Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

slabit/rezistenta la insulina/lipsa de vointa


andapanda

Recommended Posts

Mesdames & Mademoiselles, ma intreb daca are cineva amanunte despre ce set de analize se fac pentru a determina daca dificultatile de a scapa de kilogramele in plus si tendinta de a acumula foarte usor ([grasa]) sint legate de probleme metabolice,inclusiv asa numita rezistenta la insulina/hiperinsulinimie. A facut cineva investigatii medicale in privinta asta?? Pe scurt, e vorba de faptul ca organismul nu metabolizeaza cum trebuie glucoza si produce mai multa insulina decit ar fi nevoie - insa cu tot excesul de insulina glucoza nu e folosita eficient. In mod normal, la alimente fara continut mare de carbohidrati, productia de insulina e relativ moderata si lenta. Pe de alta parte, a propos de dulciuri,cind se consuma alimente cu continut mare de carbohidrati, pancreasul elibereaza rapid o cantitate mare de insulina. Cu cit mai multi carbohidrati cu atit mai mai multa insulina. Multa insulina are ca rezultat scaderea accentuata a glicemiei. Scaderea glicemiei provoaca senzatia de foame. Si uite asa e un lant fara sfirsit. Se pare ca, odata cu scaderea glicemiei, insulina mai are si efectul de a scadea nivelul in singe al unor aminoacizi, mai putin unul, care contribuie la producerea serotoninei (un neurotransmitator responsabil in creearea "fericirii" si starilor de bine). Cam asa ar putea fi explicate "poftele" exagerate de dulciuri-odata ce maninci ciocolata (de exemplu), creste brusc glicemia, creste insulina, creste serotonina, organismul asociaza senzatia de bine cu consumul de carbohidrati super condensati, pe de alta parte insulina in exces duce la scaderea glicemiei care duce la "pofta" de a minca, de preferinta tot carbohidrati... nu stiu daca sint coerenta, n-am legatura cu domeniul medical dar asa inteleg eu din ceasloave. Poate doar incerc sa dau vina pe materialu' genetic pentru pofte si lipsa de vointa ?!?[zz] Cu alte cuvinte, poftele (incontrolabile) nu tin neaparat de lipsa de vointa ci de o functionare proasta a organismului...Iar cheia succesului e sa mentii insulina la un nivel cit mai mic, prin mese regulate si moderate, miscare si mai ales...cit mai putini carbohidrati concentrati [:(!]. In orice caz, ideea era daca mai e cineva preocupat de aceste chestiuni,daca are informatii "la prima mina" si mai ales daca stie ce investigatii se fac ca sa ajungi la concluzia ca "asta e". Sub deviza "mai informati, mai competenti" [grup], tot inainte!!! sa fim iubiti da' sa fim si slabi si sanatosi! panda ps sa adaug si ca, din cite am citit eu, hiperinsulinimia e o conditie asociata (daca nu declansatoare a) sindromului de ovar polichistic (si de aici riscul de infertilitate...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 0
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...