Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sterilizarea la femei - efecte secundare?


dinubebe

Recommended Posts

Salut mamici (actuale si viitoare), Ma intereseaza daca vreuna dintre voi a recurs sau cunoaste cazuri de femei care au apelat la sterilizare, la legarea trompelor uterine mai exact. Eu, personal, ma gindesc foarte serios sa recurg la aceasta metoda contraceptiva dupa ce voi face in iulie cea de-a doua cezariana si ma intereseaza concret daca exista efecte secundare. Am citit peste tot ca nu ar exista asa ceva, dar eu am auzit din mai multe "surse", mai mult sau mai putin sigure, fie ca duce la "nebunie", ceea ce, sincer, mi s-a parut cam exagerat, fie ca femeile care au recurs la asta au dureri de cap cumplite. Recunosc ca sunt o persoana mai comoda si dintre metodele contraceptive aceasta mi s-a parut cea mai sigura, tocmai pentru ca este ireversibila si necesita o singura interventie, o singura data, dar as vrea sa iau o decizie in cunostinta de cauza, cintarind atent avantajele si dezavantajele acestei metode.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am o prietena care a recurs la aceasta operatie dupa al doilea copil si din cate mi-a spus , e multumita si nu a avut efecte secundare de nici un fel. A facut treaba asta cam acum 15 ani. Eu daca as face asta?..nu stiu..dar mai degraba l-as pune pe sotior la vasectomie, se pare ca pt barbati e mult mai usoara operatiunea si in plus e reversibila..in caz ca te razgandesti si mai vrei un copil. Niciodata nu se stie. Adela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-a constatat ca aceasta metoda nu e sigura 100%. Chiar zilele trecute a fost la stiri un cuplu care a dat doctorul in judecata pantru ca dupa ce i-a legat trompele, femeia a ramas insarcinata si cind si-a dat seama era deja tirziu pentru avort, asa ca a mai facut un copil pe la 40 si ceva de ani. De ce sa recurgi la aceasta metoda? Mie mi se pare (ia-o ca pe opinie personala) ca pierzi ceva din darurile cu care ai fost inzestrata, n-am cuvinte sa descriu exact ce as simti daca as fi in siutatia ta- e ca si cum as fi o pisica castrata, un obiect cu viata! Nu te supara, e parerea mea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o colega care si-a legat trompele dupa nasterea celui de-al doilea copil (avea pe-atunci 38 de ani). Au trecut de atunci 7 ani si n-a avut nici un fel de problema. Este medic si daca ea a recurs la aceasta interventie cred ca a luat in calcul toate riscurile. Si eu intentionez sa fac acest lucru dupa a doua nastere...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu una ma ales metoda asta, si pina acum e ok; auziesm si povestile legate de cite rele ti se pot intimpla....cela mai frecvent ama uzit ca te ingrasi?!!!! mie mi s-a parut usor de luat hotarirea tinind cont de virsta mea si ca ma deja doi copii; nu cred ca voi ajunge in situatia de a mai face dori inca un copil, si nu simt ca am "pierdut" vreun dar de la natura....ma simt mai linistita , iar procentul de esecuri e acelasi ca la alte metode de contraceptie, pe la 0,0...% ; asta e ! iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sterilizarea prin legarea trompelor nu are cum sa duca la dereglari hormonale pentru ca nu se intervine asupra ovarelor in nici un fel. Atat timp cat ovarele sunt intacte si isi exercita functiile totul este ca si inainte. Durerile de cap, ingrasarea sunt strans legate de functiile ovarelor. Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Si eu am ales aceasta metoda dupa al 2 lea copil si nu am avut nici un efect secundar ( a trecut 1 an jumate de atunci). Mai "nebuna" decit inainte nu-s, durerile de cap atunci cind le am sint din alta cauza ( calculator, ochi- port ochelari), cit despre ingrasat, nici asta nu mi s-a intimplat, din contra am revenit la greutatea dinainte de prima sarcina. Eu am intrebat medicul inainte operatie si m-a asigurat ca n-are efecte secundare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am ales aceasta metoda cand am facut a doua cezariana (in mai 2002), m-a intrebat dr. mea (in care am f. mare incredere) daca nu vreau, mi-a spus ca nu exista efecte secundare, ca nu e nimic hormonal in toata afacerea asta... Si nu mi s-a intamplat nimic, din contra sunt mult mai linistita stiind ca nu mai trebuie sa ma feresc in nici un fel... Daca nu faceam asta, cine stie cand as mai fi ramas din nou insarcinata din intamplare, si cred ca n-as fi cedat impulsului de a vedea daca nu cumva ar iesi baiat (AM DOUA FETITE), mai ales ca de avorturi nu mai doream sa aud niciodata in viata mea... Si nu ca ar fi fost ceva rau in asta, dar am deja 35 de ani, si e destul de greu si cu doi copii, dar cu trei... Mi-am dorit intotdeauna doi copii, ii am, si am considerat ca trebuie sa ma opresc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu niste cazuri care dupa 20 de ani (de cind si-au legat trompele) au facut fibrom uterin .Medicul a zis ca si legatul trompelor a avut o legatura.Dar cu toate astea dupa al 2-lea copil mi-as face si eu .Mai bine decit sa stai cu frica in sin. Nadine eroul principal si mamica anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...