Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am procedat corect ?


Recommended Posts

Exemplu clasic de mascul roman care nu ar accepta ca el a gresit nici picat cu ceara. Probabil mai era si stresat de la serviciu si si-a gasit pe cine sa-si descarce nemultumirile. Indiferent de cum era relatia voastra inainte de incident, bine i-ai facut ca l-ai trimis la maica-sa. Trebuie sa priceapa ca nu ii merge violenta fizica in familia voastra(si mai ales ca erai cu copilul in brate). Telefonul lui ma face sa cred ca ati mai avut probleme si ca asta a fost doar deznodamantul. Acum ce pot sa zic...de corect ai procedat corect, nu stiu de acum incolo ce ar trebui sa faci. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu din text am inteles urmatoarele : 1."Eu i-am spus sa pleasca mai mult,ptr ca oricum depasisem termenul si platim penalitati. La facura lui i-am spus suma fixa, dar la a mea i-am spus 30 ron. " adica ptr factura lui nu platiti penalizari si ptr a ta da????Oricum greseala ta , din cate stiu eu penalizarile pentru luna curenta apar pe factura urmatoare integrate in totalul de plata , deci nu aveai de unde sa le deduci ...recunoaste ca nu i-ai raspuns corect la intrebare ..sincer si eu daca as fi fost in locul lui m-as fi iritat ..si nu ptr suma in sine, ci pentru faptul ca am facut o treaba de mantuiala si mi-am pierdut timpul aiurea , cand puteam sa mai rezolv ceva sau sa fac ceva in timpul ala . 2.El a scris 0.3 si a venit acasa nervos nevoie mare ca i-am spus eu gresit, ca trebuia sa spun asa cum scrie pe factura , adica 29,3 ron. greseala amandoura ..el ca a fost bolovan( banuiesc ca trebuia si el sa stie ca nu ai abonament de 3000 de lei vechi ) ..si tu ca daca il stii bolovan , nervos sau stresat trebuia sa ii spui suma exacta 29.3 ron ... ati platit si comisionul degeaba + alt drum la banca/bancomat ( alta cauza de iritare..desi are in mare parte legatura cu prima ) 3. El fffffffffffff enervat pus pe scandal ( acum mai pune si tu pe langa nervii si factorii cu care a intrat in contact pe drum ...caldura mare, trafic ...cine mai stie ce idioti ) si tu in loc sa il temperezi ...mai rau il atati "asa ca m-am rastit si eu la el sa taca din gura. I-am zis ca daca vrea sa tipe sa o faca in alta parte." iar greseala vostra comuna e ca va certati in fata copilului ...chiar daca e mic si nu intelege mai nimic ..trebuia de mai de mult sa aveti stabilite anumite reguli de discutii care sa nu includa copilul.Puteai sa il lasi un pic si sa va retrageti in alta camera sa discutati. 4.Il atati ..se enerveaza si mai tare ..iar tipi la el ba il mai faci si prost printre randuri ("nu stie el nici pana acumcum se scrie 300.000") ...si te smuceste ..ffffffffffff urat din partea lui ca si ce a urmat ... 5."Pentru ca m-a ingrozit reactia lui la o problema atat de minora i-am spus sa-si faca bagajul si sa plece la maica-sa. Atunci s-a scuturat si parca s-a trezit putin, s-a mai invartit prin casa dar nu mai puteam eu sa ma opresc." Eu din fraza asta inteleg ca nu l-ai mai vazut intr-o situatie ca aceasta deci este prima lui iesire ...sau nu il cunosti deloc( imi e greu sa cred asta )...el se trezeste isi da seama de ce a facut si tu inca tipi ?!?!?( cel putin eu asa vad din ce am ingosat ) MI se pare ca voi aveti o problema ....si nu de acum ..ci mai demult( chiar daca nu ati sesizat-o ..era era acolo ...ca o picatura chinezeasca ) ..ceea ce ne relatezi este doar ultima picatura dintr-un lung sir.Tu stii cel mai bine ceea ce ati trait impreuna ..cum e ..cum va intelegeti ...ce face ptr voi ..ce faci ptr voi ..ce simti ptr el ..ce te face sa simti cand esti cu el ..etc etc etc .... Nu trebuie sa ni le insiri noua aici ,ci sa iti raspunzi singura la intrebarile astea ...TU SI NUMAI TU POTI SPUNE CE OM E SI DACA MERITA !Noi nu il cunoastem si nu avem dreptul sa il judecam , nici macar prin spusele tale . Pune-te un minut si in locul lui .... analizaza un pic viata