasa, plina de stele cu Doamne Doamne si cu toti cei care traiesc in cer." biletarii = controlorii de bilete din tren In noaptea trecuta, Teea a cazut din pat si am intrebat-o daca era treaza sau dormea cand a cazut si mi-a zis ca s-a trezit cand a auzit zgomotul pe care l-a facut cand a ajuns jos. Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...