Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Durere san desi alaptez


hi_lara

Recommended Posts

...alaptez de 5 luni si nu mi s-a mai intimplat sa ma doara sinii decit asa usor cind simteam ca este ora mesei si ca sinii sunt plini de lapte.Astazi de dimineata am simtit o durere localizata in 2 puncte la sanul sting...unul mai inspre sub-brat si altul deasupra sanului. Locul dureros este si tare...se simte ca o gilma acolo.Am alaptat cit am putut de mult din acest san in speranta ca sanul se va goli si voi scapa de durere ceea ce nu s-a intimplat. Nu mai am nici pompa de muls fiindca am dat-o persoanei care mi-o imprumutase. Ati patit asa ceva? Ce as putea sa fac? Va rog mult dat-mi un sfat...celalat san este OK. Hi_lara mama lui bb Horia (5 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Acum am vazut subiectul. Daca pana acum nu ai rezolvat, fa asa: pune o punga cu gheata pe locurile respective. Mulge cu mana sanul bine, bine. Sunt niste canale de lapte care s-au blocat si d-aia te doare. Am patit si eu. Tii gheata si mulgi, pana se duce. Ai sa vezi ca atunci cand deblochezi canalul laptele va tasni ca o arteziana singur si durerea te va lasa imediat. Bafta, si sa ne spui cum ai rezolvat! Toate bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, n-am apucat sa va raspund pina acum insa ca din senin (Slava Domnului) asa cum a aparut s-a si rezolvat problema. Sper ca definitiv.Asa cum spune si Camelia,mi-a venit ideea sa pun comprese cu apa rece si am realizat ca durerea se amelioreaza. Apoi am incercat sa-l alaptez cit mai mult pe Horia din sinul respectiv,masind usor locul in timp ce-l alaptam. Seara durerea era mult ameliorata iar noaptea cind m-am trezit nu mai simteam nimic.Pot spune ca am avut noroc ca nu s-a complicat. Ma intreb insa cum este posibil sa se infunde un canal desi alaptez asa cum am facut-o de 5 luni incoace...nici macar diversificarea nu am inceput-o.Mersi mult de sfaturi...pupici voua si bebicilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hi_lara
Fetelor, n-am apucat sa va raspund pina acum insa ca din senin (Slava Domnului) asa cum a aparut s-a si rezolvat problema. Sper ca definitiv.Asa cum spune si Camelia,mi-a venit ideea sa pun comprese cu apa rece si am realizat ca durerea se amelioreaza. Apoi am incercat sa-l alaptez cit mai mult pe Horia din sinul respectiv,masind usor locul in timp ce-l alaptam. Seara durerea era mult ameliorata iar noaptea cind m-am trezit nu mai simteam nimic.Pot spune ca am avut noroc ca nu s-a complicat. Ma intreb insa cum este posibil sa se infunde un canal desi alaptez asa cum am facut-o de 5 luni incoace...nici macar diversificarea nu am inceput-o.Mersi mult de sfaturi...pupici voua si bebicilor
Bravo! Acum o sa stii ce sa faci daca ti se mai intampla. Cred ca se blocheaza pentru ca bebe a stat un pic altfel si canalul respectiv nu a fost "supt". Zic eu... LA mine se intampla destul de des pentru ca eu nu am alaptat efectiv, ma mulgeam si puneam laptele in biberon. (Fetele au fost premature si dupa aia nu am mai reusit sa le invat sa suga.) Si bineinteles ca mulsul nu e la fel de eficinet ca suptul lui bebe. Metoda mi-a dat-o doctorul. Toate bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...