dpdv al lui ...eu stiu stres la servici , probleme cu banii ,cu seful , stresul ptr ziua de maine etc etc etc ... A exagerat ..dar fara suparare nici tu nu te-ai lasat si ai pus paie pe foc ...NU sariti ca nu spun ca trebuie sa ii fi supusa si ca ii esti inferioara ..adica el vine acasa tipand si tu sa ii zici "iarta-ma stapane" ..nu spun asta ..spun ca erau alte medode de a discuta si a il calma .Ai exagerat aruncandu-l afara din casa ,trebuia sa astepti sa va calmati sau sa ii treaca nervii si apoi sa ii impachetzi frumos tot si sa le pui la usa ..Te-ai gandit o secunda ca daca era un nenorocit in criza de nervi in care era si te auzea zicand sa iasa afara ..te batea pana la loc comanda si nu se abtinea ...chiar dupa o smuceala si un tras de ureche . Vezi tu, e usor sa dam cu rosi..."nenorocitu' uite ce a facut" ..dar oare daca erai tu in locul lui in plina crizaa de nervi si el punea gaz pe foc ..nu ii spargeai capu de nervi . Toti facem greseli mai mari sau mai mici ...cu tori poate intr-o zi proasta actionam gresit ( nu e o scuza) ..dar oare meritam sa ni se stearga toate lucrurile bune ....ptr o clipa de nebunie ? pentru o clipa de pierdere a autocontrolului ??? NU stiu ...repet numai tu poti raspunde la intrebarile astea . ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alessia105 nu pot sa cred ca esti in stare sa justifici violenta fizica si sa dai vina pe ea ca "a pus paie pe foc". Nu are mai nici o justificare iar ea n-are nici o vina. A atacat-o cand era cu copilul sugar in brate. Cum puteti sa dati vina pe ea? J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un barbat care nu se poate controla si isi ataca nevasta CU COPILUL IN BRATE merita nu dat afara, aruncat cu tot cu bagaje pe usa definitiv fara nici un fel de drept de apel. Asemenea comportamente nu sunt intamplari izolate, si daca nu a mai facut-o pana acum, tare mi-e greu sa cred ca odata iertat nu o va mai repeta. I've been there... stii cum e? Vine in genunchi si-si cere scuze printre lacrimi mari de crocodil, il ierti, si dupa o vreme recidiveaza. Si uite-asa, intri intr-o hora care se invarte din ce in ce mai repede si la un moment dat nu mai poti iesi din joc. Asa ca analizeaza-i foarte bine comportamentul si caracterul si gandeste-te foarte bine ce decizie iei. Un copil are nevoie de liniste, nu de un mediu in care parintii se cearta de fata cu el si tata ii mai trage din cand in cand cate o scatoalca mamei. [:(!] Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot pricepe faza cu smucitul piciorului... Adica eu imi imaginez cum s-a intamplat si la faza cu piciorul...mi se blocheaza filmul[alcool]POti da mai multe detalii? Bun - sper ca te-ai prins de gluma.[:D] In ceea ce priveste violenta - tu stii daca e violent. Faza cu urecheala...e cam puerila[:D] Te ia drept copilul lui de te urecheaza? In alta ordine de idei - numai tu poti sa stii daca merita sau nu merita inapoi. Poate a fst doar o iesire - ca era poate super nervos - si e posibil sa ii para rau si sa nu mai repete niciodata. Cel putin tu trebuie sa ii arati ca esti f socata de urecheala si ca ii poti ierta numai daca iti promite solemn ca nu mai face. IAr la recidiva - intr-adevar poti trage concluzia de rigoare. FIecare avem zilele noastre proaste. Vad ca ai nascut anul asta. Poate nici tu nu stai bine cu nervii si cu hormonii. Poate si el e stresat..Copilul are inca colici presupun. De cate ori va trezeste noaptea? NU stiu - eu una daca as stii ca e primul incident - as incerca sa trec cu vederea - insa i-as pune in vedere ca nu accept astfel de comportamente. Indiferent de cat e de stresat. Nu poti la prima cearta sa va faceti fiecare valizele. Casnicia inseamna sa stii sa mai lasi si de la tine... sa vezi ce a generat asta.. si cat de grav e. Vezi peste o saptamana daca vei vedea "filmul evenimentelor" la fel cum il vezi acum. Sunteti firi mai pasionale? Si daca te iubeste - fi sigura ca i-a parut rau imediat ce a ajuns la prieten. (daca nu mai repede)
Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza. Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant. Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele... Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un om inteligent este acela care gaseste solutii care sa duca la reducerea tensiunilor, nu la escaladarea lor. Raspunsul alessiei il consider cel mai echidistant. Uneori si eu fac gafe in relatia de acasa, nevasta-mea este mai inteligenta decat mine si reuseste sa gaseasca acel fir de comunicare. Cu forta si cu "stai ca-ti arat si eu" greu sa rezolvi ceva. Din punctul meu de vedere exista doar doua variante: Ori 1. Este violent si asa a fost de cand il stii - in acest caz ai o problema reala 2. Nu este violent dar are o viata stresanta si reusesti sa amplifici stresul lui el neavand capacitatea de autocontrol de asa maniera incat sa se linisteasca singur. In acest caz exista doua posibilitati: a. sa reusesti sa gasesti o alta cale de comunicare iar el sa gaseasca modalitati de a-si trai viata mai putin agitat. b. sa nu reusiti nici tu nici el sa gasiti o cale de comunicare, in acest caz despartirea devine doar un factor de timp. In final consider ca nu ai procedat corect cu exceptia cazului in care el este un tip violent. In acest caz ti-ai asumat un risc din momentul in care ai decis sa fi cu el. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro [url="http://good-times.webshots.com/album/556595712roqbKJ"]Anul 2006 [/url]/[url="http://good-times.webshots.com/album/558648573wnySJN"]Anul 2007 [/url]/[url="http://family.webshots.com/album/559575508QfpVhC"]Serbarea Ioanei[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alessia105
, 3. El fffffffffffff enervat pus pe scandal ( acum mai pune si tu pe langa nervii si factorii cu care a intrat in contact pe drum ...caldura mare, trafic ...cine mai stie ce idioti ) si tu in loc sa il temperezi ...mai rau il atati Vezi tu, e usor sa dam cu rosi..."nenorocitu' uite ce a facut" ..dar oare daca erai tu in locul lui in plina crizaa de nervi si el punea gaz pe foc ..nu ii spargeai capu de nervi . Toti facem greseli mai mari sau mai mici ...cu tori poate intr-o zi proasta actionam gresit ( nu e o scuza) ..dar oare meritam sa ni se stearga toate lucrurile bune ....ptr o clipa de nebunie ? pentru o clipa de pierdere a autocontrolului ??? NU stiu ...repet numai tu poti raspunde la intrebarile astea . ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Cite femei ai vazut care vin , zbiara ,il trag de urechi intr-o stare nervoasa ...si cind barbatul e cu copilul in brate?Adica daca-i trafic intens totul e scuzabil?Ce cred eu?Totul e acceptabil,nu zic scuzabil,cind are niste limite.Tipi,zbieri dar fara trosneli. Mai suspect mi se pare ca nu vine acasa sa spuna ca regreta si ca a fost nebun,eventual vina comuna si efect exagerat,etc.Da teklefon sa-i faci bagajele?Da ce-i hotel? dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc ca ai facut foarte bine.[flo] Mi se pare normal sa reactionezi cumva la ceea ce s-a intamplat. Pentru ca, totusi, s-a intamplat. O atitudine ce nu-si are locul intr-un cuplu, oricat de violente ar fi disputele intre parteneri. Eu zic chiar sa mai astepti si sa nu accepti reintoarcerea acasa atat de usor. Cel putin nu inainte de o discutie clarificatoare pentru viitor. De multe ori barbatii asteapta de la femei sa rezolve problemele LOR. Poate ca e cazul sa-si stapaneasca singuri nervii, si sa nu caute solutii mereu la partener. Iar cand asta se termina si cu un abuz fizic (al unei femei cu un bebelus in brate)...nimic mai dezgustator. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Alessia105 nu pot sa cred ca esti in stare sa justifici violenta fizica si sa dai vina pe ea ca "a pus paie pe foc". Nu are mai nici o justificare iar ea n-are nici o vina. A atacat-o cand era cu copilul sugar in brate. Cum puteti sa dati vina pe ea?
