Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Draga Dinu eu intzeleg ce-mi spui tu....ca doar in Romania am avut shi o mica firma care a decedat sub povara unor taxe shi impozite prea mari pentru piciorushele ei care se straduiau sa faca primii pashi [:D] ....... insa pentru cel de dincolo de tejghea, de exemplu mama mea, e mult. Din pensia de 1 100 000 cat are mama, cand a dat 250 000 pentru legalizarea acelui act itzi spun sigur ca s-a simtzit!!! Shi i-a dat tot din cauza acestor romani disperatzi care pleaca din Romania in cele mai disperate moduri. A trebuit sa aducem o multzime de dovezi ca ea are la ce shi de ce sa se intoarca in tzara, nu v-a ramane aici ilegal la expirarea vizei shi mai ales ca atata timp cat sta aici nu o sa incerce sa munceasca. Daca pot sa-ti mai fiu de folos cu vreo informatie....cu cea mai mare placere, bafta prietenilor tai, toate cele bune, Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor Ina nz si ericuta Nu v-am mai scris pentru ca nu prea m-am simtit bine cu sarcina dar promit ca o sa va mai scriu . In legatura cu tradusul eu am tradus la notaria(traducator oficial) o pagina cu 100.000 lei nu cu 175.000 lei si dupa acea am legalizat-o la acelasi notariat si intr-adevar ina nz aici lumea nu au bani . Ptr.Dinu : Daca intr-adevar nu vrei sa le iei banii degeaba cum susti de ce nu ii trimiti pe ei la orice internet cafe sa intre pe site si sa intrebe ce au nevoie pentru NZ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca am intrebat pe cineva shi se pare ca ai dreptate....cu viza de studii potzi aplica pentru un permis de munca dar numai daca eshti student la universitate. Adica eshti student student.....nu plateshti de acoperire vreun curs de doi lei cat sa iei viza. Sunt acele joburi pentru studentzi, afishate chiar la universitate....asta ar putea fi o portitza pe care sa se poata intra in acest moment in NZ. Din pacate zau ca nu pot sa te ajut mai mult.....chiar nu am pe cine sa mai intreb shi unde sa ma interesez........bashca din clipa in clipa ashtept sa plec spre spital :)) Mai cerceteaza shi multa, multa bafta!!!! Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare nespus de rau ca nu pot sa petrec mai mult timp la calculator ca pe vremuri dar situatia nu-mi permite, totusi catre cei din RO care au acces mai usor la internet (stiu ca e scump in RO totul) am gasit din intamplare cautand cu totul altceva acest site poate o sa va fie de folos , poate nu , oricum daca incercati diferite combinatii cu "co.nz" in coada o sa fiti surprinsi de cite veti afla sau pina una alta pur si simplu pe Google sau pe oricare alt motor . Deci adresa este http://www.yellowpages.co.nz/quick/search?key=lawyers&lkey=&stype=&search.x=0&search.y=0 Toate cele bune la toti de la capatul Pamantului! Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor Imi pare rau ca nu am mai avut timp sa intru pe site...fetita mea a fost foarte racita, cu o tuse urita, si alergie pe deasupra! Asa ca nu am mai avut chef de nimic... Oana Noemi, mai demult intrebai cine stie pe cineva cu viza de studii care sa fi venit aici....Depinde ce fel de studii...Uite, prietena mea din Romania, care este asistenta, a venit aici cu visa de studii, in martie acest an, a facut un curs de 1 luna pe care a platit 3990 NZD, apoi chiar la spitalul in care a facut cursul a intrebat-o daca nu vrea sa ramina la ei...Si nu este caz unicat. La curs au fost 7 persoane, din diferite parti ale lumii...Depinde daca ceea ce faci tu este cautat de ei....Ea (Lili) este acum nursa la Wellington Hospital, cu drepturi depline. Spitalul i-a dat contract, cu el a mers la Immigration, si acum are Work Permit pe 2 ani (atit i-a dat spitalul contract) De 1 sapt. au venit si sotul ei si baiatul de 9 ani. Ei au primit Work Visa si, respectiv Study Visa, tot pe 2 ani. Nu i-a fost usor, pentru ca i-a trebuit 7 la IELTS academic, ca sa se poata inscrie la curs, si in felul asta sa-si echivaleze studiile. Deci, depinde de ce anume vei face...Daca vii si studiezi ...parapsihologie, nu stiu cit de interesati ar fi (nu de alta dar piata asta e luata de chinezi) Legat de treaba cu turismul, habar nu am...Eu sunt stomatolog iar sotul meu inginer. Dar iti promit ca ma voi uita dupa joburi, daca sunt sau nu, si am sa-ti trimit cite ceva, ca sa-ti poti face o idee.Daca esti interesata si ai usor acces la internet, iti pot scrie o multime de adrese unde sa te uiti chiar tu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Gabriela B., multumesc pt. raspuns, multa sanatate tie si fetitei. Eu sunt interesata sa obtin rezidenta in NZ, cu toate drepturile care decurg de aici. Am vazut pe site-ul guvernului, ca poti sa faci punctajul daca ai un contract de angajare si ma intrebam oare daca au nevoie de oameni in turism. Insa nu stiu cine iti face contract de munca fara sa te vada la fata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt CAME Nu stiu daca merita efortul sa iti raspund (intrebarea ta e putin rautacioasa iar ortografia ta lasa de dorit[vampa]) dar hai sa o fac totusi din politete. Consilierea clientilor care apeleaza la serviciile firmei mele de traduceri este gratuita. Tocmai pentru a-i scuti de efortul si cheltuiala ce o implica netul, deplasarea la un caffe, etc. Pe de alta parte, din experienta noastra, nici un caz de emigrare nu seamana cu altul, asa ca oricind se pot solicita alte si alte documente. Sa nu uit: informatiile de pe acest site, cu tot respectul pentru Ina, o persoana foarte draguta dealtfel, nu au caracter oficial. Sint doar informatii amabil oferite de persoane care au trecut prin acest proces. Clientii mei cunosc deja site-urile oficiale ale guv. NZ, poti fi sigura de asta. Ca dovada, ultimele modificari ale legislatiei NZ in ceea ce priveste emigrarea le-au primit deja si sint la curent. Iar in ceea ce priveste banii, te rog sa ma crezi ca la momentul actual facem cu greu fata volumului de acte de tradus, nu incercam sa traducem acte de care clientii nostrii nu au nevoie. Ar fi cea mai mare greseala, nu ai idee ce repede se duce vorba si nu am face decit sa ne stricam reputatia. In incheiere nu pot decit sa te felicit pt ca ai tradus o pagina cu 100.000 lei. Depinde ce ai tradus, in cit timp, etc. Eu si cu Ina discutam despre concret despre un contract de apartament care contine mai mult de o pagina. Asa ca vezi ca te-a pacalit cine ti-a facut traducerea. Ti-a luat cam mult.[zz] Cu simpatie, Dinu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...