Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Metoda "Montignac"...intrebari


Veve

Recommended Posts

MULTUMIM FRUMOS![flo][flo][flo] Frumoaselor, vizitati si site-ul a caror adresa ne-a dat-o GabiG([flo][pup] ) este interesant si pot spune chiar haios, prin maniera in care sunt prezentate toate aspectele unei diete. http://www.weight.addr.com/ro.html SUCCES FRUMOASELOR![ispita] Floare de colt Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am citit cartea am tinut vreo 4 zile regimul dar nu pot minca oua ,grasimi fara piine,mia venit greata,partea proasta ca acum iarna legumele si fructele sunt scumpe,si nu imi permit asa ca am mincat ou cu ou ,pateu gol,si carne --care imi place dar e si ea scumpa. si sa nu mai spun cit sufar ca nu pot minca dulce ,sunt inebunita dupa dulciuri...in concluzie nu am vointa destula ... dar stiu pe cineva care a tinut mult timp regimul montignac si sincer nu a slabit prea mult dar arata mai bine... FELNECAN MELINDA,ARAD,ASISTENTA MEDICALA/0745-998971
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da fetelor,am si eu un of cu aceasta carte. Am reusit sa pun mina pe ea,mi-a luat vreo 4 luni s-o citesc(cite o pagina -doua pe zi-deh lipsa de timp)si pe la sfirsit ,cind era mai important m-am plictisit si am si uitat clasificarea alimentelor de la inceput. Cine mi-a dat-o a slabit si se simte f bine. Trebuie insa sa intelegi cam ce trebuie sa maninci si ce nu,si cred ca dupa ce ai tinut-o o perioada deja stii ce ai voie si ce nu. Asta e in teorie,practica ma omoara pe mine.Ce sa fac,sa car cartea dupa mine la cumparaturi sa vad ce sa cumpar sau nu? Si cind gatesc duminica ptr copii,trebuie sa gust nu?(si asa sotul zice ca am "gresit" mincarea cind o nimeresc de sare si restul) Si dupa ce maninc imi curg balele dupa ceva dulce,mai rau ca copiilor mei.Cineva zicea ca e din cauza frigului(care ne cam omoara in ultima vreme)dar nu cred ca e o scuza buna. M-am decis,imi fac o poza si mi-o pun pe frigider.Poate asa revin si citesc din nou Montignac. Succes voua si poate si mie. Dana grasana "The trouble with experience is that by the time you have it you are too old to take advantage of it" Jimmy Connors
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie sincer regimul asta mi se pare complicat, si greu de urmat pt simplul fapt ca nu poti combina grupe de alimente pe care in mod normal suntem obisnuiti sa le combinam. L-am tinut si eu acum cativa ani, dar nu a durat mai mult de o saptamana, pt aceleasi motive pe care le-au mentionat Melinda(mendi) si Dana(Podeanu). Cum sa mananc carne fara cartofi? Sau sa ma abtin de la desert? Si inca sa fac din asta a life style? In plus mi se pare dificil sa-ti iei portia de fibre necesare pentru o digestie sanatoasa, cel putin 25g pe zi cand ai restrictii la cateva alimente foarte bogate in fibre cum ar fi fasole uscata, paste integrale, unele fete am vazut au eliminat total painea(chiar integrala). Trebuie balansat cu o cantitate mai mare de legume(si alea fara starch) si fructe. Dar trebuie sa fi foarte organizat pt asta. Si daca mergi in vizita la cineva sau la restaurant....mai complicat. Ati incercat Weight Watchers? Eu personal am fost foarte multumita de rezultate si in plus nu exista restrictii la nici un fel de mancare. Fiecare aliment are un anumit numar de puncte si e usor de calculat. Insa trebuie sa respecti numarul de puncte permise pe zi. Intentionez sa merg inapoi pe WW imediat ce termin cu bebe. Si la acest regim trebuie ceva organizare insa nu sunt restrictii la alimnte ci doar la cantitatea unor alimente. Mai e cineva care a incercat