Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Am rupt turta


CameliaH

Recommended Posts

Multumim pentru urari Danei M si celor care mi-au scris pe mail si care mi-au dat telefon. [cool] [s] [bum] Sa va povestim. Am avut rochite roz (Maria) si galbena (Ioana). Am facut o gramada de nazdravanii. Am plans pana sa ne rupa nasele turta. Dar dupa aia am mancat din turta si ne-am linistit. Am mai tras si un pui de somn in timp ce oamenii mari au mancat tot felul de bucate, [papica] ne-am sculat si am suflat in lumanari. Maria a avut tort de ciocolata ornat cu crema alba de lamaie, iar Ioana a avut tort alb de lamaie ornat cu crema de ciocolata. Tati a imprumutat o camera si ne-a filmat tot timpul. Noua ne-a placut si am facut pe manechinele. [ispita] Au fost invitati nasii cate o pereche de fiecare fetita (dintre care unii cu un bebe de 1 luna jumate [bb]), niste veri de-ai lui tati care aveau o fetita de sapte luni [copil], parintii si cea mai buna prietena a lui mami care are un bebe in burtica (se va vaste in aprilie) [grasa] Casa a fost plina si ne-am bucurat cu totii! [grup] Aaaaa, ce am ales de pe tavita! Maria a ales icoana, discheta de calculator si acul cu ata. Ioana a ales banii, discheta de calculator si cartea. Doamne ajuta! [cheers][bum][papica][pepsi][grup][s][cool] Toate bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
zice-ti si mie cum e cu tava asta pe care pui obiectele...Ca la noi nu era obiceiul. Dar pare o chestie interesanta! La ce virsta faci asta? la 1 an? si de unde stii ce pui pe tava? pui ce vrei tu? Hai ca sint curioasa! Noi abia am facut 8 luni dar...numai miine nu-i poimiine! pusi GabiG Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooooooooooo, felicitari, scumpelelor. Si LA MULTI ANI! fericiti, cu sanatate si bucurii. Gabi, la un an copilului i se pun pe o tava diverse obiecte care reprezinta meserii pe care copilul le va avea in viitor, in functie de ce alege. Alege ac si ata va fi creator de moda sau alege cartea va fi cercetator etc. Eu nu i-am facut Andrei chestia cu tava si acum imi pare rau. Oare o pot face si mai tarziu? Alina si [copil] Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha! Si cu turta cum e? Din ce se face turta asta? Nasica noastra oricum e departe, asa ca nu va fi la noi cind vom implini un anisor...Si obiectele alea pe ce criterii le alegi sa le pui pe tava? Pui ce-ti trece prin minte? Din ce zona s-a nascut traditia asta? Oricum, apropos de traditii, poate ar trebui deschisa o discutie pe tema asta pe forum, ce ziceti? Hai ca o incep chiar eu, sa vedem cine se incumeta! Pusi GabiG Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia,sa-ti traiasca printesele,sa fie sanatoase,cuminti si norocoase! Gabi(GabiG)da o cautare pe Forumul vechi si pe cel nou,s-a discutat de muuulte ori chestia cu aniversarea de un an. Stiu ca obiceiul vine din Moldova iar in Banat si Ardeal nu este. Noi mai avem aproape 2 luni pina la un an si deocamdata nu stim sigur cum vom face. Sanatate multa ! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Multumim pentru felicitari. Asta cu ruptul turtei sau taiatul motului e un obicei precrestin, din cate am inteles eu. Daca intrebi preotul iti va spune ca nu e obligatoriu sa-l faci. E mai mult asa pentru placerea personala. Noi am pus pe tavite icoana, carte, ac cu ata, pix, discheta, bani, aur (cercei). Se mai pot pune, noi am uitat oglida, pieptene, lingurita si pe unii am auzit ca au pus si telefoane mobile, etc. Turta de obicei vine nasa cu ea. La noi nu a fost cazul asa ca a facut soacra-mea doua turte mari din aluat de paine. LE-a facut rotunde intr-o cratita si le-a impletit o cununita pe margine si le-a uns cu ou si presarat cu mac. Au iesit foarte frumoase. LE-am mancat atunci. NAsa ia turta inchina copilul cu turta si apoi o rupa in doua. Apoi turta se imparte la meseni si mananca si copilul din ea. Se mai poate face si din aluat de cozonac sau chec. Toate bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...