Nu cred ca am acuzat sau scuzat pe nimeni am incercat sa fiu echidistanta ...Nu imi place sa judec un om numai dupa spusele uneia dintre parti ..nu il cunosc nici pe el , nici pe ea si nu am puterea de a judeca nici pe unul nici pe altul ..nu am decat varianta ei ...nu pot incadra persoana lui intr-o anumita categorie atata timp cat nu stiu nimic despre persoana in cauza( decat de pe baricada cealanta ) ... pur si simplu am spus ce am constat: Analiza pe text :( urmariti faptele ) "Tipa de ziceai ca cine stie ce grozavie se intamplase, ceva ireparabil. In tot acest timp eu ii dadeam lui Matei sa manance, asa ca m-am rastit si eu la el sa taca din gura. I-am zis ca daca vrea sa tipe sa o faca in alta parte. El tipa in continuare ca nu sunt in stare sa ii spun o suma corecta, ca sa il ascult cand imi cere ceva, sa nu mai am eu idei..si alte prostii din astea. M-am enervat si eu si m-am rastit la el sa taca din gura, ca nu sunt eu de vina ca nu stie el nici pana acumcum se scrie 300.000 si ca nu si-a dat seama ce a platit, la care el se repede la mine si ma apuca de picior si ma smucceste." Nu e instigare??? Oare nu exista si alte metode de calmare a domnului aflat in crizeeeeeee???Nu pot sa ii spun fetei .." da-l dracu de nenorocit , da-l afara" ...si el sa fie un om care a gresit poate odata citez:"Pentru ca m-a ingrozit reactia lui la o problema atat de minora"( daca nu era prima data nu era atat de ingrozita si socata ) ..un om poate care se speteste ptr familia lui .E usor sa strici si sa dai cu rosii ..in fond nici macar nu e viata noastra e a ei , noi stam acasa in fotoliile noastre si ea e cea care sufera si se gandeste "ma oi fi facut bine?!?!?!" ..voi credeti ca fata asta are nevoie de "da-l dracu de nenorocit " ...Daca sotul ei merita asa ceva( judecand dupa fapte anterioare incidentului) nu avea mustrari de constiinta"Am procedat corect ? " si zicea " gata, am scapat de nenorocit..ajutati-ma sa trec peste moment "..de ce sa nu ii aratam si greselile ei ?!?!?..la fel cu ale lui ...in fond ea asta are nevoie de o privire din afara cuplului ..nu de cineva care sa arunce cu rosii in el sau sa ii inalte ei statuie de martira ... E vina amandoura ( acum care sunt proportiile ramane de vazut ) .Poate nu am dreptate ,dar asta rezulta din postul ei,.
quote:
Cite femei ai vazut care vin , zbiara ,il trag de urechi intr-o stare nervoasa ...si cind barbatul e cu copilul in brate?Adica daca-i trafic intens totul e scuzabil?Ce cred eu?Totul e acceptabil,nu zic scuzabil,cind are niste limite.Tipi,zbieri dar fara trosneli.
Crede-ma ca am vazut ...ba chiar la cineva fff cunoscut mie ( el ca pe ea numai din respect ptr el o acceptam in grupul nostru).. pur si simplu pentru faptul ca a refuzat sa dea ultimii bani pe taxi( in conditiile in care aveau 2 copiii si pana la salariu mai erau vreo 10 zile ) a primit o geanta in cap de la consoarta de a aproape a scapat copilul din brate ...noi pe margine ramasesem efectiv masca pentru ca in urma cu 5 minute radeau si glumeau , iar la refuzul lui de a lua taxiul si de a merge impreuna in statia de autobuz ..bang o geanta peste cap ( geanta de dama din aceea mareee ,nu o poseta mica) ..va jur ca l-a mutat din loc [:0][:0][:0]...fara tipete fara nimic ...apoi a inceput scandalul ( ea ) cu injuraturi si tot tacamul Asa cum sunt barbati si barbati ..asa sunt si femei si femei ...nu pot spune ca "barbati is ai dracu..femeile sunt sfinte "si nici invers
quote:
Mai suspect mi se pare ca nu vine acasa sa spuna ca regreta si ca a fost nebun,eventual vina comuna si efect exagerat,etc.Da teklefon sa-i faci bagajele?Da ce-i hotel?
si mie mi se pare la fel de suspect ..desi barbatii exceleaza la capitolul lasitate ...iar acum depinde cred si de ce inseamna "s-a mai invartit prin casa dar nu mai puteam eu sa ma opresc."..poate ca asteapata sa se calmeze sa rumege amandoi situatia ...sau poate asa cum majoritatea au spus ..problema e veche si acesta e deznodamnatul ..iar a face bagajele ,iar e interpretabil ..daca ea i-a spus clar ca numai are ce cauta in casa .... cum sa isi faca omu bagajele???!?! Acum ramane de vazut e casa ei ..e casa lor .. Oricum dicirstea sfatul meu e sa te gandesti fffffffffffffff bine inainte de a face un pas ..oricare ar fi el ...decideti sa ramaneti impreuna discutati ..gasiti o metoda sa comunicati ...nu decideti sa ramaneti impreuna ...macar amici trebuie sa ramaneti ptr copilul vostru ... Cumpaneste bine toate actiunile lui ...calitatile si defectele ...Cum ti-am mai spus ..TU SI NUMAI TU STII CINE ESTI SI CINE ESTE BARBATUL DE LANGA TINE ...DACA MERITA SAU NU !!!! ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu pot decat sa zic - de acord cu alessia 105! asa este! noi stam akas, in fotoliile noastre si instigam un om sa puna capat unei familii!!!! nu se pune capat unei casnicii dintr-un fapt de care peste cateva luni, de-abia isi vor aminti - DACA vor ramane impreuna. de la o asa cearta, nici nu trebuia sa se gandeasca la o despartire!!! nu pot sa cred! aici e nevoie de COMUNICARE!!!! ambii au gresit!!! nici unul nu e sfant!!!!!! au partea ;or de vina , trebuie sa discute ptr. ca pe viitor sa fie mai clami. [japan]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...