Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Metoda "Montignac"...intrebari


Veve

Recommended Posts

Veve..carnea contine proteine, Grasimile sunt lipidele. Iar din legume si fructe...ce satz zic......strugurii ingrasa, la fel si bananele....si merele. Mai toate. Ce mai ramane sa mancam? FRUNZE! Salata verde...varza la greu, tzelina, morcof, ridichi, furaje dastea :)) si oua si fripturi, lapte, iaurturi la greu. Fara faina si altele care contin amidon (ca e glucid). Luizax - karkotash shef!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Don't cry,Luizax![:D]Las' c-acushica da coltzu ierbii,ghiocelu',esim si noi(cine-i doritor,sa nu se simta cineva!!!)la pascut ca kapritzele[:D]..ia sa vezi atunci ce[ispita] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Luiza, se pare ca dam jos grasime[:D] si cu putin sport, crestem masa musculara, care e mai densa si atunci in kg nu prea slabesti. Cel putin asa imi place sa cred. Glucidele, unele se metabolizeaza rapid, zaharul rafinat de ex. iar altele se metabolizeaza incet. Poate la asta se refera... Faza cea mai misto cu muschii, e ca daca ai mai multi consumi mai multe calorii fara sa faci nimic...[pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Veve
.Daca vreti amanunte vi le dau cu placere. [:D] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]
Veve, fetelor, eu vreau toate amanuntele posibile ca nu am nici o carte. Scrieti si voi asa ca la ....[:D] ca sa inteleg si eu. Ce mancati? Ce nu mancati? Cand mancati? Cand nu mancati? Scrieti tot ce ati inteles voi si vi se pare important! Frumoaselor![ispita] Va pupicesc pe toate! Floare de colt Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Floare de colt
quote:
Originally posted by Veve
.Daca vreti amanunte vi le dau cu placere. [:D] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]
Veve, fetelor, eu vreau toate amanuntele posibile ca nu am nici o carte. Scrieti si voi asa ca la ....[:D] ca sa inteleg si eu. Ce mancati? Ce nu mancati? Cand mancati? Cand nu mancati? Scrieti tot ce ati inteles voi si vi se pare important! Frumoaselor![ispita] Va pupicesc pe toate! Floare de colt Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu
Si eu vreauuuuuuuuu totul detaliat ca pt. [mariaj], tabele, liste si fff concret. Multam si spor la regimuri!!! Cu drag, Danza, mami fericita a lui [copil] Danuz paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, colege in ale slabitului, mai e nevoie sa ma pun si eu pe lista??? Ma chinui cu regimuri hipocalorice, fac cu bicicleta 20 minute pe zi, mai merg si la aerobic 2x/saptamina si ma baga aia si intr-o cabina cu ozon ca cica asta te purifica bla-bla. De ppurificat stiu ca m-a purificat la buzunar, cel putin...[bang] Poate vreti sa va "dati" si pe site-ul asta, poate ajuta...E povestea uneia f grase care acum nu mai e f grasa...[cool][cool] Asta e siteul http://www.weight.addr.com/ro.html Va dpresc la toate La mai mic !(numar la haine) Pusi GabiG Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor,despre dieta asta este o cartulie intreaga pe care nici eu n-am reusit s-o citesc,dar avind in vedere ca regimul are doua etape si despre prima etapa (dureaza intre citeva saptamini si citeva luni depinde de cit vrei sa pierzi in greutate) am terminat de citit o sa va povestesc si voua esentialul.In carte sunt explicate si mecanismele digestiei si bla-bla,dar mi-e imposibil sa va povestesc tot.. In principiu poti minca cit vrei(in limitele bunului simt,normal) din alimentele recomandate;ca reguli mai importante: -interzis alcoolul,total in prima faza;in a2-a ai voie vin,de preferinta rosu -INTERZIS orice fel de produs fabricat cu faina prelucrata.Se poate minca piine neagra sau integrala la micul dejun,dar sa NU fie unsa cu unt,gem,miere,etc.Puteti unge eventual cu brinza de vaci cu 0% grasime si presara putin indulcitor daca vreti.Pastele sunt deasemeni interzise total in faza I-a.Puteti minca in faza2 paste din faina neagra(neprelucrata). -INTERZIS complet zaharul!Aveti voie cafea cu indulcitor,dar recomandabila ar fi cafeaua decofeinizata sau mai slaba,pt.ca(,) cofeina stimuleaza producerea de insulina care la rindul ei da senzatia de foame. -ar fi deasemenea recomandat sa se evite snack-urile intre mese,sa nu beti apa inainte si in timpul mesei(dilueaza sucul gastric si incetineste digestia). -Cum am spus si