acest regim? Daca va intereseaza va mai pot da detalii. Adela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da AdelaP , orice ne intereseaza , poate gasim ceva care ne place si ne mai mobilizam... Despre regimul disociat, am tinut cam trei saptamani, cu rezultate bune. Problema este ca nu sunt durabile in timp daca revii la vechea alimentatie. Eu am mancat la 4 ore calculate in functie de prima masa. La fiecare masa cate un singur fel ex.: la o masa doua iaurturi mici , la alta friptura fiarta sau la gratar, cu salata verde sau de varza murata, la alta masa numai fructe- mere sau portocale si mere, sau o conserva de ananas... In functie de locul unde eram si de posibilitati. Am tinut uneori si post cu orez cu legume sau fasole verde .... totul e sa vrei si sa cauti solutii.... Am dat jos 4 kg pe cantar si mai multi centimetri ....in zone sensibile. La doua saptamani am recapatat 1kg (dar am mancat foarte amestecat- inclusiv inghetata si ciocolata..[:D]) Per total, sunt destul de multumita tinand cont ca n-am facut sport deloc. Orice alt regim e binevenit cu conditia sa nu-mi impuna un orar strict (ore fixe)si alimente. Voi fetelor, dragelor care sunteti la regim, ce rezultate aveti?[bicla]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] sa ma bag si eu in discutie... da' despre slabit AM ce spune...mai bine n-as avea [:D][:D] nu stiu despre voi dar eu nu reusesc niciodata sa dau nici macar un gram jos numai cu dieta (probabil pentru ca metabolismul meu e mai jmeker ca alte metabolisme si incetineste prea mult la restrictii calorice accentuate). Asa ca fara douaj' de minute de jogging pe zi (sau alte activitati saltaretze, in mod constant si sutinut)...orice regim e curat mestesug de nascocit frustrari. Insa..., si aici vreau sa va cer parerea..eu, din experienta personala, inclin sa dau dreptate cercetatorilor care sustin ca zaharurile rafinate (din dulciuri, spre exemplu, spre deosebire de zaharurile nerafinate din fructe) si grasimile dau nastere, pe un teren genetic cu predispozitii,la o dependenta similara dependentei de alcool. Eu nu sint alcoolica da' sint chocoholica!!! Si n-a tinut niciodata figura sa maninc cu moderatie, cite o bucatica...daca incep o ciucalata nici nu stiu cind am terminat-o si deja am aruncat poleiala facuta ghemotoc la cos...[grasa] La fel ca si alcoolicilor, mi-e mai usor sa stau departe de ciocolata cu totul, decit sa maninc cu tziriita...daca trec citeva zile nu mai imi lipseste deloc... dar daca apuc sa sar din nou in dulciuri, o iau de la capat. Deci, ca sa revin la ideea de dieta/slabit, cred ca eliminarea zaharurilor astea rafinate si grasimilor animale n-ar trebui sa fie decit benefica, mai ales la d'astia ca mine, pentru care sint ca un drog. Iar daca renunti la ele si faci si miscare...odata ce esti dezintoxicat(n-am crezut dar am experimentat pe propria piele)...ajungi sa poftesti la lucruri sanatoase-mincaruri usoare, salate, fructe... pofta buna!!!! ps si mai e vreun chocoholic pe-aici??? [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by andapanda ps si mai e vreun chocoholic pe-aici??? [;)]
IOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!! Si ma dau in vant dupa Poiana cu lapte si arahide, care la noi nu se gaseste! Si cand prind pe cineva ca pleaca in RO, rog in genunchi sa-mi ia cu cutiele, ca altfel mooooor de dorul ei! Da, eu am o scuza, nu slabesc pana nu intarc bebeul, iar pana atunci, am voie si ciocolata! Asa ca deocamdata, fac colectii de retete [:D][:D] Cu drag, Danza, mami fericita a lui [copil] Danuz paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...