Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am procedat corect ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alesssia, in cazul in care intervine violenta fizica lucrurile trebuiesc tratate diferit. Si ma gandesc ca in urma multor subiecte pe care le-ai rasfoit pe aici poti sa intelegi si de ce. Nu a instigat nimeni la divort, ci la o analiza foarte serioasa a problemei. Dupa parerea mea chiar nu este un fleac asa cum consideri tu. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ,aveam nevoie de mai multe detalii.Dincolo de agresivitatea lui,detestabila,voiam sa stiu care/cum era relatia lor.Daca o femeie apuca de urechi un barbat,nervoasa fiind,tot asa l-ati sfatui? Nu pretind ca pot sa sugerez un sfat din cateva cuvinte,ca altii,nici nu pledez pt. o casnicie dominata de violenta,oricum s-ar manifesta ea!Presupun,dincolo de ce nu s-a spus,ca tensiunea exista de mai mult timp in casa lor.Nicio femeie normala nu recurge la metode extreme in 2 timpi si 3 miscari.E lucru dovedit ca dupa prima palma urmeaza altele.Totusi mai sunt lucruri care se cer spuse de prietena noastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by J G
Unii care stam acasa in fotoliile noastre stim despre ce vorbim pentru ca am trecut pe-acolo. Recunoastem in scena asta un scenariu clasic. Atata tot! J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Ok...dar ce ne facem daca nu se incadreaza pana la sfarsit in scenariu clasic???Si il bagam in oala cu ceilanti???? Bunicul meu o batea rauuuuuu pe bunica ....tocmai ca ea il provoca ... cum era abtiguit cum intervenea scandalul ..pur si simplu nu putea sa se abtina bunica ... Nasa mea( care e si sora mai mica a bunicii)..a vazut la bunica cum e scenariul clasic ...o singura data ..a fost impinsa de nasu (mai din greseala, mai din rautate... era si beat) atata i-a trebuit ..a doua zi a bagat urgent divort ...Nasul e un tip extraordinar ..ti*ar da si pielea de pe el ..de baut nu bea decat odata la 15 ani ( atunci cand s-a intmplat era botezul meu , iar ei nu au copiii )..un tip manierat ..un adevarat gentelman . Dupa 10 ani , nasa i-a acceptat propunerea de recasatorie[alcool], nasul meu dandu-ne tuturor o lectie de viata ...ne-a dovedit tuturor ca a fost o ratacire ...si ca nu toti oamenii pot fi bagati in aceeasi oala... nu numai ca nu a mai atins-o cu un deget ,dar eu nu am vazut sau auzit ( din n surse) de vro cearta la ei in familie ( nu vb de scandaluri ..ci de o cearta )..mereu i-am admirat ptr asta . Sunt 2 exemple cunoscuta de mine personal ... 2 exemple de viata care m-au invatat ca oamenii mai pot si gresit...si ca merita macar o a doua sansa ..oare nu ne pripim atunci cand punem experientele altora in fata si ne gandim " asa a patit X,Y,Z deci clar asa voi patii si eu de acu incolo"....e corect?!?! fata de el ? Fata de ea? Daca gresim in a face categorii ( si ma refer inclusiv la mine ) cum ne putem revansa ..fata de el ? fata de ea? ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alessia105 in momentul in care afirmi ca bunica ta era vinovata pentru ca primea bataie de la bunicul ta (il provoca) inteleg ca vorbim din pozitii diferite in legatura cu acest subiect. Parerea mea este ca nimic nu justifica bataia, absolut nimic! Nimeni nu merita bataie, nici barbat nici femeie. Nimeni nu face ceva ca sa merite bataia. Desigur nu putem generaliza. Insa de pilda in cazul de fata eu vad mai multe atribute din care trag concluzia pe care o trag. Insa am impresia ca vorbesc in limbaj C++... asa ca prefer sa ma retrag. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by J G
Alessia105 in momentul in care afirmi ca bunica ta era vinovata pentru ca primea bataie de la bunicul ta (il provoca) inteleg ca vorbim din pozitii diferite in legatura cu acest subiect. Parerea mea este ca nimic nu justifica bataia, absolut nimic! Nimeni nu merita bataie, nici barbat nici femeie. Nimeni nu face ceva ca sa merite bataia. Desigur nu putem generaliza. Insa de pilda in cazul de fata eu vad mai multe atribute din care trag concluzia pe care o trag. Insa am impresia ca vorbesc in limbaj C++... asa ca prefer sa ma retrag. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Nu am spus ca aprob ceea ce facea bunicul ...de fapt niciodata nu imi voi ierta bunicul ( care e deja decedat ) ..tocmai pentru tratamentul pe care il aplica bunicii..nu am putut sa il iert, sa ma ierte D-zeu nici mort nu am vrut sa il vad , tocmai din motivul asta ... aveam 14 ani si am vrut sa il omor ...am pus mana pe cutit si am spus ca daca o singura data se mai apropie de bunica sau de mama ..eu cu mana mea il omor ..s-a potolit 3 ani ,cand l-am dat pe mana golanilor din cartier dupa o bataie aplicata bunicii .Nu sunt mandra de isparava mea dar am vrut sa simta si el ce insemana umilinta .Da ,bunica il provoca ( cel putin asta e in ochii mei ) ...sa ma explic... el era alcoolic ..si inevitabil se imbata ...avea o perioada anume ( nu stiu sa ma explic ...undeva intre ametit si beat beat ) in care era de o rautate rar intalnita ...e bunica atunci se apuca sa il critice ...sa il faca betiv, trantor , afemeiat ..si el riposta ...daca astepta si ea un pic ..era carpa de serts pe jos bunicul ....mereu zicea "off,fi ce m-o fi apucat de iar l-am intaratat ?!?!?" si imi zicea apoi " vezi tu, sa nu faci ca mine sa incerci sa eviti discutiile cand vezi ca nu ai cu cine discuta , pe urma cand se poate ii arunci in fata totul .Cu diplomatie si vorba buna poti face un om mai mic decat Degetel "( crede-ma ca am lacrimi in ochii cand imi amintesc cuvintele bunicii ...oare de ce ea nu facea asta???) NU aprob nici o violenta ....nu am avut parte de ea in viata mea de cuplu,poate tocmai pentru ca am urmat sfatul bunicii ..desi al meu actual domn cateodata e cam impulsiv ..nu face urat, cu violente sau scandaluri monstruoase doar ca ridica glasul , iar pe mie asta ma inspaimanta cel mai tare ( deee sechele din copilarie , "mostenire de aur" de la bunicu ) ..chiar daca ii dau impresia ca a "castigat runda" fii sigura ca "razboiul imi apartine " mereu ajunge la vb mea ...Repet am la cunostinta doar textul subiectului si nu imi pot face o parere despre ea sau el .. repet mi se pare ca e prima data cand se intampla si de asta ( daca ar fi fost asa ..adica sa fie un tip ok pana acum ) personal as fi procedat cam asa : "Hai dragule asta e acum ..am gresit ..m-a stresat copilul ...sunetm amandoi surmenati ...asta e acum... iti promit ca data viitoare iti voi lasa pe masa( sau orice alt loc ) sumele exacte ale facturilor ..hai calmeaza-te ..nu vrei ceva rece de baut ???" Apoi seara ..mai in gluma mai in serios ..." by the way ...stii dragule .. 30 ron se scrie trei si zero ron ...si nu 0.3 ron ,data viitoare le platesc eu ca tu cine stie ce nazbatie mai faci "[:D] Ati vazut parerea unui barbat [asia]
quote:
Uneori si eu fac gafe in relatia de acasa, nevasta-mea este mai inteligenta decat mine si reuseste sa gaseasca acel fir de comunicare. Cu forta si cu "stai ca-ti arat si eu" greu sa rezolvi ceva
---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica mai clar concluzia e ca sotia trebuie sa fie si mama si educator si mediator si psiholog si totul va fi perfect. Da poate sotia n-are chef de toate rolurile astea pentru ca in mod clar barbatul mediu nu bifeaza nici jumate din ele. Eu pricep urmatorul lucru: ea i-a zis suma corecta, el a tastat gresit adio si n-am cuvinte. Se ducea a doua zi si mai facea o plata, ce o fi fost asa greu? E mai simplu sa incepi sa urli la nevasta si copil si sa faci pe durul. alessia, ce vrei tu sa spui e ca ea si-a ales momentul prost sa reactioneze, da vinovata nu e. O mica diferenta de nuanta. El a gresit si tot el a inceput cu scandalul. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-ati infierbantat atat de tare cu subiectul cine are dreptate/cine a gresit in povestea asta, incat ati scapat din vedere un amanunt esential, zic eu. dicirstea spune:
quote:
Acum m-a sunat cu voc blanda sa-mi ceara sa ii adun restul de lucruri si sa ramanem prieteni.
Pai frate, dincolo de violenta, de neacceptat, a sotului, problema reala e ca el vrea sa se desparta. Vrea sa incheie relatia. Nu e clar? Cearta asta a fost doar un pretext pt el. Asa ca cele care o acuzati tot pe biata fata ca renunta prea usor la casnicie, va rog sa meditati mai profund. http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

exact asta mi-a sarit si mie in ochi. eu cred ca puteam sa-mi atentionez barbatu cu toate tigaile din lume in cap si sa-l trimit la plimbare, ca nu s-ar fi miscat din casa. Or nenea asta a plecat in 5 secunde. uoooof. ______________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ Sabina si [hippi] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dicarstea, aici 10 persoane o sa iti raspunda poate ca ai procedat corect si 20 ca nu (e doar un exemplu numeric luat aleatoriu) tu stii cel mai bine ai de facut si tu traiesti cu hotararile tale voi stiti cel mai bine ce aveti in casa si cum e viata voastra cred ca cel mai greu e pana te hotarasti, perioada asta de pendulat e cea mai grea si de asta poate ar fi bine sa o faci cat mai repede... daca deja te-ai hotarat sa il ierti si stii deja ca de fapt nu vrei sa va despartiti si cu toate acestea prelungesti situatia asta atunci joci un rol periculos pentru ca s-ar putea sa te ia in serios si sa nu se mai intoarcajavascript:openWindow6('pop_forum_code.asp') Forum Code meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...