mai sus despre fructe:se maninca de preferinta dimineata cu 30,inainte de mic dejun si seara la cel putin 3 ore de ultima masa.Fructele amestecate cu alte alimente produc un adevarat dezastru digestiv;sunt interzise bananele si pepenele galben. -este recomandata o perioada de min. 3 ore intre glucide si lipide -Evitati mustarul -Nu amestecati orezul cu lipide MICUL DEJUN va fi unul glucidic sau proteino-lipidic PRINZUL:proteino-lipidic(sunt permise maioneza si smintina) CINA:proteino-lipidica sau din glucide bune. -mincati cit mai multe fibre alimentare:salata verde,spanac,vinete,rosii,dovlecei,telina,varza,conopida,fasole verde,praz,ardei gras,ciuperci,legume uscate,fructe. Cam asta-mi amintesc acum mai important.O sa vi se para un regim stufos si greu de tinut(ca si mie dealtfel).Dar odata ce prindeti regulile astea elementare si invatati clasificarea alimentelor(bune si rele) va va fidin ce in ce mai usor.Eu m-am apucat de vreo saptamina si nu strict de el si deja mi se pare mult mai simplu ca la inceput.O sa revin cu niste tabelase cu alimente si eventual niste meniuri.Meniuri,nu retete,ca de-alea n-am nici eu si ma chiui sa improvizez[q] [pup] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre cele mai importante schimbari la noi a fost uleiul de masline contra cel de floarea-soarelui. Adica ala de masline a ramas, intrucat scade colesterolul si nu numai. Fara dulciuri, fructele la cel putin 2 ore dupa masa, un pahar mare de apa/suc fara zahar cu 30 min inainte de masa, fara lichide dupa masa. In principiu ce-i alb are carbohidrati: paine alba, fasole alba, ... nu mai stiu acuma. Am inlocuit painea alba cu cea neagra, pastele fainoase albe cu cele negre (sunt pe acelasi principiu ca si la paine, numai ca eu in tara nu am vazut din astea negre). Nici eu nu tin chiar strict si chiar am aceeasi dilema: fundu' scade da' kilele nu!!! Si nici sport nu fac! Ma rog, bun si-asa... La dulciuri merge ciocolata cu cel putin 70% cacao, desi neagra si amara de-ti trece imediat dorul de dulce dupa o bucatica :))) Cartofi noi am macat doar 1 data sau de 2 ori in 1,5 luni, si atunci fierti. Dar mai bine fara. Untul in loc de margarina. Laptele, iaurtul si alte asemenea cat mai slabe (lapte :0,5%, iaurt:0,1% - minim posibil cumparabil de la magazin). Pestele e bun. Fara cofeina, deloc! nici cola, nici cafea nici alte minunatii "energizante". Aici am fost stricti pt ca si asa nu face bine. Pai... cam atat, daca imi mai aduc aminte ceva va spun. A,da, fara fulgi de porumb la lapte, in loc: musli fara zahar, cu stafide ca alea mai indulcesc un pic "atmosfera". Pofta buna! PS: cui i se pare greu ii spun ca acuma mi se par gretos de dulci cornflakes-urile pe care le mancam inainte cu kilele, de 2-3 ori pe zi. Un an nou fericit! Cristina[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va mai scriu repede si o clasificare a alimentelor(ca sa va faceti o idee) si mai revin miine cu completari. LIPIDELE:se impart in 3 categorii,in functie de cit de mult afecteaza colesterolul;pt.cei cu probleme de colesterol e bine sa evite cit mai mult prima categorie.Deci:care pot creste colesterolul:carne.mezeluri si lactate.Dupa el se afla untul,brinzeturile si untura care sunt mai putin "periculoase" si alimentele care NU afecteaza colesterolul,deci recomandate:crustacee,oua,pui,ulei vegetal,peste. GLUCIDELE: -glucide rele(interzise pe cit posibil):zahar,miere,siropuri,dulciuri,melasa,dulcata,jeleuri,inghetata cu frisca,bauturi dulci,faina rafinata,pizza,brioase,cornuri,biscuiti. -glucide bune(deci permise):cereale,faina bruta,piine neagra sau integrala,orez integral(cel cu bobul alb si curat este interzis,pt.ca este atit de prelucrat incit nu mai are valoare nutritiva ci doar amidon pe care nu vrem sa-l ingeram!),germeni de griu,bob verde,linte,fructe,telina,napi,germeni de soia,vinete,dovlecei,castraveti,rosii,ridichi,ciuperci,varza,conopida,fasole verde,praz,anghinare,ardei gras,salata verde,spanac,mazare si fasole uscata(interzise in faza 1) si "la nevoie"[:)] ciocolata care sa contina peste 60% cacao. Deasemeni ar mai fi de evitat alimentele cu indice glicemic ridicat:maltoza,glucoza,piine alba,miere,dulceata,fulgi de porumb,morcov,zahar si orez alb,cartofi,porumb,sfecla,biscuiti,paste,banane,stafide. Miine revin cu niste meniuri.[hia] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...